24.04.2020 12:00


Nejen půjčování knih. Knihovny během epidemie dokazují, že mají i jiné funkce

Autor: Magda Duhonská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Zavření knihoven kvůli epidemii nemoci Covid-19 nezpůsobilo jen znemožnění výpůjček knih, ale i zrušení mnohých kulturních i vzdělávacích akcí. Knihovníci však zvládají pracovat i v online prostředí a mimo jiné dokazují, jak je jejich práce důležitá.

Knihovny už jenom nepůjčují knihy, ale staly se komunitními centry. Zdroj: Pexels.com

Česká republika – Prázdné prostory a výpůjčky prodloužené do konce mimořádných opatření. Knihovny v Česku mají už více než měsíc zavřeno. Přesto se snaží co nejlépe naplňovat svou roli, kterou není jen půjčování knih.

Kvůli epidemii nemoci Covid-19 museli knihovníci zrušit plánované kulturní i vzdělávací programy. Část z nich se ale dala převést do online formy. Třeba Městská knihovna v Praze nabídla shakespearovské přednášky profesora Martina Hilského nebo pravidelná autorská čtení českých básníků. „Ale uvedli jsme i online sezení s psychoterapeutkou Vodáčkovou, která mluvila o strachu ze současných událostí,“ dodala mluvčí pražské knihovny Lenka Hanzlíková.

I Knihovna Jiřího Mahena v Brně se stále snaží být v kontaktu se čtenáři. Knihovníci zvýšili svoji aktivitu na sociálních sítích, vymýšlí nejrůznější soutěže a kvízy a doporučují e-knihy doprovázené veršovanými glosami. „Některé akce se dají poměrně jednoduše převést do online prostředí,“ uvedla mluvčí brněnské knihovny Alena Šedivá. Právě pro takové události chce knihovna začít spolupracovat s kulturním centrem v bývalé Káznici. „Chceme vysílat autorská čtení nebo třeba náš projekt Čtení pod lampou, který přibližuje starší literaturu,“ dodala Šedivá.

I Městská knihovna v Břeclavi bude plánované přednášky o druhé světové válce vysílat na sociálních sítích. „Chceme ale vytvářet i obsah věnovaný knihám, doporučovat čtenářům ty, které stojí za přečtení,“ dodal ředitel břeclavské knihovny Marek Uhlíř.

Naopak Moravská zemská knihovna v Brně, jejíž čtenáři jsou především z řad vysokoškolských studentů, se už od začátku karanténních opatřeních potýkala s obavami studentů, že nebudou moci dokončit své závěrečné práce. Knihovna proto zorganizovala projekt Knihovny proti viru, který čtenářům usnadňuje orientaci v online dostupných zdrojích. Knihovna se také připojila k výzvě Kup knihu, zachráníš nakladatele, která má pomoci ohroženému knižnímu trhu.

Mnohé knihovny se zapojily do šití roušek a jiné dobrovolnické činnosti, některé věnují svoji pozornost čtenářům z řad seniorů. „Naše knihovna komunikuje se staršími čtenáři, voláme si a povídáme,“ popsala přístup Městské knihovny v Praze Lenka Hanzlíková. Třeba Městská knihovna v Břeclavi žačala výdávat roušky a dezinfekce pro ty, kterým stále chybí. Podobně slouží i pobočka Vozovna Městské knihovny v Praze.

Martina Šmídtová z Moravské zemské knihovny, která slouží i jako krajská knihovna, má přehled o dění v knihovnách v celém Jihomoravském kraji. „Řada knihoven, včetně těch úplně nejmenších, začala pomáhat místním lidem. Knihovníci například šijí roušky nebo online předčítají pohádky. Naplňuje nás to nadšením a pýchou a ukazuje to, jak jsou knihovny ve společnosti významné,“ uvedla.

S tím souhlasí i Alena Šedivá. „Knihovny jsou ostrůvky pohody. Jsou to veřejná místa, kam může každý přijít. Navíc krom čtenářské kartičky jsou skoro všechny naše služby naprosto bezplatné. A už dávno to není místo, kde se jen půjčují knihy,“ dodala. Podle ní jsou knihovny bodem jistoty pro ty, kteří nemají kam jinak jít.

Že knihovny změnily svou funkci, tvrdí i Uhlíř. „Během posledních pár let prošly velkým vývojem a dnes jsou mnohem více komunitně orientované než dřív.“ V některých menších obcích mohou knihovny sloužit jako informační uzel pro spolupráci lidí v krizi. Šmídtová doufá, že poté, co pandemie koronaviru pomine, role knihoven posílí. „Ukázala se síla knihovnické komunity a myslím, že z této krize vyjdeme silnější,“ řekla.

Podle dostupných informací by se měly knihovny otevřít 27. dubna, přípravy na znovuotevření však začínají už teď. Městská knihovna v Praze a Knihovna Jiřího Mahena v Brně zatím zkoušejí různé druhy dezinfikování knih a než je vrátí znovu do oběhu, tak knihy zřejmě stráví nějakou dobu v karanténě. Knihovníci budou také muset mít ochranné zdravotnické pomůcky.

Podle ředitele břeclavské nemocnice však knihovnám chybí jednoznačné pokyny k dodržování hygienických a bezpečnostních opatření. „Fakticky ani nejsou jednoznačné informace, jak dlouho se vir na papíru udrží,“ popsal nedostatek pokynů Uhlíř. Podle něj by to mohlo vést k tomu, že se někteří lidé budou bát půjčovat si knihy.

Klíčová slova: knihovny, knihovna, Moravská zemská knihovna, Městská knihovna v Praze, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Knihovna Břeclav

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.