18.04.2018 08:19


Nejdůležitější prevencí před nemocemi srdce je zdravý životní styl

Autor: Natálie Kuzmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V současnosti umírá stále velké množství lidí na kardiovaskulární onemocnění, což jsou onemocnění srdce a cév. Vyvarovat se těmto onemocněním mohou lidé řadou preventivních opatření. Důležité je především jíst zdravě, cvičit a dostatečně dlouho spát. Kateřina Vacková se rozhodla založit neziskovou organizaci Loono, jejíž součástí je i kampaň Žiješ srdcem. Snaží se lidi učit jak předcházet a včas odhalit kardiovaskulární onemocnění.

Workshop Žiješ srdcem, foto: Natálie Kuzmová

Brno – Kardiovaskulární onemocnění, tedy onemocnění srdce a cév, jsou v současné společnosti stále velkým problém. Prevence je podle odborníků základem, jak se onemocněním vyvarovat. Mezi mladými lidmi ve věku dvacet až třicet let trpí pět procent lidí hypertenzí, tedy mají vysoký tlak. I proto založila Kateřina Vacková neziskovou organizaci Loono a její kampaň Žiješ srdcem, kde se přednášející snaží především mladé lidi učit předcházet a včas odhalit kardiovaskulární onemocnění.

Včera se v Brně konal workshop kampaně Žiješ srdcem. Návštěvníci si po přibližně hodinové přednášce mohli změřit tlak, poslechnout si tlukot svého srdce a podobně. „K organizaci jsem se přidala, protože jsem chtěla pomáhat lidem,“ uvedla přednášející Barbora Nekudová. Podle ní se zvyšuje počet lidí s kardiovaskulárním onemocněním, protože žijí špatným životním stylem. Na workshopu se lidé dozvěděli, jak onemocněním předcházet a především, co dělat, když má někdo infarkt či mrtvici. „Dozvěděl jsem spoustu zajímavých věcí a určitě mě to donutí více sportovat, abych se udržoval v dobré kondici,“ okomentoval návštěvník workshopu Michal Klacík. Podle přednosty interní kardiologické kliniky lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jindřicha Špinara jsou nejběžnější srdeční onemocnění u mladých lidí genetické. „Spíše vzácně se setkáváme s myokarditidou, což je zánět srdečního svalu. To jsou ta diskutovaná náhlá úmrtí sportovců,“ dodal Špinar.

Zvýšená rizika jsou u mužů, protože ženy produkují hormon estrogen. Ten však po menopauze produkovat přestanou a rizika jsou pak stejná jako u mužů. I přesto v roce 2012 bylo sedmdesát procent lidí, kteří zemřeli na kardiovaskulární onemocnění, muži. „Dobrá prevence je zdravá životospráva. Na prvním místě je nekouřit. A samozřejmě střídmě s alkoholem, i když absolutní zákaz po 18 roku asi není nutný. Za velmi dobrou prevenci považuji povinné preventivní prohlídky. Tady asi máme ještě velké rezervy,“ uvedl Špinar. Nekudová řekla, že i jeden rok bez kouření snižuje rizika onemocnění o padesát procent.

Lidé by také měli dostatečně dlouho spát a nepřecházet nemoci. „Člověk pozná, že je něco v nepořádku, když se mu špatně dýchá, má bolesti na hrudi a je výrazně unavený,“ řekl zástupce přednostky I. interní kardioangiologické kliniky lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jiří Vítovec.

Infografika kardiovaskulárních onemocnění, autor: Natálie Kuzmová

Klíčová slova: Kardiovaskulární onemocnění, žiješ srdcem, infarkt, prevence

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.