31.03.2020 18:11


Nemocnice Břeclav se vrátila do běžného chodu po nákaze zdravotníků nemocí Covid-19

Autor: Magda Duhonská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Břeclavská nemocnice znovuotevřela anesteziologicko-resuscitační oddělení po dvoutýdenní karanténě poté, co se onemocněním Covid-19 nakazil zdravotnický personál. S návratem do běžného režimu nemocnici pomohlo i nasazení místních dobrovolníků.

Nemocnice Břeclav znovuotevřela anesteziologicko-resuscitační oddělení.

Břeclav – Dva nakažení lékaři, dvě nakažené zdravotní sestry a zavřené anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) a také ušní, nosní, krční (ORL). Onemocnění Covid-19 zasáhlo břeclavskou nemocnici silně a hned ze začátku epidemie v České republice.

Nemocnice se ale stihla rychle vzpamatovat. Tuto neděli se po dvou týdnech ARO znovu otevřelo. Nemocnice tak bude moci opět provádět akutní operace. Všem pacientům a pracovníkům, kteří vešli do styku s nakaženými zdravotníky, vyšly výsledky na koronavirové onemocnění negativně. „V současnosti máme v karanténě zaměstnance pouze v řádu jednotek,“ uvedla mluvčí Táňa Svobodová. I zaměstnanci ze Slovenska, kteří tvoří velkou část nemocničního personálu, mohou v nemocnici nadále pracovat na základě výjimky, která umožňuje zdravotnickému personálu překračovat hranice.

Nemocnice v Břeclavi je krom brněnské Fakultní nemocnice Bohunice jediná v Jihomoravském kraji, která provozuje odběrové místo. To vzniklo před areálem nemocnice minulý týden na pokyn Krizového štábu Jihomoravského kraje. Testují pacienty pouze z okýnka osobního automobilu a na doporučení Krajské hygienické stanice nebo praktického lékaře. Denně pracovníci nemocnice odeberou zhruba 50 vzorků.

V nemocnici je nyní s nemocí Covid-19 hospitalizován jeden pacient. Pro případ většího nárustu případů zařízení vyhradilo místa na opětovně otevřeném oddělení ARO a infekčním oddělení. Ty nejvážnější případy ale poputují do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Ochranných pomůcek má nemocnice v současné době dostatek. V době, kdy ještě centrální distribuce zdravotnického materiálu nefungovala, se zajištěním ručně šitých roušek pomáhalo město Břeclav v čele se starostou Svatoplukem Pěčkem. „Zkoordinovali jsme síť zájemců, kteří šili roušky, a rozváželi je potřebným. Nejen do nemocnice nebo policistům, ale i občanům,“ uvedl.

O dobrovolníky podle něj není nouze. „Krizové situace lidi sbližují a jsou ochotni si pomáhat. Je to podobné jako například při povodních,“ vysvětlil Pěček. Jeho slova potvrzuje množství darů od místních lidí i firem pro břeclavskou nemocnici nejen v podobě ochranných materiálů, ale i vitamínů, ovoce nebo občerstvení pro zdravotníky. „Jsme rádi, že na nás lidé myslí. Moc děkujeme,“ nechala se slyšet mluvčí Nemocnice v Břeclavi Táňa Svobodová.

Nemocnici vypomáhá i šestice studentů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Jsou součástí triage týmů, který třídí pacienty na ty, kteří se zvládnout vyléčit doma v domácí karanténě, a na ty, kteří potřebují nemocniční péči nebo být hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. „Studenti jsou pro naši nemocnici velkým přínosem,“ uvedla mluvčí nemocnice Táňa Svobodová.

Nemocnice v současnosti neprovádí plánované operace, nicméně už poskytuje akutní péči. V celé nemocnici platí zákaz návštěv. Na Břeclavsku bylo k pondělnímu večeru 26 nakažených z celkových 173 v Jihomoravském kraji.

Klíčová slova: koronavirus, nemocnice, COVID-19, Břeclav

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.