03.03.2019 14:20


Nejlepší by bylo, kdyby se tehdy rodiče přestěhovali jinam, říká Mongolka z Brna

Autor: Martina Homoláková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Mongolsko je od Brna vzdáleno necelých sedm a půl tisíce kilometrů. Yumjirmaa Ochirsuren tuto vzdálenost urazila s rodiči a bratrem vlakem ještě jako malé dítě. Od té doby se mongolská komunita v České republice každým rokem rozšiřuje.

Yumjirmaa Ochirsuren se do České republiky přistěhovala s rodiči ještě jako malé dítě.

Brno - Yumjirmaa Ochirsuren je dvaadvacetiletá studentka ekonomiky v Brně. Jako dítě se s rodinou přestěhovala do České republiky z Mongolska. „Snažím se zapadnout a vzdělávat se, abych si našla lepší práci než rodiče a mohla jim pomoci,“ přiblížila Ochirsuren.

Proč se vaši rodiče rozhodli přestěhovat z rodné země?

Rodiče motivovala možnost lepší práce, v Mongolsku jsou podmínky poměrně špatné. I přesto tady ale pracují dvanáct hodin denně v továrně.


 Z jakého důvodu si vybrali právě Českou republiku?

Otec Česko navštívil ještě před stěhováním a také jsme tu měli tetu, která nám ze začátku pomáhala. Postupem času se přistěhovali i další známí a spřátelili jsme se se zdejší mongolskou komunitou.

 

Jste ráda, že bydlíte v Česku, nebo byste byla radši, kdyby vaši rodiče zůstali v Mongolsku?

Nejlepší by bylo, kdyby tehdy jeli úplně jinam. Třeba někam, kde bych se naučila anglicky stejně plynule, jako teď mluvím česky. Pokud by ale zůstali v Mongolsku, asi bychom se neměli tak dobře.

 

Žije se podle vás lépe v České republice, nebo v Mongolsku?

V České republice je situace lepší. Když jsem loni navštívila rodinu v Mongolsku, poznala jsem, že život tam není snadný. Lidé jsou buď chudí, nebo bohatí. Střední třída v podstatě neexistuje. Příznivé nejsou ani sociální dávky, sestřenice dostává na dvě děti v přepočtu tisíc korun měsíčně. Pracuje jako učitelka v mateřské školce a plat má asi čtyři tisíce korun. Teta je vedoucí pobočky obchodu a vydělává v přepočtu šest tisíc korun. Přitom třeba ceny potravin jsou tam srovnatelné s těmi českými.

 

Bydlí v Česku hodně Mongolů?

 V poslední době jich přijíždí spousta za studiem a především kvůli zaměstnání. Pracují sice v továrnách za minimální mzdu, ale je to pro ně lepší, než kdyby zůstali v Mongolsku. Lidé, kteří už tady žijí déle, se domluví s továrnou na tom, že přivezou třeba sto lidí a za každého dostanou zaplaceno. Jen za poslední měsíc přijelo do Písku, kde bydlím, okolo padesáti Mongolů.

 

Setkáváte se s odlišným přístupem kvůli tomu, že nejste původem z České republiky?

Všímám si toho, ale v poslední době už si to tolik neberu k srdci. Nejhorší to bylo na základní a střední škole, kde se mi spolužáci smáli kvůli vzhledu. Teď už se s narážkami setkávám jen výjimečně. Lidé si mne spíš všímají, když komunikuji mongolsky.

 

Chtěla byste se v budoucnu přestěhovat zpět do Mongolska?

S přítelem jsme přemýšleli, že bychom to chtěli zkusit, ale záleží na situaci. Pokud by se nám podařilo dokončit studium, měli bychom lepší pracovní nabídky. Bavilo by mě pracovat třeba na českém velvyslanectví. Kdyby to nevyšlo, nejspíš zůstaneme v České republice.

Klíčová slova: Mongolsko, Brno, migrace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.