06.04.2020 17:53


Nejraději mám zvuky vody, luskání prstů a jezení jídla, říká tvůrce ASMR

Autor: Michaela Chmelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

ASMR neboli autonomní senzorická meridiánová reakce je odezva organismu, kdy člověk pociťuje příjemné mravenčení a brnění v horní častí těla. Tyto pocity se vytvářejí jako vedlejší produkt určitých audiovizuálních nahrávek, v nichž jejich autoři vydávají různé zvuky. Videa začala vznikat v roce 2010 a od té doby získala velkou popularitu. Na to, k čemu se může ASMR využít, a co se lidem nejvíce líbí, jsme se zeptali youtubera Radka Richtera.

ASMR využívá zvuky různých předmětů. Zdroj: Pixabay

Česká republika – Někomu přijdou zvláštní, jiného uklidňují. ASMR videa před několika lety ovládla jak zahraniční, tak i Českou YouTube scénu. Lidé v nich šeptají, mlaskají a poklepávají na různé předměty. Každému se líbí něco jiného. „Říká se, že sto lidí má sto chutí. V ASMR má sto lidí tisíc chutí,“ míní youtuber Richter.

Jak byste definoval ASMR?

Pro mě je to kombinace příjemných pocitů, které ve mně vytvářejí různé zvukové, vizuální a klidně také fyzické podněty. Dojmy vyvolané rozličnými spouštěči se u lidí velmi liší, společný je pro ně ovšem výskyt takzvaných tingles. Jde o obtížně popsatelný pocit jakéhosi šimrání v hlavě, ve spoustě případů doprovázené husí kůží.

Kdy se tento typ videí dostal do Česka?

Za hlavního budovatele ASMR komunity u nás považuji Deni, která natáčí na YouTube již od roku 2014. Když nad tím ale přemýšlím, ASMR tady s námi bylo vždy, akorát jsme netušili, jak to pojmenovat. Vezměte si třeba za příklad úplně obyčejný večerní déšť, nebo když nás někdo hladí po vlasech. Vyvolává to stejný, příjemně lechtavý a uvolňující pocit.

Někdo ASMR označuje za vnitřní orgasmus. Je to podle vás správný název?

Nevím, jestli je to nejšťastnější pojmenování. Spousta lidí se díky tomu mylně domnívá, že ASMR je čistě sexuálního rázu a hraničí s pornografií. Nepopírám, že pojetí některých tvůrkyň tuto teorii zdatně podporuje, ale spíš bych řekl, že je to jenom jedna z odnoží, od které se mnoho tvůrců distancuje. Mně osobně nikdy nenapadlo srovnávat tingles s orgasmem.

Na YouTube ASMR videa přidávají především ženy. Jak jste se k tomu dostal vy?

Neřekl bych, že je to výhradně ženská záležitost, možná jen v naší malé komunitě. Mužských tvůrců je na YouTube také velmi mnoho a mnohdy mají i větší sledovanost než jejich kolegyně. Já jsem se k tomu dostal, když jsem poslouchal podcasty, kde si dělají z ASMR legraci. Nevěděl jsem, o co se jedná a začal si shánět více informací. Zjistil jsem, že je to vlastně hrozně fajn. Uběhl asi rok, kdy jsem ASMR jen poslouchal, a až jednou v noci jsem se rozhodl, že zkusím natočit video.

Reagují na vás lidé jinak, když jste muž?

Jak jsem říkal, muži v ASMR nejsou ničím neobvyklým, takže jsem se s nějakým překvapením nesetkal. Maximálně se mi pod videi objevilo pár komentářů, kde mi lidé psali, že je fajn, že do naší malé československé komunity přibyl další chlap.

Setkáváte se i s negativní odezvou?

Samozřejmě. Bohužel nejčastěji přichází od lidí, kteří buď nemají tušení, o čem ASMR je, nebo prostě píšou nenávistné komentáře jen tak pro zábavu. Čas od času se však objeví i komentář s konstruktivní kritikou, nebo logickým a slušným vysvětlením, proč ASMR není jejich šálek čaje. Takových je ale málo.

V ASMR se používají různé předměty k vytvoření zvuku. Jaký předmět je podle reakcí lidí nejlepší?

Říká se, že sto lidí má sto chutí. V ASMR má sto lidí tisíc chutí. Každému se líbí zvuk něčeho jiného a k tomu ještě každý upřednostňuje jiné variace onoho zvuku. Vezměte si třeba nůžky. Někomu se zvuk nůžek nelíbí, někomu se líbí stříhání papíru, jinému rychlé stříhání do vzduchu, dalšímu zase pomalé stříhání vlasů. Já sám mám nejraději zvuky vody, luskání prstů a zvuky jídla, které spousta lidí nemůže vystát.

V poslední době jsou oblíbené takzvané roleplay. O co se přesně jedná?

Roleplay je druh videa, ve kterém tvůrce není sám sebou, ale představuje libovolnou postavu, která s posluchačem promlouvá nebo jakkoliv interaguje v rámci svého charakteru. Jako příklad uvedu opět youtuberku Deni a její snad nejsledovanější roleplay nepříjemné kosmetičky. V něm Deni, obvykle milá a příjemná, vystupuje jako drzá, a ne zrovna profesionální kosmetička, která diváka líčí a připravuje na maturitní ples. Osobně nerozumím, co naši diváci na tomto druhu videí vidí, ale sám jsem svou troškou do mlýna přispěl a vytvořil nahrávku, u které ovšem nikdo netuší, co je to za roleplay.  

ASMR je známější spíše v cizině. V čem se liší zahraniční zpracování od českého?

Profesionalitou a úrovní vybavení, co se týče větších tvůrců. Většina si však stejně vystačí s obyčejnou kamerou a Blue Yeti mikrofonem, který je mezi youtubery nejoblíbenější pro skvělou kvalitu zvuku. Jinak si nemyslím, že by byly nějak propastné rozdíly mezi zahraničními a našimi tvůrci. Máme v naší komunitě kreativní lidi, pro které ASMR znamená životní styl, ale i ty, kteří to dělají hlavně s vidinou zisku.

Komu byste ASMR videa doporučil?

ASMR bych doporučil komukoliv, kdo má problémy se spaním nebo jen nechce usínat v úplném tichu. Je vhodný taktéž pro každého, kdo potřebuje vypnout a na chvíli relaxovat. Já u ASMR videí především usínám, ale taky si je pouštím do pozadí jako kulisu, když se například dívám na seriál nebo poslouchám hudbu při práci.

Klíčová slova: ASMR, YouTube, relaxace, zvuky, šeptání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.