01.12.2019 23:21


Nepotřebné knížky najdou díky Charitativním antikvariátu nový domov a pomohou nemocným dětem

Autor: Jiří Kašpárek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

S příchodem adventu otevřel své dveře v Brně také Charitativní antikvariát, kde lidé pomáhají koupí nebo darováním knih. Výtěžek půjde na provoz ubytovny pro rodiče onkologicky nemocných dětí. „Líbí se nám, že budou rodiče se svými dětmi trávit více společného času, což je pro ně v jejich situaci asi tím nejcennějším,“ řekla organizátorka Charitativního antikvariátu Jiřina Studenková. Knížky, mezi kterými jsou pohádky, učebnice, ale také česká a světová beletrie, stojí většinou od pěti do šedesáti korun. Antikváriáty jsou v Moravské zemské knihovně a na Moravském náměstí.

Lidé si vybírají knihy v Charitativním antikvariátu. Autor: Jiří Kašpárek

Brno – Jiřina Studenková je předsedkyně Charitativního antikvariátu. V něm si lidé za pár desítek korun kupují knihy, které tam někdo jiný donesl. Vydělané peníze pomáhají onkologické organizaci KRTEK. Peníze putují na provoz ubytoven pro rodiče nemocných dětí. Antikvariát v Moravské zemské knihovně je otevřený od 18. listopadu do 18. prosince, na Moravském náměstí otevřel 22. listopadu a zavře 23. prosince.

Jak jste přišla s nápadem na Charitativní antikvariát?

S nápadem jsme přišli zhruba deset let zpátky. Vymysleli jsme ho pro centrum Rozkvět. Vedení chtělo, aby lidé chodili i do hůře dostupných míst v prvním patře. Rozhodli jsme se nechat kolovat knížky, které nikdo nechtěl. Tehdy to bylo unikátní, i když je to dnes běžné.

Proč spolupráce s centrem skončila?

Změnil se tam majitel a rozhodl se jít jinou cestou. Přestal dělat komerčnější akce. Antikvariát byl součástí předvánočního marketingu a vedení chtělo mít jinou marketingovou strategii. My jsme však chtěli s antikvariátem pokračovat, protože se nám to zdálo dobré.

Proč děláte charitu formou antikvariátu?

Doma jsem měl měla spoustu přečtených knížek, se kterými jsem nevěděla, co dělat. Zároveň ale byly dobré. Říkala jsem si, že je možná v podobné situaci spousta dalších lidí. A pro centrum jsme tehdy hledali něco společného s Vánoci. Proto jsme to spojili s charitou.

Proč spolupracujete zrovna s Nadačním fondem dětské onkologie KRTEK?

Hledali jsme čistě brněnskou organizaci, která v nás vzbudí důvěru. Chceme být zaměřeni na Brno. Dívali jsme se i na SOS vesničky, ale ty nám připadají příliš globální. Dříve jsme také plánovali, že budeme dělat Antikvariát i v jiných městech. Nakonec si však říkáme, že je dobře, že to je hlavně brněnská akce. Navíc nám vyhovuje spolupráce s nimi.

Kolik času zabrala příprava Antikvariátu?

Musíme začínat v létě, abychom domluvili prostory. Naštěstí už máme stabilní partnery, takže si jen upřesňujeme, jestli místa platí. Na podzim potom sháníme lidi, kteří tam budou pracovat. Potom už je to intenzivní práce. Jelikož už to ale děláme dlouho, tak příprava nezabere tolik času.

Narazili jste na nějakou vzácnou knížku s výjimečnou hodnotou?

Narazili jsme kdysi na první vydání Babičky. Tehdy jsme ale ještě prodávali knížky velmi levně, takže jsme za to víc peněz nezískali. Ale za poslední dva roky jsme strategii změnili, protože se neosvědčila. Chodilo tam spoustu lidí, kteří se v knihách vyznali a potom si udělali obživu z toho, že knížky přeprodávali dráž. Museli jsme se přizpůsobit trhu. Teď knihy kontrolujeme podle internetu, abychom je neprodali příliš pod cenou. Peníze jdou navíc na dobrou věc, tak proč by si člověk nezaplatil adekvátní cenu.

Dokážete předběžně určit, jaký bude letos výtěžek? 

Jsme hlavně rádi, že vše proběhne skvěle, že jsou lidé spokojení a že se zapojí spousta nadšenců. To je úžasné. Ale nedáváme si cíl, abychom například loňskou částku překonali o dvacet tisíc korun. To jsme darovali přes dvě stě osmdesát tisíc korun. Prodeje zatím nevypadají špatně, mělo by to být srovnatelné s předchozími roky. 

Kolik lidí knihy darovalo a kolik lidí si už knížky pořídilo?

Počet dárců neevidujeme a počet prodejů evidujeme postupně. Liší se to hodně i podle dnů a počasí. Když například prší, tak přijde méně lidí jak do knihovny, tak na Moravské náměstí. A když se teď rozsvěcoval vánoční stromek, tak byl skoro trojnásobek nákupů. Jinak bývá zájem stabilní a neměl by se příliš lišit oproti loňsku.

Co se stane s knihami, které neprodáte?

Ty vždycky uskladňujeme. V létě je potom začínáme třídit podle žánrů, aby byly připravené na prodej. Než začnou lidé chodit knihy darovat, tak to trvá třeba týden. Do té doby tedy využíváme hlavně neprodané knížky z předchozích let.

Nemáte v plánu antikvariát udělat třeba dvakrát za rok, když knížky zbývají?

Možná by byl zájem ze strany lidí, protože známe ty, kteří se na něj vždycky těší. Je to však časově i fyzicky náročné a my to dobrovolně děláme zároveň s prací. Spolupracujeme však například s jinými firmami, které potom udělají například v červnu. My jsme jim udělali záštitu a metodickou pomoc.

Proč spolupracujete zrovna s Nadačním fondem dětské onkologie KRTEK?

Klíčová slova: Charita, antikvariát, Brno, knihy, Charitativní antikvariát, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.