11.05.2014 16:01


Někdo musel Zubovovu angličtinu zkritizovat

Autor: Ondřej Chlupáček | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Po páteční přednášce Andreje Zubova se mě Filip Zdražil z České televize ptal, jak se mi historikův výstup líbil. Doplňující otázka padla také na angličtinu, o které jsem prohlásil, že trochu pokulhávala. ALE. Druhá část věty už v reportáži pořadu Události v regionech nezazněla. Že ve výsledku budu za blbce já i přednášející, jsem nečekal.

Větou „No tak ta angličtina trochu pokulhávala“ jsem si zasloužil vteřinovou chvilku slávy v pátečních Událostech. Výsledné sestřižení výpovědi působí, že jsem si z devadesátiminutového povídání odnesl akorát znechucení z úrovně historikovy angličtiny. Což samozřejmě není pravda. Ale v televizi to říkali, takže...Ondřej Chlupáček. Foto: Josef Kokta

Z minimálně sedmivěté výpovědi se v reportáži objevila právě tato věta naprosto vytržená z kontextu. Zpočátku mi to přišlo docela vtipné. „Haha, Chlupáček se obouvá do angličtiny člověka světového formátu,“ počáteční náramná sranda se mi po chvíli rozležela v hlavě.

Vytržením věty z kontextu udělala reportáž hlupáka jak ze mě, tak z Andreje Zubova. Zajímavé je i to, že její tvůrci měli nutkání tam dát právě zmíněnou větu. „Přednáška Rusa pro Čechy v angličtině,“ zní v reportáži. Střih. Já. „No tak ta angličtina trochu pokulhávala.“ Střih.

Ve výpovědi jsem angličtinu naopak chválil. Zmínil jsem, že je neuvěřitelné, na jaké úrovni ji má, protože, jak Zubov sám avizoval, není ideální a neměl se ji v mládí jak učit. To už ale  ve střižně brněnské České televize důležité nebylo.

Nebudu házet špínu na cizí práci. Kdo chce, ať si reportáž pustí a udělá si obrázek sám. Podle mě se její zpracování nehodí a Zubova shazuje. Redaktor, který reportáž dělal, by měl raději zůstat u natáčení čištění rybníků, jak tomu bylo v sobotních Událostech. Možná ještě před spaním otevřít knihu o žurnalistické etice. Po tomto mediálním odpanění se nemůžu divit lidem, kteří nevěří senzacechtivým novinářům a upovídaným komentátorům, kteří účelově mění výpovědi, jak se jim hodí. Filip Zdražil určitě ví, o čem mluvím.

Klíčová slova: Zubov, reportáž, redaktor, přednáška

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

pouziboy | 11. 05. 2014, 21:46
Chlupáčku, to s tím čištěním rybníků zní skoro až mstivě, takhle příště nepiš.
Ondřej Kašpárek | 11. 05. 2014, 21:36
Palec nahoru. Je dobře, že nad tím nemávneš rukou (no a téma do stisku se vždycky hodí). Navíc je to povedené! Kdyby se někomu nechtělo hledat, o čem kolega Chlupáček hovoří: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/314281381990509-udalosti-v-regionech/titulky 13:30 to začíná.
Vojtěch Loskot | 11. 05. 2014, 16:47
A má to.