11.03.2016 20:21


Nejdůležitější je mít otevřené oči. Příležitosti jsou všude. Stačí být všímavý, říká zpěvák a student JAMU

Autor: Simona Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Libor Matouš chtěl být v dětství vojákem. S přibývajícím věkem cílil ke kariéře právníka či lékaře. Nakonec studuje druhý ročník muzikálového herectví JAMU a zpívá v pop punkové skupině Next round. K úspěchu mu dopomohlo štěstí, dřina a především vysoké ambice. 

Jeho příběh dokazuje, že i když má člověk jasně nastavené cíle, není někdy od věci je přehodnotit. Díky jedné přihlášce se mu převrátil život od základů.

Svého rozhodnutí přihlásit se na JAMU ale student muzikálového herectví JAMU a zpěvák pop punkové skupiny Next round Libor Matouš nelituje. Konečně má pocit, že našel to, co ho naplňuje. Jeho cesta k úspěchu nebyla jednoduchá. Musel překonat mnoho překážek, pracovat na sobě a také mít trochu štěstí.

Jak probíhal váš vývoj priorit? Od vojenství po studium muzikálového herectví?

Jako každé dítě jsem měl svůj sen. V mládí jsem byl přesvědčen o tom, že se vojákem opravdu stanu. V dospívání jsem se ovšem setkal s rodičovskou touhou mít syna lékaře či právníka. Jejich názor jsem bral v potaz a po základní škole jsem zvolil všeobecné gymnázium, které mě na budoucí kariéru mělo připravit. Zde jsem ovšem potkal spolužáky z vyšších ročníku, kteří mě přivedli k hudbě. Do té doby jsem si pouze občas zazpíval ve sprše.

Jakým způsobem vás k hudbě navedli?

Starší spolužák měl svou chlapeckou kapelu. Jejich hudba se mi líbila. Ujal se mě tedy a ukázal mi základy zpěvu, které ovládal. Pro zpívání jsem se nadchnul. Rád zkouším nové věci, a tak jsem se podle internetových videí začal učit hrát na kytaru.

Libor Matouš

Jak dlouho trvá člověku, než se naučí sám hrát na hudební nástroj?

To je individuální, já jsem během dvou měsíců zvládal základní akordy a začal skládat vlastní písně. Inspirovalo mě okolní dění. Když jsem byl zamilovaný, skládal jsem milostné písně. Pokud se v mém životě dělo něco nepříznivého, tvořil jsem smutnější hudbu. Do každého textu jsem chtěl dát kus sebe.

Dá se tato etapa vašeho života považovat jako zlomová při výběru budoucího studia?

Řekl bych, že ano. Jak čas plynul, vystřídal jsem několik skupin a absolvoval menší koncerty. Samotný nápad zkusit JAMU přišel na poslední chvíli. Přihlášku jsem posílal poslední možný den. Se vším mi naštěstí pomohl můj třídní učitel z gymnázia.

Při přijímacím řízení na muzikálové herectví je nutné prokázat dovednosti taneční, hudební i herecké. Jak jste se připravoval?

Dá se říct, že na první kolo jsem se nijak výrazně nepřipravoval. Šel jsem tam s tím, že za zkoušku nic nedám. Do té doby jsem neměl žádného učitele zpěvu, herectví ani tance. Prvním kolem jsem prošel právě díky zpěvu a pravděpodobně mému přesvědčivému přirozenému projevu.

Před kolem druhým už jsem však musel přípravu zintenzivnit. Připravoval jsem se po všech stránkách každý den. Ke zkoušce jsem šel tedy s tím, že jsem pro přijetí udělal maximum. Vše už bylo pouze v rukou osudu. Ten mi byl patrně nakloněn. 

Aktuálně studujete druhý ročník. Jak vidíte vaši budoucnost teď?

Teď už žádnou radikální změnu oboru neplánuji. Konečně jsem našel to, co mě naplňuje. Chopil jsem se příležitosti a snažím se dál rozvíjet.

 

Vaše skupina Next round chystá aktuálně sérii koncertů. Co od nich může posluchač očekávat?

První koncert se uskuteční 17. března v klubu M13 a další 29. března na Melodce. Našim cílovým publikem jsou především mladí lidé. Hrát budeme jak přezpívané písně, tak i vlastní tvorbu. Co se týče žánrů, věnujeme se popu, punku a rocku. Na své by si mělo přijít širší spektrum publika.


Klíčová slova: Libor Matouš, Next round, koncert, JAMU

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.