27.04.2020 20:55


Němci nemohou nakupovat v českém pohraničí. Češi tím přicházejí o většinu zákazníků

Autor: František Trojan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Němečtí turisté se  snažili dostat přes hranici do Dolní Poustevny za levnějšími výrobky. Normálně tvoří většinu zákazníků restauracím i obchodům nejen v Poustevně. Nyní se musí obejít bez nich. 

Hospoda v Dolní Poustevně

Dolní Poustevna - Restauratérům, prodejcům a jiným podnikatelům v Dolní Poustevně zmizelo sedmdesát procent zákazníků. Dvoutisícovou obec dělí od německých sousedů jenom krátký most, který kontrolují policisté. Někteří Němci přes něj totiž i přes zákaz jezdí nakupovat levnější potraviny.

I přes to, že vláda rozhodla o znovuotevření hranic, jedná se jen o výjimky, které mohou do Česka přicestovat. Týká se to hlavně řidičů nákladních vozů, sociálních a zdravotních pracovníků či diplomatů. Obyčejní lidé se nicméně do Česka jen tak nedostanou a pokud by patřili do skupiny, která má výjimku, musí předložit negativní test na koronavirus.

Starosta Dolní Poustevny Robert Holec (MĚSTO MÉHO ŽIVOTA) v březnu vyzval německé sousedy, aby do obce nejezdili. Zároveň vyzval místní prodejce, aby cizince neobsluhovali. „Od té výzvy na mostě hlídkuje policie. Stejně ale máme zprávy o jednotlivcích, kteří k nám z Německa chodí,“ říká Holec. 

Podle starosty teď naopak hrozí, že se někteří podnikatelé z Česka rozhodnou výrobky prodávat v Německu. Němečtí obyvatelé tvoří až čtyři pětiny jejich klientů. A i v případě, že se otevřou restaurace, ale hranice zůstanou zavřené, bude to pro podnikatele mít špatný vliv na jejich příjmy.

Se ztrátami počítá také Dan Andres, který v Dolní Poustevně podniká. „Restauraci mám v Poustevně dvacet let a čeští zákazníci tvoří asi dvacet až třicet procent. Zbytek jsou Němci,“ říká Andres a dodává, že pokud by se hranice za nějaký čas neotevřely úplně, může to mít pro podnikatele z Poustevny katastrofální dopad. 

Kromě podnikatelů si změn všímají i občané. „Je to tu najednou úplně bez života. Za normálních okolností se po hlavní třídě prochází desítky lidí. Teď je tu prázdno,“ říká obyvatelka Dolní Poustevny Hedvika Šubrtová. 

S tím souhlasí i Andres. „Soušasná Poustevna mi připomíná tu z minulého režimu. Tento region je zkrátka hodně závsilý na německých zákaznících. A policejní hlídka mi přijde absurdní,“ dodává. Nejedná se jen o restaurace. Němci přes hranice jezdí pro levnější alkohol, tabák a jiné výrobky. 

Klíčová slova: Dolní Poustevna, pohraničí, hranice, Německo, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.