15.04.2020 17:34


Nemůžete za kulturou? Kultura dorazí za vámi

Autor: Tereza Holišová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Aktuální koronavirová situace uvěznila lidi po celém světě ve svých domovech. Zavřené jsou mimo jiné i knihovny, divadla, kina, koncertní či výstavní sály nebo muzea. Vypadá to, že kulturní a společenský život na čas zastavil, opak je ale pravdou. Lidé si nyní mohou vychutnat kulturní zážitky alespoň online a z pohodlí domova. 

Muzeum d'Orsay v Paříži. Zdroj: Commons.Wikimedia

Současná situace s koronavirem nám kulturní život dosti komplikuje až téměř úplně znemožňuje. Lidé z kulturních odvětví se ovšem snaží hledat různé cesty, jak zabavit či vzdělat populaci zavřenou ve svých domovech. Naštěstí dnes už většina lidí má k dispozici internet, takže přesunout kulturu do virtuálních sfér není problém. Spoustu společností se tak rozhodlo lidem zpříjemnit karanténu a uvolnit e-knihy, dokumenty či vzdělávací programy. Světová muzea dokonce spouštějí virtuální prohlídky zdarma.  

Muzea

Mnoho lidí mělo naplánováno měsíce dopředu výlety do zahraničí, kde navštíví nejznámější světové památky. Cestování nám ale bylo bohužel na nějakou dobu znemožněno. Lidé tedy své výlety odkládají na dobu neurčitou. Je tady ovšem možnost prohlédnout si zajímavá místa hned teď z pohodlí domova a vidět toho mnohem více, než měli mnozí původně v plánu. 

Díky virtuálnímu projektu platformy Google Arts & Culture mají lidé po celém světě možnost virtuálně navštívit několik set světových muzeí a galerií zadarmo. Člověk tak může sedět v pyžamu na gauči, a přesto procházet ta nejznámější muzea. Například Britské muzeum v Londýně, Guggenheimovo muzeum v New Yorku či pařížské muzeum d’Orsay a mnoho dalších věhlasných míst. Projekt zpřístupňuje také historické objekty a artefakty.

Nezávisle na jiné platformě nabízí virtuální prohlídku i Palác ve Versailles, Národní galerie Praha nebo Moravská galerie Brno. 

Divadla

Z pohodlí gauče mohou lidé sledovat pořady z pražského Divadla NoD, které zřídilo livestream studio nazýváno NoDflix. To od 23. března pravidelně vysílá představení živě. Celý program NoDflixu je zcela zdarma, ovšem prostřednictvím webové stránky GoOut mohou lidé dobrovolně podpořit peněžitým příspěvkem divadlo a všechny, kdo v něm hrají. 

Živě vysílá také Hudební divadlo Karlín, a to pravidelně každý pátek i sobotu. Hned při prvním streamu dokonce kvůli vysoké sledovanosti server divadla spadl. V představeních účinkují známí čeští herci jako Václav Noid Bárta s Ivou Pazderkovou či Ondřej Brzobohatý. Záznam divadlo zpřístupňuje zdarma, diváci ovšem mohou dobrovolně přispět částkou padesát, sto, tři sta, pět set či tisíc korun. Z těchto příspěvků bude zaplacen nákup zdravotnického materiálu a potřeb pro seniory v léčebnách, v domovech seniorů či v domovech s pečovatelskou službou. 

Divadel vysílajících živě je opravdu požehnaně. Mezi další známá česká divadla, která se tímto způsobem věnují svým návštěvníkům, patří například Divadlo na Vinohradech, Divadlo Bolka Polívky v Brně, pražské Studio Dva nebo ostravské Divadlo Mír. 

Také Národní filmový archiv ve spolupráci se Státním fondem kinematografie zveřejnil na serveru YouTube na kanálu Česká filmová klasika své filmové podklady. Mezi ty patří český horor Upír z Feratu nebo divadelní hry Járy Cimrmana.

Knihy a vzdělávání

Vášniví čtenáři také nemusejí zoufat, že právě dočítají svoji poslední knihu. Četbu si totiž mohou volně stáhnout například v online katalogu Městské knihovny v Praze, kde je k dispozici téměř dva tisíce známých i méně známých knižních titulů.

Pro lidi, kteří se zajímají o svůj kulturní rozvoj, zpřístupnila mimo jiné i americká univerzita Yale zdarma jeden z jejich nejžádanějších kurzů The Science of Well-Being. Přednášející kurzu profesorka Laurie Santos si dává za cíl vybudovat produktivnější návyky. Zároveň se snaží lidem předat recept na štěstí a vnitřní pohodu. Celý kurz trvá zhruba devatenáct hodin. 

Klíčová slova: koronavirus, kultura, muzeum, divadlo, knihy, vzdělání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.