30.10.2015 15:42


Němčina o víkendu ovládne brněnská kina. Včera začal DAS FILMFEST

Autor: Klára Slavíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Dokumenty, filmová klasika, ale také novinky a tematické sekce - o vše nabídne festival německy mluvených filmů, který včera odstartoval v kině Scala a bude pokračovat až do nedělního večera. 

Nejlepší snímky švýcarských, německých a rakouských režisérů promítnou brněnská kina Art a Scala v rámci festivalu německy mluvených filmů. Na programu nejsou pouze novinky, které přinesl uplynulý rok. Diváci se mohou těšit také na přelomové snímky vybrané z filmových archivů. Jubilejní desátý ročník totiž přijde s novou sekcí TOP 10, která zahrne ty nejvýznamnější snímky v historii německy mluvené kinematografie. 

DAS FILMFEST
Výběr snímků na festival je velmi pečlivý. „Máme tři dramaturgy, pro každou sekci – švýcarskou, německou a rakouskou – jednoho. Ti během roku objíždějí místní festivaly a vybírají ty nejlepší snímky. Mají také každý svou síť kontaktů v jednotlivých zemích, a tak shánějí na festival speciální hosty,“ sdělil jeden s organizátorů Tomas Fridrich. Akce má svoji obdobu také v Praze a letos nově i v Plzni. Zájem o festival se rok od roku zvyšuje. Na loňský ročník se přišlo do kin na filmy v němčině podívat okolo sedmi tisíc lidí. Letos organizátoři čekají ještě vyšší účast. „Jsem na festivalu letos už počtvrté, učím němčinu na střední škole a o německou kulturu se velmi zajímám. Těší mě, že se v Brně akce tohoto typu objevují čím dál více,“ podotkl skalní divák Michal Kvapil.

Součástí festivalu jsou také diskuze s režiséry a dalšími zajímavými hosty. Letos se diváci mohou těšit například na mezinárodně uznávaného režiséra Götze Spielmana. Přijede předvést svůj snímek Odplata, který promítne kino Art dnes večer. Kromě zmiňované výběrové sekce Top 10 se mohou návštěvníci těšit taky na sekci dokumentů nebo na Das Filmfest Spezial, přinášející ty nejnovější filmy a tematickou sekci Terra Inkognita. Ta se letos zaměřuje na nové, nepoznané životní situace. 

Klíčová slova: filmový festival, němčina, film, Brno, kino, Art, Scala

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.