08.04.2020 07:57


Nejsme zvyklí respektovat jakékoliv zákazy, promluvila o situaci v Itálii Chiara Magrini

Autor: Andrea Řepková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přestože média vyslala zprávu o zpomalení nárůstu počtu nakažených, úmrtnost v Itálii neklesá. V pátek zemřelo devět set devatenáct lidí, což je nejvyšší bilance, kterou doposud italské úřady oznámily. „Jen to dokazuje, jak nedostatečná a opožděná jsou vládní opatření. Ta, co už vešla v platnost, navíc většina Italů nerespektuje,“ vyjádřila se k problematice Italka Chiara Magrini, studentka z Pesara. 

Chiara Magrini. Autor: Chiara Magrini

Pesaro/Žatec - Už několik týdnů platí v Itálii obdobná opatření jako v České republice: zákazy vycházení a uzavření veškerých zařízení kromě nemocnic, lékáren a obchodů s potravinami. Podle slov rozené Italky tato opatření však nepřišla včas a to, že vláda zamýšlí jejich uvolňování, považuje za velkou chybu. „To, co se děje v Itálii, stále odpovídá nouzovému stavu. Denně umírají stovky lidí, protože opatření přišla pozdě. Česká republika se k situaci postavila mnohem lépe než Itálie, zareagovala dříve. Nevyčkávala na první mrtvé,“ uvedla pro Stisk dvaadvacetiletá studentka milánské univerzity.

Situace v Itálii si však vyžádala i jiné oběti než ty na životech. „Kdo může, pracuje z domova. Především na jihu země je to ale problém, protože velká část obyvatel pracuje v oblasti turismu. Ty všechny teď zaměstnavatelé propouštějí a oni mají potíže dožít se konce každého měsíce,“ přiblížila situaci v Itálii Chiara Magrini pocházející ze severu Itálie. Její slova potvrzuje i video, které se v italských médiích objevilo. Na něm pláče a křičí několik mužů, kteří prosí o peníze na jídlo. Také míra kriminality v Itálii během posledních týdnů rapidně vzrostla. „Moje rodina s tím naštěstí problém nemá. Matka je farmářka, tudíž potravin máme stále dost. Otec pracuje ve zdravotnictví, takže jsme o veškeré příjmy nepřišli. Jako lékař je ale v první linii, proto se o něj opravdu bojíme,“ uvedla Magrini. 

Stejně jako ve zbytku Evropy, i v Itálii je totiž nedostatek ochranných pomůcek, a to jak pro běžné občany, tak pro zdravotnický personál. Chybí ochranné oděvy, respirátory i jednorázové roušky. Důsledkem jsou stovky mrtvých denně: lékaři, prodavači i pošťáci různého věku. „Počty obětí za daný den oznamuje italský Červený kříž v šest večer. Je to velmi smutná a emočně náročná část dne,“ dodala dvaadvacetiletá Magrini. 

Tak jako zbytek italských studentů, i Chiara musela odjet z milánské technické univerzity domů do Pesara, jelikož škola od února přerušila kontaktní výuku. „Naše univerzita byla mezi prvními, které zahájily internetovou výuku. Od čtyřiadvacátého února trávíme každý den osm hodin na virtuálních cvičeních. Upřímně, je to náročnější než během běžného režimu,“ popsala současný způsob výuky studentka technického oboru univerzity Politecnico di Milano. 

Právě tato univerzita se ve velkém podílí i na vzdělávání žáků základních a středních škol, kterým je od března distanční výuka nařízena vládními opatřeními. „Univerzita se také snaží vyvíjet nové způsoby, jak ochránit italské obyvatele. Katedra chemických materiálů vyrábí přes čtyři tisíce litrů dezinfekce denně, chemické inženýrství zase vyvíjí ochranné materiály, ze kterých vyrábí roušky a ochranné pomůcky,“ popsala Magrini, která se podílí na pomoci v zemi dárcovstvím krve.

Pondělní večer byl po dlouhé době první italskou nadějí. Místní úřady potvrdily nejméně mrtvých za poslední dva týdny. Celkový počet obětí přesáhl třináct tisíc, kdy je nejvíc případů evidováno v severním regionu Lombardie. Ta je považována za jedno z italských epicenter virové epidemie a počet tamějších nakažených tvoří až čtyřicet procent z celkového počtu potvrzených případů v zemi. Co do počtu obětí se Itálie řadí na první příčku nejhůře zasažených států. Nouzový stav zde nadále trvá.

Klíčová slova: Itálie, koronavirus, propouštění, současná situace, newsfeature, studentka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.