10.04.2017 15:29


Někteří lidé změnili stravování po návštěvě VeganFestu, říká jeho organizátorka Ester Burkertová

Autor: Michaela Kolková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Šestý ročník festivalu VeganFest mohli zájemci navštívit v prvním dubnovém týdnu. Kromě tematických přednášek a workshopů návštěvníci poznali také rozmanitost veganské kuchyně. Akci pořádala brněnská aktivistická skupina Kolektiv pro zvířata a jejím cílem bylo lidem ukázat, že takový druh stravování nemusí být jen o odříkání. Jednou z organizátorek setkání a členkou kolektivu je i Ester Burkertová.

Ester Burkertová je jedním z pořadatelů brněnského festivalu VeganFest. Autor: Michaela Kolková

Co mohou zájemci očekávat od VeganFestu?
Festival začíná koncertem a dále se skládá z přednášek a workshopů zaměřených na vaření nebo výrobu přírodní kosmetiky. Nesoustředíme se pouze na stravu, to ani není hlavním tématem akce. Tím nejdůležitějším je především osvěta, proto pořádáme hodně přednášek jak o veganství, tak o samotných zvířatech i ekologii. Jídlo samozřejmě na program neodmyslitelně patří, lidé mohou na akci ochutnat spoustu našich pokrmů. Zároveň tak i uvidí, že veganství není jen o odříkání a že i na takovém jídle si mohou opravdu pochutnat.

Účastní se VeganFestu i ostatní lidé, nejen vegani?
Ano, lidé s sebou berou příbuzné nebo kamarády a dokonce víme ze zpětné vazby od účastníků, že se někteří potom sami vegany stali. A to je pro nás to nejlepší možné ocenění. U dalších akcí, které pořádáme, není tak jednoduché zpětnou vazbu získat. Během festivalu za námi návštěvníci chodí a ptají se nás na různé věci nebo zjišťují více informací o veganství. Například při demonstracích to takto dělat nejde.

Kolik lidí mělo tento rok o festival zájem?
Letos je VeganFest o týden kratší, účast je proto o něco menší. Potíž je také v tom, že nemáme jak návštěvníky spočítat, protože nevybíráme vstupné. Odhadujeme ale asi pět set účastníků.

Jak podobné akce, jako je VeganFest, financujete?
Kolektiv pro zvířata je sdružení dobrovolníků, takže finance získáváme především z dobrovolných darů nebo ze vstupného na těchto setkáních. Něco si financujeme sami, oslovili jsme ale také americkou nadaci VegFund, která nám s financováním pomáhá. Tato spolupráce nám činnost hodně ulehčuje.

Pozorujete v posledních letech zvýšený zájem o veganství?
Určitě. Rok od roku zájem narůstá, což je vidět například i v Brně, kde během posledních několika let vzniklo hodně takto zaměřených podniků. Co se týče účastí veganů na našich akcích, tak tam už je to trochu smutnější. Je pravda, že VeganFest je větší než před šesti lety, kdy začínal. Ale připadá mi, že zájemci přestávají přibývat takovým tempem, jako tomu bylo doposud. Na to, kolik lidí navštíví VeganFest nebo kolik jich chodí do veganských restaurací, by měla být účast na demonstracích o dost větší. Tady je hezky vidět, že lidem stačí, že se mají kde najíst, a tím jejich aktivismus končí.

Je možné, že se lidé demonstrací bojí, a proto se jich neúčastní?
Nejspíš ano. Demonstrace určitě nejsou formát pro každého, proto pořádáme i spoustu jiných akcí. Například veganské ochutnávky, na kterých také potřebujeme dobrovolníky. Nebo organizujeme happeningy. Snažíme se dělat různorodé akce, protože na každého člověka zapůsobí něco jiného.

Setkáváte se i s negativními ohlasy na vaši práci?
S negativními ohlasy se setkáváme, a to například od kolemjdoucích. Některé demonstrace jsou samozřejmě podrobeny kritice, a to i ze strany veganů. Nelíbí se jim třeba kontroverzní zobrazování praktik masného nebo mléčného průmyslu. Na druhou stranu jsme moc rádi, že město zatím s žádnou naší prací problém nemělo. Snad to tak bude i nadále.

Někteří lidé často argumentují tím, že maso i mléčné výrobky jsou k životu zkrátka potřeba. Je podle vás veganský život zdraví prospěšný?
Jsem toho názoru, že je zdravější a hlavně i ze své zkušenosti vím, že na veganství se dá prospívat úplně bez problémů. Odborníci sice říkají, že zdravá strava může být různá, třeba i s malým podílem masa, ale není to nutné. Sama jsem byla dlouhou dobu vegetariánkou a jedla jsem hodně mléčných výrobků. Po přechodu na veganství pak úplně vymizely všechny mé alergie i sezónní rýmy.

Jaký názor máte na vegetariánství? Jestliže je člověk vegetarián kvůli utrpení zvířat, není smysluplnější být rovnou veganem?
Rozhodně ano. Někdy mohou být lidé vegetariáni kvůli nedostatku informací o fungování mléčných farem. Ale že maso je vražda, to napadne každého. Vegetariánkou jsem se stala, protože jsem se nechtěla podílet na zabíjení zvířat. V té době ale ještě nebyl internet, neměla jsem kde získat více informací o dalších věcech, které se dějí. Pak jsem jednou narazila na letáček, kde bylo napsáno, že vegetariánství utrpení zvířat neřeší. A dodnes si pamatuji, jak jsem stála na zastávce a uvažovala, co mám dělat. Začala jsem si proto hledat další informace a nakonec se stala vegankou.

Veganská strava by měla zahrnovat takové složky potravy, které alespoň částečně nahradí výživové hodnoty masa. Jak nahrazujete maso ve svém jídelníčku vy?
Doplňuji vitamin B12 v tabletkách a například bílkoviny úplně skvěle zastoupí luštěniny. Ze začátku je dobré se v jídle zaměřit na různé náhražky potravin. Já však nemám slovo náhražky příliš ráda, protože kdyby lidé zvířata nezabíjeli a začali dříve jíst třeba tofu, tak už to nebude náhražka, ale plnohodnotná potravina.

Máte ve svém jídelníčku také avokáda nebo banány? Zajímáte se i o kácení pralesů, které je spojeno s neustálým rozšiřováním plantáží pro tyto plodiny?
Tyto potraviny sice jím, ale avokádo si dám třeba jednou za měsíc. Nejsem příznivcem toho, aby se různé plodiny skupovaly a dovážely ve velkém. Veganství úzce souvisí s ekologií. Pokud člověk není ignorant, tak se zajímá o to, co jí a odkud to pochází. Sama jsem se snažila nakupovat pouze lokální potraviny, nic dováženého, ale není to zase tak jednoduché. Vlastně všechno okolo ekologie mi připadá složitější, než samotné veganství. Exotické potraviny se proto snažím nakupovat jen minimálně, ale banán nebo mandarinku si prostě občas dám.

Je u veganství potřeba, aby se změnila i mentalita člověka a nejen jeho stravování?
Částečně určitě ano. Souvisí s tím i to, zda je někdo vegan, protože je to v módě. Takový člověk pak ve svém přesvědčení nevydrží, potřebuje tomu věřit, ne jen jinak jíst.

Myslíte si, že je možné, aby se každý člověk stal veganem?
Bylo by to vynikající. Uvědomuji si, že v některých částech světa to zcela možné není. Ale tam, kde to jde, by měl být každý člověk vegan. Veganství by navíc mohlo uživit daleko víc lidí, než stávající stravování. Často slýcháme argumenty, že se kvůli veganům kácí pralesy, aby vznikly plantáže. Pravda ale je, že většina plodin vypěstovaných na těchto plantážích, především sója, putuje na výkrm hospodářských zvířat.

Mohl by s sebou tento ideální stav nést i nějaká negativa? Například by mohla vymizet veškerá hospodářská zvířata, protože by je už nikdo nepotřeboval.
Ano, to by se mohlo stát. Některé druhy by mohly existovat v zájmových chovech, jako dnes třeba psi. Já osobně bych ale zrušila jakékoliv pozůstatky domestikace. Mám takovou nádhernou vizi, která je asi spíš utopií. S člověkem by bylo jen to zvíře, které s ním opravdu chce být.

Klíčová slova: veganství, vegan, VeganFest, VeganFest 2017, VeganFest Brno, KPZ Brno, Kolektiv pro zvířata

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.