06.11.2013 23:01


(Ne)dokonalý narozeninový den

Autor: Karolína Peřestá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Asi každý má občas den zvaný Blbec. Známe to všichni. Jedna věc se nepovede, a protože stála v základu, harmonogram zbytku dne se sesype doslova jako domeček z karet. A nebo jako domino. O to horší to je, když ten den je váš narozeninový.

Audio

    (Ne)dokonalý narozeninový den
         
    Autor: Karolína Peřestá

Den, kdy byste měli vstát vyspaní do růžova, přijímat blahopřání – i ta typu „HBD“ na zdi vašeho facebooku – nechat uvařit spolubydlící, strávit den s přítelem a večer s kamarády popíjet vínko na počest vašeho stáří. Tak nějak si svůj den představuju já. Omyl.

Letos jsem narozeninový den strávila takovým tím adrenalinovým, zdravým stresem nad průběžnými testy a tím, jak zvládnu tisíc věcí během tří hodin. Jak šeredně jsem se spletla. Test se odsunul na čas o dvě hodiny později, mně se tím zhatily naslibované závazné termíny a ocitla jsem se se zarudlýma očima před dveřmi fakulty se zpožděním velkým jako ostrov odpadků směřující k Texasu. Co teď?

Tramvaj mi ujela před nosem, čekat na další se mi nechtělo. Vydala jsem se tedy na cestu k domovu po svých vlastních. Aspoň toho večera s vínem jsem se vzdát nechtěla, tak jsem se hned na začátku mé cesty zastavila ve vinárně. Paní mi s úsměvem kyselým jako víno, které nabízela, oznámila neochotně cenu a já pokračovala s pocitem, že středa 6. listopadu je snad nejhnusnější den v roce. Brno mi však nachystalo překvapení.

Když jsem zakaboněná procházela náměstím, z dálky jsem uslyšela tóny klarinetu v cikánských melodiích. Že hudba léčí je staré moudro. Mě nejvíc léčí hudba s duší, a tu tyhle písně mají. Starý klarinetista s mladým mužem doprovázejícím ho na housle, mi rozlili v těle pohodu a já v cestě pokračovala s o něco povznesenější náladou. Jedině tato změna nálady byla důvodem, proč jsem se od srdce zasmála, když jsem šla dál ulicí a narazila na mladého chlapíka vykřikujícího něco o Kristu a zázračném opravení plomby přímo od Boha, lékaře. Hlubší obsah jeho slov jsem vnímala asi tak jako on přítomnost lidí okolo něj. A možná jsem povrchní, ale náladu mi definitivně spravilo auto s korunkou na přídi, které vedle mě o chvíli později zaparkovalo. Bavila jsem se pohledy kolemjdoucích. Očividně jim bylo divné, co má to děvče s tím mafiánem v Maserati společného.

Od toho okamžiku jsem se zase usmívala. Pozorovala jsem dění kolem sebe a uvědomila jsem si, že jenom málokdy se dívám i jinam než na telefon, do výloh obchodů nebo zamyšleně jen někam do prázdna. Hezky mi Brno popřálo k narozeninám.

Tenhle výlet brněnskými ulicemi doporučuji všem, kteří mají nějaký splín. Zaručeně rozveselí. A kdyby náhodou někdo přesto trval na tom, že nic horšího se mu v den Blbec už nemůže stát, radím procházku Cejlem. Možná si pak velice rychle uvědomí, že může.

Klíčová slova: den Blbec, klarinetista, Brno, narozeniny, brněnské ulice, průběžné testy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.