10.10.2014 20:04


Nemáte sáčky do vysavače? Výhodnější je koupit nový vysavač

Autor: Aneta Přadková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Vývoj elektrických spotřebičů je zcela jistě rychlejší než vývoj lidstva. Každým rokem se přístroje mění, vyvíjí, a lidé pak nevidí důvod, proč by měli například televizi využívat déle než deset let. I když bude disponovat stále funkčními komponenty, pokrokem bude technologicky tak převálcovaná, že se na ni budou stydět dívat. Čímž se pro ně stane nepoužitelná.

Při nedávné návštěvě kamarádova bytu mě šokovalo, že v každé místnosti se nacházela minimálně jedna plazmová televizní obrazovka, alespoň jeden počítač nebo notebook a nesmělo chybět domácí kino. Přesto jsem z naší konverzace odtušila, že i tato výbava moderními technologiemi je pro něho neuspokojující.

S nadšením mi desítky minut popisoval, jaké nové, skvělé a lepší výstřelky v oblasti elektrických spotřebičů a elektroniky jsou k zakoupení v nedaleké prodejně Euronics a Datart, a to navíc v úžasných slevách. To mě přivedlo k myšlence, zda nové spotřebiče kupujeme skutečně proto, že je potřebujeme, nebo z důvodu, že nám tak velí trend moderní doby. Co dnes není novinka, neohromí naše přátele, známé a návštěvníky našich domovů. Zkrátka nebudeme mít, čím bychom se pochlubili.

Opravdu nám moderní technologie zjednodušují život? Osobní zkušenost s elektrickým kráječem chleba mě o tom zdaleka nepřesvědčila. Jeho fungování se jevilo zprvu bezchybně. Plátky chleba pomocí něho ukrojené byly úhledné, tenké či tlusté, prostě jak jste zrovna chtěli. Po dobu dvou let se všichni členové rodiny těšili z nového přístroje. Problém „překvapivě“ nastal po uplynutí záruční doby. Jednoho krásného odpoledne kráječ odmítl dosavadní bezvadnou spolupráci a jednoduše přestal krájet.

Na scénu vkročil živitel rodiny odhodlaný přimět přístroj k poslušnosti. Celou věc rozebral na kousky, aby zjistil, že takzvaně zakopaný pes tkví v plastové (!) součástce, která byla používáním přístroje nejvíc namáhána. Toto dříve ozubené kolečko bylo teď kolečkem zcela bezzubým. Mohutným řevem nám otec oznámil, že pouze idiot může něco takového vyrobit z plastu a odebral se do obchodu, aby náhradní díl do kráječe koupil.

Zanedlouho jsme se se stejně mohutným řevem dozvěděli, že takový náhradní díl neexistuje, a jeho zakoupení je tudíž vyloučeno. Otec se však odmítl smířit s tím, že moderní technologický výdobytek nenávratně skončí v kontejneru, a s pevným odhodláním oslovil známého soustružníka, aby mu stejné kolečko vyrobil z kovu. Akce se zdařila a do týdne byl kráječ opět kompletní. S novou, „dokonalou“ součástkou se však odmítal smířit, což nám dával hlasitě najevo při každém pokusu o ukrojení čehokoli. Jinými slovy řev otce vystřídal řev přístroje. Osud kráječe byl tak zpečetěn. Nakonec stejně skončil v kontejneru.

V dřívějších dobách byli lidé rádi, když měli barevnou televizi, vyfénovali si vlasy nebo uklidili s pomocí vysavače. Na trhu bylo pouze pár dostupných značek a jejich výrobky mnohdy přežily i majitele. Když vám něco haprovalo, nebyl problém zajistit opravu nebo náhradní díl. Ti zkušenější si dokonce přístroj opravili sami. Nemuseli jste nikomu sdělovat, pomocí jakého speciálního softwaru přístroj funguje a kolik ovladačů k tomu slouží, ani se pídit po původu součástek, ze kterých se věc skládá. Koupě náhradního dílu ani oprava rodinu finančně nezruinovala a většinou nedosahovala ani poloviny ceny samotného spotřebiče.

Dnešní záplava moderními technologiemi nás žene opačným směrem. Přístroj nás mnohdy milerád ráno pozdraví a při odchodu do zaměstnání nebo školy nám dokonce popřeje hezký den, ale v případě, že se porouchá a prodejce nám sdělí cenu opravy, se zdravým rozumem přistoupíme ke koupi nového.

Ani drahé spotřebiče ale uživateli kvalitu nezaručí. Moderní doba tlačí výrobce k minimalizaci nákladů výroby. Technologové proto často navrhnou produkt tak, aby uživateli sloužil hlavně po dobu zákonné záruky. Kvalitnější součástky by byly totiž dražší. Když najdete v obchodě dvě úplně stejné ledničky, jen jedna bude o padesát procent dražší a výrobce vám řekne, že je kvalitnější, má lepší kompresor a obsah lednice zbaví bakterií a případného zápachu, koupíte si ji?

Je velice náročné vyznat se mezi množstvím výrobků na trhu. K tomu, abychom si dokázali v moři nabídek vybrat ten správný produkt, který nám skutečně usnadní život, ušetří energii a k tomu třeba i životní prostředí, mnohdy potřebujeme odbornou radu. Stále více nás nachází odvahu k pořízení pokrokových technologií, což nás nutí staré výrobky vyhazovat. Ani papírově nejdokonalejší produkt však není nesmrtelný. Pokud se ho nezbavíme kvůli vysokým nákladům na opravu, nepochybně nás uchvátí reklama na nový a lepší. I ten však stejně dříve nebo později skončí v koši. K tomu ještě vytvoříme odpad, za jehož likvidaci zaplatíme nemalé finanční částky.

Nadprodukce „šmejdů“ vede nakonec nejen k rozhořčení uživatele, ale i k celkovému zatížení planety zbytečným množstvím odpadu. Každý by si měl proto před koupí „nového, lepšího a dokonalejšího“ spotřebiče uvědomit, zda jej skutečně potřebuje, a účel tak bude světit prostředky, nebo je to jen podlehnutí tlaku moderní doby a touze mít něco nového.

Klíčová slova: moderní spotřebiče, trendy, elektronika, elektrické spotřebiče, životní prostředí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.