26.03.2018 19:44


Nejchudší občané Česka mohou získat potraviny i základní hygienické potřeby, říká Pavlína Guziurová

Autor: Vojtěch Labuda | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pracovníci Slezské diakonie už více než rok pomáhají osobám bez domova a nejchudším lidem s jejich tíživou situací. Zapojili se do projektu potravinové a materiální pomoci. Pro potřebné mají pracovníci připravené trvanlivé potraviny a hygienické prostředky, protože chtějí zlepšit úroveň výživy v České republice. 

Pavlína Guziurová. Autor: Vojtěch Labuda.

Frýdek-Místek – Sociální pracovníci se stále mohou zapojit do projektu potravinové a materiální pomoci, která je aktuálně v Česku. „Lidé v tíživé životní situaci nebo osoby bez domova mohou využívat potravinové a hygienické balíčky, aby předešli případné podvýživě,“ říká administrátorka partnera projektu Slezské diakonie Pavlína Guziurová.

Jak byste tento projekt popsala?

Lidé, kteří mají ve svém životě nouzi o hygienické potřeby a potraviny mohou využít projekt potravinové a materiální pomoci (POMPO), který jim zajistí alespoň minimální životní úroveň. Ušetřené peníze mohou použít na vzdělání nebo pomoc s dluhy. Našim cílem je poskytnout jim jídlo a stabilitu. Následně je zapojujeme do další etapy, kterou je finanční poradneství a motivace na změnu jejich situace.

Kdo vymyslel projekt, který se snaží zvednout životní úroveň?

Prvotní námět dostali pracovníci Ministerstva práce a sociálních věcí, a když získali peníze na podporu z fondů Evropské unie, spustili ho. Pomoc poskytují sociální pracovníci, kteří pracují v partnerských organizacích Charita ČR, NADĚJE, Slezská Diakonie, Diakonie Církve bratrské, Diakonie ČCE – SKP v Praze a město Jindřichův Hradec.

Komu tento projekt pomůže nejvíce?

Projekt POMPO cílí na nejchudší osoby. Využívají ho lidé bez domova, osoby ohrožené ztrátou bydlení a sociálně slabé rodiny s dětmi. Lidé, kteří mají nárok na sociální dávky, obdrží potvrzení, se který mohou přijít do střediska Slezské diakonie nebo charity. Sociální pracovníci informují o této pomoci všechny, kdo ji mohou využít.

Jak se pomoc dostane těm, kteří ji opravdu potřebují?

Pracovníci partnerských organizací se setkávají s hmotným nedostatkem svých klientů, který způsobila nezaměstnanost, nízké vzdělání, rodinné problémy, vysoké zadlužení nebo psychické onemocnění. Evidují osoby, které často kombinací uvedených příčin, žijí v chudobě. Těm nabízejí hmotnou pomoc.

Jaké zboží je pro ně připraveno?

Lidé v nouzi mohou přijít pro trvanlivé potraviny jako luštěniny, těstoviny, konzervované maso a omáčky, olej a další. Jedná se o potraviny, které nemusí být v lednici. Zajímavostí je, že pracovníci rodinám s malými dětmi vydávají i přesnídávky a vyživovací mléka. Vedu záznam také o hygienických prostředcích, jako jsou mýdlo, prací prášek, zubní kartáček, dětské pleny nebo toaletní papír. Osoby bez domova využívají také oblečení, které je jim v POMPO k dispozici.

Kolik je nyní výdejních míst v Moravskoslezském kraji?

V moravskoslezském kraji je nyní třicet center, které vydávají potraviny a hygienu nejchudším občanům a lidem bez domova. Objem potravin, který mají pracovnici Slezské diakonie k dispozici, umožňuje zapojení nových středisek do projektu POMPO. Minulý měsíc se připojily tři nová centra v moravskoslezském kraji.

Co musí nové odběrné místo udělat, aby se plně zapojilo?

Vedení nového odběrného místa POMPO, musí uvědomit členy partnerské organizace, kteří jim nabídnou novou smlouvu. Pokud budou žádat v moravskoslezském kraji vedení Slezské diakonie, mohou se obrátit na koordinátorku smluv Veroniku Raškovou. 

Klíčová slova: POMPO, chudí, potraviny, pomoc, Slezská diakonie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.