24.03.2020 10:19


Někteří lidé věří, že žádný koronavirus neexistuje, popisuje situaci ve Státech mladý Američan

Autor: Světlana Nedvědová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Koronavirus má v Americe na svědomí téměř 600 úmrtí, přes 45 tisíc lidí je nakažených a vyléčených není ani čtyři sta. Jih je postižený více než Sever, a proto jsou opatření přísnější právě v jižanských státech. Masové nakupování trvanlivých potravin, hygienických potřeb a také zbraní však prostupuje celou zemi. „Navíc se stále najdou takoví, kteří jsou přesvědčeni, že žádný COVID-19 neexistuje, říká John Hayles.

John Hayles v domácí karanténě (Foto: Světlana Nedvědová)

OSTRAVA – Jednadvacetiletý Američan John Hayles navštívil Českou republiku loni v říjnu. Po měsíci stráveném v Brně se vrátil zpět do státu Louisiana, ze kterého před necelými dvěma týdny vycestoval do severské Montany za prací. Chtěl si vydělat na další dovolenou v Česku, tentokrát na delší dobu. V současnosti je však jako jeden z mála Američanů v dobrovolné domácí karanténě. Redakci Stisku sdělil, jaká je situace ohledně pandemie za oceánem.

Mohl byste popsat, jaká nařízení vláda vyhlásila ve snaze zabránit šíření viru?

Všichni jsme byli poučeni o tom, že bychom se měli vyvarovat blízkému kontaktu v podstatě s kýmkoliv. Nemáme opouštět domov, pokud to není nutné, a když to jinak nejde, máme nosit rukavice a roušky. V podstatě jsme teď v karanténě, restaurace a bary jsou zavřené, ruší se velké akce. Tady na severu je ale situace jiná než na jihu. Mám rodinu v Louisaně a Alabamě, kde lidem hrozí tvrdé postihy, když vyjdou z domu za jiným účelem, než je práce či sehnání potravin. 

Ustanovila se podle vás tato opatření včas?

Dle mého názoru přišla příliš pozdě. Viděli jsme, co to způsobilo v Číně, ale nezareagovali jsme dost rychle. Jistě, momentálně čísla nakažených rostou především v jižních a jihovýchodních státech, ale je jen otázkou času, než se to rozšíří ve velkém i tady v Montaně. Na druhou stranu nevím, zda bylo možné se tomu úplně vyhnout. Myslím, že by se sem virus dostal, i kdybychom dali do karantény celou zemi.

Což se později v podstatě stalo. Trump vyhlásil 12. března třicetidenní zákaz cest z Evropy, která je nyní centrem pandemie. Je jen otázkou času, kdy vyhlásí zákaz cestování mezi státy. Co si o prezidentově kroku myslíte?

Nepřijde mi to jako nejlepší řešení, ale co jiného můžeme dělat? Přinejmenším to pozastaví šíření. Nicméně jsem skeptický k třiceti dnům. Říkají nám, že máme počítat spíše s měsíci než se dny, což komplikuje můj plán navštívit znovu Česko. O zákazu cestování mezi státy se mluví hodně, především v oblastech s velkým množstvím nakažených. Já jsem jen rád, že jsem stihl odletět z Louisiany ještě před tím, než se tam objevil první nakažený. V Montaně je situace o dost klidnější.

To je pravda, oproti Louisianě s tisícem dvěma sty nakaženými je v Montaně jen 45 případů. Jaká je na severu atmosféra?

Prozatím stejná jako obvykle, ale nepochybuji o tom, že se změní, jakmile začnou nakažení přibývat. Už teď lidi vykupují trvanlivé potraviny a hygienické potřeby, nemluvě o zbraních. To mě doopravdy znepokojuje. Máme právo nosit zbraň, ale někteří lidé se zbrojí ve velkém na lovení, jiní na sebeobranu. Napětí mezi Američany a Asiaty dosahuje vrcholu, a Trump nazývající COVID-19 čínskou chřipkou tomu rozhodně nepomáhá. Obchody se zbraněmi musely zavřít, protože byly vykoupené během prvního dne po doskladnění zásob.

Zmínil jste Trumpův výrok o čínské chřipce; ze začátku nebral prezident hrozbu koronaviru příliš vážně. Ovlivnilo to dle vás názor veřejnosti?

Většina lidí nenosí venku vůbec žádnou ochranu úst a nosu.  Žádné roušky, žádné rukavice. I poté, co jsme četli zprávy z Itálie, se najdou takoví, kteří vyráží ve skupinách na pláže, protože si myslí, že jde jen o horší chřipku. Nějaký neškodný virus jim přece nezkazí zábavu. A ačkoliv na tom má Trump svůj podíl, není jediný. Média situaci buďto značně zlehčovala, nebo naopak přeháněla. Proto se teď v Americe najdou lidé, kteří prodávají lahvičku antibakteriálního gelu za sto dolarů, ale i takoví, kteří věří, že je koronavirus jen smyšlenou lží.

Klíčová slova: koronavirus, amerika, panika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Nový komentář