14.05.2018 10:44


Nesouhlasím s tím, že Lety byly jen pracovní Tábor, komentuje zpěvák kapely Drom téma nové desky

Autor: Marek Hadrbolec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Skupina Drom vznikla v roce 2010 v Liberci. Ve své temné muzice spojují žánry jako je hardcore nebo metal. Za osm let svojí existence vydala tato kapela dvě split alba a tři řadové desky. První rok po svém vzniku, další v roce 2012 a tu poslední pojmenovanou Tady bůh není! před několika dny. O detailech aktuální nahrávky, předchozí tvorbě i plánech do budoucna poskytl Stisku rozhovor zpěvák kapely Charlie. 

Ke slovu drom se váže spousta odkazů, co pro tebe drom znamená?

Nejvíce se mi líbí, že v rómštině znamená drom cesta. To se u nás v současné době nejvíce ustálilo. S přehlasovaným o je drom také Švédsky sen. Úplně původně to ale máme z filmu Osvícení, kde je slovo murder (anglicky vražda, pozn. red.) přeloženo jako mord. V jedné scéně je to tam pak napsáno obráceně, tedy drom. Že je to romsky cesta jsme zjistili až později, ale teď už to tak říkám pořád.

Vaše nová deska je koncepční, propojená nějakým tématem. Jaké to téma je, a proč jste si ho vybrali?

Deska Tady bůh není! se zabývá táborem v Letech. Pro to téma jsme se rozhodli, protože jsme se chtěli nějak zapojit do veřejné diskuze okolo téhle problematiky. A taky proto, že nám vyloženě vadí česká forma anticiganismu. Nemyslíme si, že Romové a lidé pobírající sociální dávky můžou za to, že je někdo nešťastný. Koncept téhle desky ale vzniknul už před čtyřmi roky. Je náhoda, že se to téma znovu otevřelo právě teď, když desku vydáváme. Moc šťastný z toho ale nejsem, protože celá ta diskuze okolo toho mě spíš uráží.

Jak jste získávali historické podklady pro album?

Nejdříve jsme celá kapela naběhli do knihovny. Nejvíc informací máme asi z prací Ctibora Nečase, bývalého českého historika. Dále z prací Markuse Papeho. Také jsme šli na nějaké přednášky, například v Liberci na Jožku Mikera. Půlka jeho rodiny v Letech byla, a on teď jezdí s přednáškami a odhaluje na nich právě historii svojí rodiny v souvislosti s táborem v Letech.

Písně na albu za sebou mají konkrétní příběhy. Jaký je pro tebe nejsilnější?

Asi nejsilnější příběh je pro mě v písni 339, která je o židovském lékaři Michalu Bohinovi. Jemu bylo dle rasových zákonů zakázáno vést svou vlastní praxi. Posléze byl uvězněn v Letech, kde mu bylo dovoleno, aby léčil ty méněcenné. Bohina tam zachránil spoustu lidí, například když zpracoval očkovací plán při epidemii tyfu. Spousta dobových pramenů ho pak vzpomíná jako zachránce, jako doktora lidumila. A to i přesto, že on sám byl tou dobou postižen stejně jako ti ostatní vězni v letech. Číslo 339 odkazuje na jeho vězeňské číslo, pod kterým byl v táboře veden.

Jaký další bys ještě zmínil?

Asi poslední píseň Tady bůh není, která odkazuje na příběh Stanislava Wintera. To byl romský rolník, kterému četnictvo odvezlo rodinu do Let. On žádal o jejich propuštění. Poukazoval na to, že normálně pracují a jejich děti chodí do školy. Tedy že nezapadají do té ideje pracovního tábora. Samozřejmě tak to ale nebylo, ti lidi se tam dostali díky zlovůli úřadů jen proto, že byli Romové. Vůbec to nebylo o tom, jestli byli nebo nebyli nepřizpůsobivý. S tím, jak to někteří zlehčují, že to byl jen pracovní tábor, zásadně nesouhlasím. Rozhodně se tam neučilo pracovat 39 novorozenců, kteří tam zemřeli. A ani spousta dalších lidí, co se tam neprávem dostali. A právě příběh Stanislava Wintera na tohle všechno odkazuje.

Kdo dělal obal alba, a co zobrazuje?

Album cover dělal Ondřej Vlk, strašně šikovný kluk, se kterým se už dlouho známe. Pro mě to je něco mezi abstrakcí a buničinou z vaťáku, který se v Letech nosil. Ondřej má moc rád tajemství, takže se v tom dá najít ledacos. A taky ať si v tom každý najde, co chce a interpretuje si to po svém.

K vinylové edici alba patří také šestnácti stránkový booklet. Co vše v něm je?

Je v něm hlavně pětice textů. Úvodní píseň Kálo Čiliklóro text nemá. Dál šest doprovodných textů, ten už Kálo Čilikloro má, protože odkazuje na pásmo stejnojmenných romských písní Černý Ptáček. To jsou lidové písničky, co si v Letech lidé předávali. Taky je tam spousta krásné grafiky, která si podobně jako obal alba hraje s tím tajemstvím a představivostí. Jsme z toho bookletu hodně nadšení.

Album Tady bůh není! není vaše první koncepční album, předchozí deska Nestor byla o člověku jménem Nestor Machna. Kdo to byl?

Nestor Machna byl ukrajinský anarchista, který během první světové války osvobozoval území na kterém žil. To bylo pod správou německých vojsk, které ho dostaly na starost. Docházelo tam ale k útlaku původního ukrajinského obyvatelstva a Nestor Machna se stal vůdcem odporu proti němu. Shromáždil další lidi a vesnici po vesnici začal to území osvobozovat až odsud Němce v podstatě vyhnal. Tomu území, které osvobodil se začalo říkat Machnovščyna. Mně se na tom příběhu líbí, že on ta území osvobozoval. Předal je těm původním obyvatelům a vydal se zase o vesnici dál. Z mého pohledu je to v podstatě až romantický příběh.

Vaše hudba se hodí hlavně do klubů, jak ale máte rádi hraní pod širým nebem?

Několikrát už jsme si venku zahráli, například na festivalu Fluff nebo i na Brutal Assaultu. Takže se občas něco najde. Ale když má klub správnou atmosféru, tak to je špičkové. Takže jo, jsme spíš kapela do klubů, ale festivalům se rozhodně nebráníme. Třeba právě Fluff je srdcovka a hraní tam se určitě odmítnout nedá.

Právě teď jste na krátkém turné po vydání desky. Co dalšího vás letos ještě čeká? 

Momentálně se těšíme na jeden festival do Ostravy, kde to bude určitě skvělý. Těšíme se taky na festival Hradby Samoty v Rosicích. Na léto máme ještě rozjednané nějaké další akce a na podzim bychom rádi objeli sousední státy. Něco málo je už domluvené, třeba Bratislava. Budou i nové nahrávky. Připravujeme split album s Blues for the Redsun, kde budou dvě dvacetiminutové skladby a my tam trochu experimentujeme. A taky split album s BBYB, kde my nahráváme jeden jejich song a oni nahrávají jeden náš.

Klíčová slova: Drom, Koncetrační tábor, Lety, Nové album

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.