24.03.2020 15:57


Nejdříve objednat, potom vyzvednout. Bezobalové obchody zavedly nová opatření

Autor: Pavla Sychrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Bezobalové obchody v Brně se snaží vypořádat s karanténou. Podle nařízení vlády o omezení volného pohybu osob, které prodloužila až do 1. dubna, mohou zůstat otevřené zejména podniky s potravinami a drogerie. Do této skupiny se řadí i bezobalové obchody. Je ale nezbytné dodržovat hygienická opatření, které nařizuje Státní zdravotnický ústav (SZÚ).

Bezobalové obchody přijaly nová opatření. (Foto: Foto archiv Lucie Skotáková)

BRNO - Podniky, ve kterých se dá nakoupit bez zbytečných obalů, se snaží vyjít vstříc doporučením SZÚ i zákazníkům. Přestože se onemocnění COVID-19 šíří zejména kapénkami, není vyloučený ani přenos skrze povrchy, se kterými přišel nakažený do kontaktu. Proto SZÚ doporučuje omezit prodej potravin bez obalu do vlastních přinesených nádob a k balení použít obaly nepoužité. 

Někteří z obchodníků se kromě nových obalů navíc rozhodli přidat možnost předem objednat zboží, které si zákazník vyzvedne už připravené. Touto cestou se vydala i majitelka bezobalové drogerie My Friendly Place na Čápkově ulici, Barbora Tlustá. „Většina zákazníků nám píše svou objednávku dopředu přes sociální sítě a e-mail, i když to není nutné. Stále je možné přijít a nakoupit až na místě,“ uvedla. Ve svém obchodě také zavedla nutnost dezinfekce rukou pro každého po jeho příchodu do obchodu, kde teď mohou být maximálně tři nakupující současně. V případě této drogerie si mohou zákazníci donést svůj vlastní obal, který ale v obchodě dezinfikují nebo se rozhodnout pro obaly nové a udržitelné jako jsou například skleněné lahve.

Obchody s potravinami bez obalu sázejí na komunikaci skrze sociální sítě, kde vystavily svůj ceník, a zákazníci si tak mohou nejdříve vybrat, co potřebují a zkrátit tím dobu vybírání potravin v obchodě. Některé také mění otevírací dobu a ruší vydávání zboží do nádob a sáčků, které si zákazník přinese. Bezobalový obchod Zvaž to v Brně na Lesné vydal prohlášení, že potraviny zabalí pouze do sáčků papírových. Nová pravidla nevadí ani zákaznici Lucii Skotákové. „Epidemie mě od nakupování v bezobalu neodradila, právě naopak. Není tam moc lidí, na rozdíl od větších obchodů, kde se počet lidí zmnohonásobil. Navíc je v této situaci důležité malé podniky finančně podporovat,“řekla. Skotáková nemá problém ani s objednávání přes internet. „Je to pohodlnější a lepší než trávit čas v obchodě mezi lidmi,“ dodala.

Lokální obchody se kromě dodržování nařízení vlády snaží vzájemně podpořit a vyzývají obyvatele, aby přesto, že je kranténa, nezapomínali na malé podniky a nakupovali jejich zboží. Restaurace a bistra často nabízejí bezkontaktní rozvoz až domů a zasílání objednávek skrze kurýry. 

Klíčová slova: bez obalu, zero waste, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.