28.03.2016 22:30


Nestárnoucí cimrmanolog Zdeněk Svěrák slaví osmdesáté narozeniny

Autor: Anna Tišnovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Ikona českého divadla a kinematografie Zdeněk Svěrák se stal od sedmdesátých let jednou z nejvýraznějších osobností společnosti. Jeho tvorbu, která nezřídka sbírá i významná ocenění, znají a obdivují již tři generace diváků. Jediný učitel, který je nadšený z toho, že se mu děti smějí, slaví dnes osmdesáté narozeniny.

Scénárista, herec, spisovatel, textař a cimrmanolog v jedné osobě dnes slaví osmdesátiny. Tvorbu Zdeňka Svěráka plnou laskavého a inteligentního humoru snad ani není třeba představovat, protože ji znají i ti nejmenší diváci. Divadlo Járy Cimrmana na pražském Žižkově, které založil spolu se svými kamarády a spoluautory Ladislavem Smoljakem, Miloněm Čepelkou a Jiřím Šebánkem, má stále vyprodáno a na premiéry filmů chodí diváci všech generací. Sám Svěrák však po kariéře divadelníka a filmaře zpočátku netoužil.

Miloň Čepelka, Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak | Zdroj: wikimedia commons

Nejdříve se chtěl stát spisovatelem. „Řekl jsem si, když budeš učitelem češtiny, naučíš se pravopis a také zjistíš, co už bylo napsáno, abys nenosil dříví do lesa,” komentoval své začátky sám Zdeněk Svěrák. Vysokou školu pedagogickou skutečně vystudoval. Chvíli dokonce pracoval jako učitel na gymnáziu. Když potom přišel Jiří Šebánek s návrhem založit vlastní divadlo, podpořili ho společně s  Miloněm Čepelkou a Ladislavem Smoljakem spíše z legrace. Divadlo je ostatně postavené na základech žertovných rozhlasových pořadů z neexistující Nealkoholické vinárny U Pavouka, která byla původně vytvořená pro pobavení posluchačů z řad armády. Přesto jsou divadelní hry od duchovních otců fiktivního (anti)hrdiny Járy Cimrmana plné nadčasového humoru. Češi se svým typickým nadhledem přijali postavu legendami opředeného génia natolik, že se ho v roce 2005 pokusili zvolit za největšího Čecha. 

Zdeněk Svěrák se ve své tvorbě hodně věnoval také dětem. S Jaroslavem Uhlířem skládali písně pro děti, natočili také několik pořadů a hudebních pohádek. Všechny jsou i dnes velmi oblíbené, například Tři veteráni nebo Lotrando a Zubejda jsou snímky, bez kterých by televizní program o Vánocích nebyl kompletní.

Svěrák začal také úspěšně spolupracovat se svým synem a režisérem Janem. Vznikl tak v roce 1996 Oscarem oceněný film Kolja. Nominaci získaly také dva další filmy, Vesničko má středisková a Obecná škola. Kromě desítek scénářů k filmům a pohádkám napsal Zdeněk Svěrák také několik povídkových knih, které se díky svému jednoduchému a věcnému stylu a překvapivým pointám téměř okamžitě staly bestsellery. Dále se tento významný český autor podílí také na projektech Paraple (tradiční sbírka na podporu handicapovaných) a Čtení pomáhá.

Zdeněk Svěrák stále tvoří, spolupracuje se synem Janem na scénářích a předává mu zkušenosti. Na otázku, zda bude stále hrát v autorských hrách v Divadle Járy Cimrmana, které v letošním roce oslaví padesát let od svého vzniku, odpovídá: „Jak vymyslel kolega Petr Brukner, skončíme s divadlem, až do něj přestaneme chodit my."

Klíčová slova: Zdeněk Svěrák, výročí, osmdesátiny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.