17.09.2010 15:53


Nejen domorodci a antropologové navštíví festival NAIFF

Autor: Jan Motal | Kurz: Rádio Stisk | Kategorie: Odposlech

Brno čeká na konci září již druhý ročník mezinárodního filmového festivalu o domorodcích a jejich společenstvích. Soutěžní přehlídka filmů však není určena jen pro antropology nebo zanícence. Chce bojovat proti povrchnímu chápání tématu na jiných festivalech.

Přehrát audio

Audio

Autor: Rádio R

Mezinárodní nevládní organizace United World of Indigenous People (UWIP) ve spolupráci s nakladatelstvím Jota a BKC připravila již druhý ročník dvoudenního festivalu zaměřeného na problematiku domorodých a kmenových společenství (indigenous people). Filmový maraton, který představí snímky nejen od i mezi běžným divákem známých jmen, jako je Steve Lichtag, ale i Michaela Havase, Rebecy Sommer nebo Steffena Keuliga. Ten poslední jmenovaný například uvádí svůj snímek Conservation Refugees o rezervacích pro domorodce, jejichž vybudování vede k zániku původních osídlení. 

Oba festivalové dny přináší hluboký ponor do různorodých antropologických témat, od Záchrany afrických dětských čarodějů (Gary Foxcroft) až po Brazilian Dream s přednáškou autora Michaela Havase o vymírajících jazycích. Právě propojení s přednáškami a s účastí odborníků a režisérů, kteří se tématy věnují dlouhodobě a do hloubky, je specifikem festivalu. "Naší snahou je vytvořit fórum, na kterém jsou dnešní životy domorodých lidí nahlíženy prostřednictvím mezinárodních standardů lidských práv, očima sociálních antropologů a zejména potom samotných domorodých lidí," vysvětluje Václav Pecl, ředitel festivalu. Jeho cílem není přinášet další exotické pohlednice, ale umožnit návštěvníkovi hlubší ponor do tématu a upozornit na fakt, že nedodržování lidských práv v případě domorodých etnik má přímý vliv na ochranu životního prostředí. "Rozbití místních soběstačných ekonomických systémů a místních komunit přináší v důsledku rostoucí ničení životního prostředí, zvýšenou míru ilegální těžby dřeva i nerostného bohatství a plundrování biologických zdrojů," doplňuje oficiální text festivalu.

Festival NAIFF probíhá za podpory Radia R a posluchači budou mít možnost ve festivalových dnech nahlédnout za dveře sálu Břetislava Bakaly, kde se akce uskuteční, v živých vstupech i festivalových minutách.

Foto: organizátor akce, www.naiff.eu

Klíčová slova: indigenous people, naiff, radio r, filmový festival, domorodí lidé, antropologie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

huncut | 18. 08. 2011, 11:33
hej?
oliveeeeeer | 16. 02. 2011, 01:02
hm?