25.03.2018 11:32


Nedobrovolné zkracování dne přichází se změnou času

Autor: Tereza Košťálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Všichni o tom ví. Všichni se na to chystají. A i přesto se najdou tací, kteří se po nedělním probuzení, kdy se mění čas, cítí zmatení. Nebo unavení, pokud si třeba nejdou o hodinu dřív lehnout. Kdo to ale má stíhat, když je víkend. To prostě nejde – jen tak říct kamarádům: „Hele, odcházím dřív kvůli změně času.“ A nedělní ráno bývá nemilé. S postupem dnů a týdnů se však většinou všechno vrátí do normálu.

 Změna času, hlavně to nesplést. Foto: Tereza Košťálová

A je to tady zase. Každý rok se mění čas. Hned dvakrát. Při změně na letní, lidé musí vstávat v podstatě o hodinu dříve. Při změně na čas zimní si mohou lidé naopak přispat. Hodina není tolik, ale někomu to může rozhodit jeho biorytmus – například někomu, jako jsem já. Vlastně vůbec nechápu, proč je něco jako změna času zavedeno. Vůbec. No, trochu to chápu  je to i kvůli tomu, aby se ušetřilo za elektřinu. V mnohých státech byl tento proces zaveden za první světové války. Proč ale i po jejím konci přetrval? Asi ze zvyku.

Díky závěsům, žaluziím, roletám a dalším vymoženostem moderní doby bychom mohli mít i v poledne půlnoc. A naopak o půlnoci poledne. Mohli bychom si vařit oběd při světle lamp. Ne těch petrolejových, ale právě těch na elektřinu. Což ale nevylučuje, že by se dalo na elektřině ušetřit, v noci totiž bývá levnější. Pokud by, ale bylo více lidí vzhůru v noci, asi by byla naopak levnější elektřina za světla slunečního. Je to takový začarovaný kruh.

I v dnešní době se ale najdou takoví noční tvorové, kteří sní v postelích až do pravého poledne a spát jdou brzy nad ránem, kdy jiní se již chystají do práce. Pro takové změna času vlastně nic nepřináší. Pokud tedy nemusí vstávat sami do práce. To se pro ně mění vše. Musí jít spát dřív, aby se ráno zděšeně podívali na hodinky a zjistili, že si sice večer změnili dobře čas, ale, že jejich mobil změnil čas pro jistotu i automaticky. A tak místo toho, aby se vzbudili o hodinu dříve a dorazili do práce včas, hrozí to, že se do práce ještě s větší hrůzou dostaví dokonce o jednu hodinu dříve.

O to by bylo jednodušší, kdyby se čas vůbec neměnil, stále by zůstal stejný. Ať už by se ti nahoře prohlasovali ke stálému zimnímu nebo letnímu času, bylo by to přínosnější pro citlivější jedince. Ti totiž nevnímají přímo čas jako určující faktor toho, kdy jít spát a kdy vstávat. Za určující berou své potřeby a pocity. Vždyť i v pohádkách pro nejmenší budilo sluníčko svými paprsky. Světlo probouzí organismus, pro který je lepší se probudit díky sluníčku než díky uranu nebo uhlí, které se přetransformují na světlo.

Je jasné, že někdo je naprogramovaný jako takový brzo vstávající robot, ale většinou je tím předurčen i k brzkému usínání. Pro takové robotické jedince nemusí být změna času na jaře až takovým problémem. Prostě si jen nechají odtažené závěsy, aby je budilo naprogramované sluníčko. A jedou dál. To noční sovy vstanou dřív, jsou celý den rozlámané, unavené a nekomunikativní. Do postele se pak nedostanou dříve než nad ránem. Vznikají jim spánkové deficity, které dohánějí o víkendech, kdy si mohou užít postele až do pravého poledne bez povinnosti hnout prstem nebo se převléct z pyžama.

Změna času přináší také problém jménem jízdní řád, zejména pokud se do práce dostáváte jen díky autobusu a čas si nezmění řidič. Zase máte o zábavu v podobě zamrznutí na zastávce postaráno. Matoucí pro mnohé také je, kam se čas vlastně přetáčí. Jestli dopředu, nebo dozadu. Tak třeba dneska ráno, kouknu na hodinky – sedm hodin. Kouknu na uzamčený mobil – osm hodin. Kouknu na odemčený mobil – sedm hodin. Dlouhou chvíli se snažím přeměnit čas, ale nejde to. Nakonec zjišťuji, že nejde o čas můj, ale čas aplikace na počasí. A tak se smiřuji s tím, že mě to ještě chvíli bude mást.

Proto by bylo lepší a efektivnější, kdyby žádná změna času nebyla. Lidé by vstávali a chodili spát stále stejně a nemuseli by po jarní změně usínat v práci či šalině. Nebo být zmatení, kolik vlastně je hodin. Být naštvaní, protože se jim zkrátil den, a oni tak mají méně času na plnění úkolů nebo jenom užívání si víkendu. Kdyby byl stále stejný čas, byly by všechny dny stejně dlouhé, a nikdo by nic neřešil.

Klíčová slova: čas, změna, letní čas

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.