21.09.2010 13:44


Německá metropole přitahuje hlavně mladé

Autor: Eva Charvátová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Ráj pro gurmány, milovníky architektury, vyznavače moderního umění a obdivovatele výstřední módy. Tak se ve zkratce dá popsat Berlín, hlavní město Německa i současné umělecké avantgardy.

Německá metropole na první pohled nemusí naplňovat představy o turisticky přitažlivém městě. V Německém historickém muzeu jsem se dozvěděla, že za druhé světové války byla většina Berlína zničena a v době rozdělení města Berlínskou zdí se západní a východní část vyvíjely nezávisle na sobě. Současný Berlín tak postrádá romantické středověké uličky a gotické katedrály, zato oplývá socialistickými stavbami na východě města a megalomanskými mrakodrapy v západní části. Namě zpočátku působil jako neosobní masa betonu. Přesto se z Berlína stává turistický fenomén dneška. Stačilo několik dní pobytu k tomu, abych zjistila, čím si toto město podmaňuje své návštěvníky.

Kosmopolitní atmosféra

Ráda při objevování města pozoruju jeho obyvatele. A obyvatelé Berlína se lišili od všech, které jsem kdy předtím viděla. Na rozdíl od jiných velkoměst tu nikdo nespěchal a nepůsobil nervózně. Naopak, výrazy lidí byly uvolněné, sebevědomé a zdravě drzé. Přesně jako atmosféra Berlína. Svobodný duch města je patrný na každém kroku a láká do Berlína zejména mladé. Během svého pobytu jsem potkala lidi, kteří přijeli na několik dní a nakonec zůstali několik let. Jedním z nich byl i můj průvodce Nikolay Naumenko. „Přijel jsem před třemi lety studovat němčinu. Po roce jsem se měl vrátit domů do Novosibirsku. Nechtěl jsem ale opustit město, které je kombinací starého a nového, tradičního a moderního. Které neklade lidem žádné hranice. Atmosféra Berlína mě okouzlila natolik, že jsem se rozhodl zůstat už napořád,“ řekl mi Nikolay. Musím přiznat, že na mě Berlín působil podobně. Plány o tom, jak se do Berlína vrátit na několik měsíců, dostávají v mé hlavě již pevné obrysy.

Architektonické kontrasty

Berlín je mladé město. V již zmíněném Muzeu Německé historie jsem zjistila, že v troskách bylo celých osmdesát procent města. Jako připomínka války dosud stojí mezi novými budovami monumentální torzo kostela Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche. Nepoškozený zůstal jen zlomek staveb. Mezi nejznámější patří Brandenburská brána, která v době rozdělení města na Západní a Východní Berlín nebyla přístupná. Dnes je pokládána za symbol pádu Berlínské zdi. Za vidění stojí také Berlínský dóm, impozantní barokní chrám. Město tvoří ještě další historické budovy, ale stavby zastupující moderní architekturu je svou početností a velkolepostí mnohdy zastiňují. Například zrekonstruovaná budova Říšského sněmu se stala díky britskému architektovi Normanu Fosterovi turistickou atrakcí. Ke vchodu se obvykle táhne nekonečná fronta turistů. Není divu, Foster opatřil stavbu obrovskou prosklenou kupolí, ze které se nabízí krásný pohled na celý Berlín. O několik set metrů dál, na Postupimském náměstí, přes které se téměř třicet let táhla Berlínská zeď, mě ohromil rozsáhlý shluk moderních budov - areál Daimler-City. Této přehlídce současné architektury konkuruje například komplex Sony-Center, pokrývající plochu téměř třiceti tisíc čtverečních metrů.

Potěšení pro milovníky umění

V ulicích města se neskrývá mnoho starobylých památek. O to více jsem jich ale objevila v nesčetných muzeích a galeriích.  Pět nejznámějších se nachází na Muzejním ostrově, ležícím mezi rameny řeky Sprévy. Muzejní ostrov je od roku 1999 zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V pěti budovách se mimo jiné nachází Pergamský oltář, Ištařina brána z Babylónu nebo bysta Neferiti. Ochuzeni nezůstanou v Berlíně ani obdivovatelé gotického umění, impresionismu, nebo ti, kteří stejně jako já, milují moderní umění. Tomu je v Berlíně věnováno několik budov. Doporučit mohu především galerii Hamburger Bahnhof, která nabízí jedinečné exponáty vystavené v působivých prostorách bývalého nádraží. Za dílo moderního umění je považován i Židovský památník, postavený v roce 2005. Betonové kvádry mi  připomínali rozbouřené moře. „I mně evokují vlnící se hladinu,“ souhlasil se mnou Nikolay. „Myslím si, že památník má představovat válkou zmítaný národ,“ dodal.

Berlínská zeď

Při návštěvě Berlína nesmí zůstat opomenuta ani slavná Berlínská zeď. Na místě nejslavnějšího hraničního přechodu mezi Západním a Východním Berlínem, který nesl jméno Checkpoint Charlie, dnes stojí její muzeum. Při jeho návštěvě jsem zjistila například to, že od konce druhé světové války do roku 1961 uprchlo z východní části Berlína na tři a půl milionu lidí. To zapříčinilo rozhodnutí postavit více než sto padesát kilometrů dlouhou zeď, která rozdělovala až do roku 1989 Berlín na dvě části. Naučná stezka vedoucí podél pozůstatků zdi nabízí vzpomínky starším a poučení mladším návštěvníkům. Pro její prohlídku jsem na radu Nikolaye využila kolo. V Berlíně se tento dopravní prostředek těší velké oblibě.

Tacheles

Z cyklistického sedla se jsem si prtohlédla zbytky Berlínské zdi, které zdobí nesčetná graffiti. Tyto umělecké projevy jsou viditelné po celém Berlíně, zejména však v jeho východní části. „Po pádu Berlínské zdi v roce 1989 se stal východ Berlína místem, kam se stahovali umělci a individualisté z celého světa,“ objasnila mi Anne Husemöller, studentka dějin umění žijící v bohémské čtvrti Prenzlauer Berg. „Domovem některých z nich se stal Tacheles. Kdysi to byl obchodní dům, ale za druhé světové války byl zničen. V ruinách se usadili vyznavači alternativního životního stylu. Během let se tento dům stal jedním z nejznámějších světových squatů,“  řekla mi Anne, když mě prováděla Tachelesem. Jeho obyvatelé úspěšně vzdorovali všem pokusům o vystěhování a současně přetvářeli tvář budovy. Dnes je Tacheles významné kulturní centrum. Na jeho půdě probíhají workshopy, divadelní představení nebo autorská čtení. Navzdory masám turistů, které Tacheles denně navštěvují, si budova zachovala svéráznou atmosféru. Při její prohlídce mě zaujal fakt, že každý centimetr budovy je pokryt malbami či graffiti. Celá budova je odrazem uměleckého ducha jejích obyvatel.

V Berlíně je k vidění samozřejmě ještě mnohem více.  Pro úplné pochopení jeho atmosféry je ale nejlepší objevovat neznámé čtvrti, kavárny, zákoutí, seznamovat se s místními obyvateli a užívat si ležérní atmosféry mladého města. Přiznávám, stala jsem se obětí současné cestovní horečky a propadla jsem kouzlu německé metropole. Už teď se těším, až se znovu nechám strhnout Berlínem a jeho živostí.

Klíčová slova: Berlín, Kultura, Cestování, Umění, Architektura, Berlínská zeď, Tacheles

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.