11.05.2020 14:28


Ne všechna kina dnes otevřela. Filmy lidé sledují v roušce a s rozestupy

Autor: Štěpán Vojtěch | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Znovu po dvou měsících dnes otevírají kromě divadel či galerií také kina. Diváci ale musí dodržovat řadu bezpečnostních nařízení. Některá kina v nastavených podmínkách zůstanou dál zavřená.

Brněnské kino Scala

Česko – V době přísnějších vládních opatření mohli lidé podpořit kina sledováním filmů na online platformách. Z virtuálních kin v obývacím pokoji se teď mohou po dvou měsících vrátit zpět do sálů. Vláda ode dneška povolila kinům po dvou měsících znovu otevřít, dodržovat ale musí řadu omezení.

Diváci musí mít nasazenou roušku a v hledišti sedět vedle sebe nanejvýš po dvojicích. „Od ostatních je vždy musí dělit alespoň jedno sedadlo nebo jeden a půl metru, obsazovat se proto bude pouze každá druhá řada,“ nastínil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). V sále může být maximálně sto diváků. „Zakazuje se také jíst nebo pít, protože by si lidé museli sundat roušku, což by znamenalo větší riziko,“ uvedl Vojtěch.

Ne všechna kina ale za těchto podmínek plánují otevřít. Podle zástupců sítě multikin Cinema City se takový provoz nevyplatí. „Nejsou potvrzené ani termíny a tituly velké části nadcházejících filmů, které bychom mohli divákům nabídnout. Provozovat kina s danými omezeními by bylo dlouhodobě neudržitelné,“ uvedli. S otevřením proto vyčkávají, než se vládní opatření dále zmírní. „Těšíme se, až divákům opět budeme moct nabídnout zážitek, na který jsou u nás zvyklí, tedy i s občerstvením, širokou nabídkou filmů a v bezpečném prostředí,“ doplnili. Zavřená tak zůstávají například kina v nákupních centrech Velký Špalíček či Olympia.

Otevřít ode dneška se naopak rozhodli provozovatelé sítě Cinestar nebo brněnské kino Scala. „Nařízení ministerstva zdravotnictví respektujeme. Zda se nám provoz vyplatí, si spočítáme později. Otevíráme hlavně proto, že jsme tu pro diváky a jsme přesvědčeni, že mnozí se už do kina těší,“ uvedla Eva Petláková z kina Scala, na jehož webu diváci naleznou desatero pravidel, která by měli v sále dodržovat.

Kromě vládních nařízení se ale kina musí potýkat i s obtížnějším sestavováním programu. „Co se týká programu, ten se změnil úplně, hlavně kvůli problémům v distribuci. Premiéry jsou odložené nebo se jejich termíny dále posouvají, zatím tak máme hotový plán jen na tři dny,“ naznačila Petláková.

V pátek se diváci budou moct vrátit i do brněnského kina Lucerna. „Zatím plánujeme hrát jen vždy od pátku do pondělí. Konec května a červen jsou běžně nejslabším obdobím z hlediska návštěvnosti, takže žádná přehnaná očekávání v tomto směru nemáme,“ uvedl Dušan Peprný z Lucerny.

S podobnými omezeními jako kina mohou ode dneška otevřít také divadla, muzea nebo galerie.

Klíčová slova: kina, koronavirus, otevření, nařízení, Brno, Scala

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.