09.04.2020 11:59


Negativní výsledek testu na koronavirus se pacient dozví ihned, tvrdí bioložka Lucie Langerová

Autor: Andrea Řepková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Laboratoř centra BIOCEV už týden testuje vzorky od pacientů s podezřením na koronavirus. Pomocí metody qPCR jsme schopni namnožit nukleovou kyselinu na množství, které je měřitelné, a současně stanovit přítomnost sekvence SARS-CoV-2," říká vedoucí laboratoře genové exprese Lucie Langerová. 

Lucie Langerová. Autor: Fotogalerie Lucie Langerové

Praha - Biotechnologické a biomedicínské centrum BIOCEV ve Vestci u Prahy se zapojilo do iniciativy akademických pracovišť, jejímž cílem je zrychlit testování populace na přítomnost viru SARS-CoV-2, způsobující onemocnění covid-19. Za týden od chvíle, kdy dostala laboratoř povolení k velkokapacitnímu testování na přítomnost viru, prošly vědcům pod rukama stovky vzorků. Ty dostávají od nemocnic i domovů pro seniory. O tom, co práce obnáší či o míře věrohodnosti výsledku testu promluvila v rozhovoru pro Stisk Lucie Langerová, která je součástí jednoho ze čtyř týmů, které se testováním zabývají.

Jaká byla vaše práce před koronavirovou pandemií?

Naše laboratoř se věnovala převážně servisu v oblasti genové exprese pro ostatní akademické pracovníky, univerzity a firmy. Momentálně jsme tuto službu omezili na minimum a věnujeme se hlavně testování přítomnosti viru, který způsobuje onemocnění covid-19. 

Proč byl pro testování vybrán právě BIOCEV?

Naši pracovníci mají dlouhodobé zkušenosti v oblasti izolace vzorků, qPCR, a jsme moderně vybavené centrum. Velkou předností je fakt, že celý tým vede viroložka Ruth Tachezy, působící v BIOCEVu, která má s metodou dlouhodobé zkušenosti. 

Trvalo dlouho, než vám povolili velkokapacitní testování?

Státní zdravotní ústav nám testování povolil následující den poté, co jsme o něj zažádali. S testováním jsme mohli začít okamžitě.

Kolik vzorků zvládnete denně otestovat?

Aktuálně je to zhruba sto dvacet, ale jsme teprve v počátcích. Doufáme, že se toto číslo bude postupně navyšovat.

Jak vypadá testování konkrétního vzorku?

Zjišťování přítomnosti viru zahrnuje dvě fáze. Z pacientských vzorků nejprve získáváme genetickou informaci viru, nukleovou kyselinu, konkrétně RNA. Dalším krokem je hledání a namnožení určitých částí viru, které jsou specifické pouze pro tento druh viru a nenachází se v jiných virech či v lidském organismu. Pomocí metody qPCR jsme schopni tyto sekvence zachytit. 

Kde si mohou lidé nechat odebrat testovací vzorky?

Lidé se můžou nechat odebrat pouze na odběrových místech tomu určených. Jejich kompletní seznam se dá najít na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky. 

Čekají pacienti na výsledky testů dlouho? 

Negativní pacienti dostávají výsledek ihned, nebo druhý den. U pozitivních pacientů se dělá druhý den ráno potvrzovací kontrola a poté se výsledek odešle příslušným doktorům a hygienické stanici. Pokud je výsledek prvního testu pozitivní a následná potvrzovací kontrola je negativní, měl by pacient přijít na odběr znovu po osmačyřiceti hodinách.

Nakolik je test spolehlivý?

To si s jistotou netroufnu říct, jsme skutečně v počátcích. Technicky vzato se v každém kroku může objevit chyba. Ať už je to kvůli nevhodné době odběru, špatnému odběru, nesprávné manipulaci, malému výtěžku z izolace nebo chybě v přípravě qPCR. Samozřejmě se snažíme těmto chybám vyvarovat, tak abychom dodali spolehlivý výsledek. 

Jak brzy po kontaktu s virem vyjde test pozitivní?

Jelikož nejsem virolog, nemůžu to říct úplně přesně. Někteří lidé mohou být pozitivní a jsou bez příznaků. Otestovat by se však měl nechat každý, kdo příznaky má, což se projeví asi týden až dva od nakažení.

Kolik lidí z BIOCEVu se na testování podílí?

Celkem se přihlásilo zhruba sto dobrovolníků, kteří pracují ve třísměnném provozu. V našem týmu máme momentálně sedm zkušených lidí z laboratoře Genové exprese na Biotechnologickém ústavu a pět dobrovolníků z řad zaměstnanců centra BIOCEV. 

Bude testování povinné pro všechny občany?

To asi zatím není možné. Jsme limitovaní počtem odběrových sad a množstvím potřebných chemikálií pro qPCR. Teď mají přednost hlavně lidé s příznaky a lidé v nemocnicích.

Klíčová slova: koronavirus, testování, biocev, výzkumná laboratoř, testy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.