28.04.2015 17:04


Nemůže to být pouťová halekačka ani divadlo, tvrdí o moderování hokeje hlasatel Michal Chylík

Autor: El-Talabáni Patrik | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Michal Chylík pracuje jako moderátor, hlasatel a tiskový mluvčí hokejového klubu Kometa Brno. Moderování se věnuje už od poloviny devadesátých let. Fanoušci Komety jej znají hlavně z brněnské DRFG arény, kde je provází každým zápasem. Kromě toho je i provozovatelem Rádia Veletrh v areálu brněnského výstaviště pro společnost Veletry Brno.

Kdy jste poprvé přišel do styku s Kometou a jak jste se dostal až k práci hlasatele na domácích utkáních?

Sport jsem sledoval od malička, jsem ta generace, která si vystřihovala různé sportovní články a lepila si je do deníků. Na hokej jsem napřed chodil jako fanoušek, ale v roce 1995 jsem nastoupil do Rádia Brno 95.7 jako sportovní redaktor. Do Komety jsem přišel v roce 1999, když ji převzal pan Jaroslav Vrba a v roce 2002 jsem začal působit jako hlasatel také u brněnské Zbrojovky.

Takže současně pracujete u Komety i Zbrojovky?

Ano, ale nejsem nikde zaměstnaný, ani u Komety, ani u Zbrojovky. Pracuji na uměleckou smlouvu a různé subjekty si mě najímají.

Michal Chylík. Foto: Patrik El-Talabáni.

V Kometě působíte řadu let, dají se nějak shrnout?

Prakticky se mé působení dá rozdělit na dvě období. To první bylo zhruba do roku 2005, kdy tu byla taková doba temna. Posléze vše nabralo strmý vzrůst, díky příchodu nynějšího majitele Libora Zábranského, který byl po třiceti letech prvním člověkem, jenž věděl, jak to má dělat a dovedl Kometu za přispění mnoha dalších lidí tam, kde je dneska.

Připravujete se jako hlasatel na jednotlivá utkání?

To vůbec. Hokejové dění musím sledovat neustále, ale že bych si sedl s tím, že zítra hrajeme třeba s Karlovými Vary, to opravdu ne.

Jste známý tím, že do moderování dáváte hodně emocí. Vnímáte názory ostatních?

Kometa je dnes fenomén, chodí plný dům. Samozřejmě někomu se to líbí, někomu ne. Na zápasech je sedm tisíc lidí a každý má nějaký názor, buď je málo emocí, nebo zase moc. Důležité je najít nějaký kompromis, protože to musí mít nějakou úroveň. Nemůže to být pouťová halekačka, ale ani divadlo.

Dáváte na připomínky fanoušků?

Jenom lehce, pročítám si fóra. Nějakou představu má vedení, nějakou já a musí se to skloubit dohromady.

Kromě zápasů Komety moderujete i utkání reprezentace, jak jste k tomu přišel?

Od roku 2007 spolupracuji s agenturou BPA. Po prvním Euro Hockey Tour, které se hrálo v Brně, jsem moderoval v Havlíčkově Brodě a teď nedávno v Jihlavě a Znojmě.

Budete moderovat i na mistrovství světa?

Nebudu.

Máte za tu dobu v Kometě nějakou historku nebo zajímavý zážitek s některým z hráčů?

Před asi čtyřmi lety tu působila brankářská dvojice Sasu Hovi a Jirka Trvaj. Na soupiskách před zápasem bývá pravidlem, že brankář, který je napsaný jako první, dané utkání chytá. Pamatuji si, že to byl zápas s Třincem, měli jsme před utkáním technické problémy. Byl to ten den, kdy se pokazí všechno, co jde. Hrála se první minuta a brněnský gólman předvedl famózní zákrok, já jsem rychle kouknul do papírů, ani jsem se nepodíval na led a do mikrofonu jsem zahlásil „Sasu“, protože bývá zvykem brankáře vyvolat. Pak jsem se podíval na led a tam stál druhý brankář a já dodal „Trvaj“, načež lidi lehli smíchem. S Jirkou jsme se tomu po zápase zasmáli.

Od nedávna pracujete na pozici tiskového mluvčí Komety, proč si vedení vybralo právě vás?

Tuto práci dělám od srpna minulého roku, kdy skončil nestor brněnských novinářů Jiří Pošvář. Potom mě Libor Zábranský oslovil, a pokud mohu mluvit za něj, tak nejspíš proto, že jsem v Kometě působil už docela dlouho a bylo to lepší řešení, než hledat někoho zvenčí.

Jaké povinnosti vám s touto pozicí přibyly?

Obnáší to celkem velkou porci dalších věcí. Na stadionu jsem tři hodiny před zápasem, abych nachystal tiskové centrum. Je to široký záběr, ať už komunikace s fanoušky nebo novináři, kterým musíme vycházet vstříc.

Je to s novináři těžké?

Samozřejmě. Na druhou stranu mám výhodu, že jsem přišel z druhé strany barikády a dokážu odhadnout, co novinář doopravdy potřebuje.

Včera se v médiích objevila informace, že do Komety přichází na pozici hlavního trenéra Alois Hadamczik, můžete se k tomu vyjádřit?

Pan Hadamczik je jedním z vytipovaných kandidátů na pozici hlavního kouče, ale v tuto chvíli žádnou smlouvu nepodepsal a jsou to pouze spekulace médií. Příští týden ve čtvrtek bude tisková konference, kde bychom měli představit prvního trenéra, navíc Vladimír Kýhos je stále pod smlouvou, a proto je bezpředmětné se o čemkoliv bavit.

Jak hodnotíte uplynulou sezónu?

Fanoušci chodí a snad se i baví. Po dvou stříbrech je třetí místo určitě úspěch a hlavně se dá říct, že jsme získali nálepku klubu, se kterým se musí počítat jako s favoritem. Na vrchol jsme bohužel nedošli, ale týmů, které chtěly titul, tam bylo deset. Znovu jsem si v play-off ověřil, jak nepředvídatelný hokej může být. Rozhodují v něm naprosté maličkosti. Pouhé milimetry a setiny sekundy mohou změnit úplně všechno a donekonečna můžeme spekulovat nad tím, co by kdyby.

Například spálené šance Petra Tona?

Ten dostal nálepku smutného hrdiny. Byl nešťastný a měl slzy na krajíčku.  

Sezóna skončila, připravujete se nějak na tu další?

Zatím ne. Teď je takový ten odpočinkový letní režim mezi koncem sezóny a začátkem letní přípravy. 

Klíčová slova: Michal Chylík, Kometa Brno, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Jan z Rokycan | 03. 05. 2015, 12:42
.. ale pouťovou atrakci z toho děláš Chylíku.