08.05.2011 15:18


Nebezpečí je na každém virtuálním kroku

Autor: Martina Němečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Útoky na osobní data uživatelů značky Sony znovu rozvířily debaty o nebezpečí internetu. O jeho hrozbách a o nebezpečném brouzdání v kyberprostoru přednášel v bloku expertů na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity Václav Jirovský, specialista na bezpečnost technologií.

Brno Svou přednášku zahajuje Jirovský ukázkou z filmu Johnnyho Mnemonice, který byl natočen dle známé novely Williama Gibsona. Následně se věnuje románu Neuromancer, ve kterém se skrývá definice kyberprostoru. „Gibson nejdříve nazýval kyberprostor matrixem. V tomto místě, matrixu, docházelo k propojení mozku s počítačem, kdy byly na mozek připojeny elektrody. Všichni známe matrix z filmů, které rozvinuly Gibsonovu vizi," vysvětluje Jirovský.

Václav Jirovský Foto:Martina Němečková.Kyberprostor vznikl díky rychlému rozvoji technologií a globalizace. V obrovském a nehmatatelném prostoru se po určitém čase ustanovila skupinka, jež má stále potřebu s internetem a sítěmi bojovat. „K internetu se pojí také hackeři a crackeři. Hackeři ale nejsou ti zlí, chtějí jen bojovat s technologiemi a přelstít je. Nebo také objevují chyby v systému. Jsou tak určitým způsobem prospěšní. Na druhou stranu crackeři jsou ti zákeřní. Nabourávají sítě, kradou informace, vykrádají účty. Nejsou to ale oni, kdo informace zneužijí. Dělají to na objednávku pro různé skupiny lidí, kteří informace prodají. Taková technologická manufaktura,“ vykládá Jirovský. Na internetu dokonce existuje speciální skupina Hackers for higher, která krade jen informace na objednávku.

Dalším velkým a stále nevyřešeným problémem internetu je legislativa. Právo se oproti internetu nevyvíjí tak rychlým tempem a často za ním zaostává. Potrestání viníků, kteří zneužívají informace, jsou pak těžko uskutečnitelné. „Vyhoďte klíče, opusťte byt a jděte bydlet do lesa. Protože při každém kontaktu s počítačem vlastně porušujete zákon,“ reaguje Jirovský na české zákony ohledně počítačové kriminality.

Doba sociálních sítí také nahrává závislosti na počítači, potažmo na síti. Lidé pohlcení internetem trpí psychickými závislostmi, netholismem nebo netománií. „Lidé mění své životy, ve kterých nejsou spokojení, za příjemné prostředí chatu a sociálních sítí. Přátelé je tam oproti reálnému životu vyslechnou. Když odejde jeden uživatel, poslouchá je zase někdo jiný. Nakonec jim připadá jejich skutečný život nudný a smutný,“ rozvíjí Jirovský teorii, proč stále více lidí tráví svůj čas na internetu.

Nebezpečí hrozí hlavně na sociálních sítí Foto:Martina NěmečkováNejvyšším stádium závislosti představuje pak takzvaný Jekyll-Hyde syndrom, kdy se člověk rozštěpí mezi svým osobním životem a kyberprostorem. V České republice známe už jeden případ sebevraždy osmnáctiletého mladíka, který vyměnil svůj život za bytí ve virtuálnu. Poté, co zjistil, že už nemůže normálně fungovat v realitě, skočil z Nuselského mostu. „V Japonsku už jsou sebevraždy zapříčiněné syndromem Jekyll-Hydea normální. Někdy také japonští chlapci při hraní počítačových her zapomínají jíst a umřou. Závislostí na internetu už trpí skoro procento populace, což je více než na tvrdých drogách,“ uzavírá téma závislostí Jirovský.

 „Po absolvování přednášky asi chvíli omezím internet. Trávím dost času na Facebooku. Sice si nemyslím, že bych byl závislý, ale pro svůj dobrý pocit to udělám,“ svěřuje se na konci přednášky Vojtěch Jelínek. Dívka sedící vedle s ním souhlasí. Přesto si nemyslí, že by jí virtuální abstinence vydržela dlouho. Neumí si totiž představit, že by vydržela týden bez internetu.

Klíčová slova: Václav Jirovský, blok expertů, kyberprostor, sociální sítě, Jekyll-Hyde, netholismus, netománie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.