25.02.2020 20:24


Nejvíce dětí v České republice se opět narodilo ve Fakultní nemocnici Brno

Autor: Terezie Wasserbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

I v roce 2019 se narodilo nejvíce dětí v České republice v porodnicích Fakultní nemocnice Brno. Tento trend trvá už přes deset let, kdy se v Brně každoročně narodí okolo šesti tisíc dětí. Loni bylo novorozenců přesně 6372, což je zhruba polovina všech nově narozených dětí Jihomoravského kraje. Oproti předešlému roku klesl počet vícečetných těhotenství, císařských řezů i počet předčasně narozených dětí s nízkou porodní váhou. Nemocnice naopak pokračuje v trendu porodů vedených pouze porodními asistentkami.

Autor: Terezie Wasserbauerová

Brno – V porodnicích Fakultní nemocnice Brno přišlo i v roce 2019 na svět nejvíce dětí ze všech perinatologických center z celé České republiky. V loňském roce se zde narodilo 6372 dětí, což je sice o dvaadvacet dětí méně než v roce 2018, avšak samotných porodů o tři přibylo. Jde o následek pokračování poklesu vícečetných těhotenství, tedy porodů dvojčat a trojčat.

„Vícečetná těhotenství zatěžují společnost velkým množstvím komplikací, hlavně předčasným porodem. Snižování jejich počtu znamená výrazné ulehčení zdravotní péče a vede ke snižování rizik,“ uvedl Petr Janků, vedoucí Perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno. Jejich úbytek v posledních letech si Janků vysvětluje hlavně změnami v přístupu k asistované reprodukci.

Porodníci v Jihomoravském kraji zaznamenali také úbytek císařských řezů, které se snaží dlouhodobě držet pod dvaceti procenty z celkového počtu porodů, přičemž republikový průměr je osmadvacet procent.

Naopak zvyšovat by ve FN Brno chtěli počet porodů vedených pouze porodními asistentkami, kdy je lékař v záloze, pokud by došlo ke komplikacím. Z aktuálních sedmadvaceti až na padesát procent všech prováděných porodů. K tomu nemocnici chybí nejen dostatek adekvátně vzdělaných a proškolených porodních asistentek, ale i obě pracoviště kliniky, konečně spojena pod jednou střechou.

„Do budoucna je neudržitelné mít rozdělenou kliniku na dvě pracoviště na různých místech, jak personálně, tak z hlediska udržení úrovně zdravotní péče,“ řekl Vít Weinberger, který vede Gynekologicko-porodnickou kliniku FN Brno od letošního ledna.

Porodnice na Obilním trhu se specializuje především na předčasné porody, a tedy péči o předčasně narozené nebo jinak ohrožené novorozence. Pracoviště v Bohunicích je zaměřeno spíše na porodní patologie, které vyžadují komplexní řešení a spolupráci s jinými odděleními nemocnice. Vybudování jednotného pracoviště v Bohunicích je na stole už od roku 2000, jak uvedl podle deník.cz Pavel Ventruba, předchůdce Weinbergera. „Momentálně čekáme na registraci stavby, bez toho se nemůžeme pohnout dále,“ vysvětlil Weinberger.

Celkem v loňském roce došlo v osmi nemocnicích v Jihomoravském kraji k 13 721 porodům, to je po několika letech stále zvyšujících se čísel mírný pokles o necelé dvě procenta. Nejvíce porodů pak připadá na letní měsíce.

Klíčová slova: Porodnost, Jihomoravský kraj, Fakultní nemocnice Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.