11.05.2014 21:41


Navždy popelářem

Autor: Marie Zemanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Po mámě jsem zdědila smysl pro pořádek a někdy až přehnané uklízecí způsoby. Kvůli nim jsem se nejednou pohádala s mladší sestrou, která je v tomhle smyslu můj pravý opak. Když jsem vylétla z hnízda a vystřídala několik většinou sdílených bytů, naučila jsem se nepořádek ostatních obcházet. Některých návyků se však asi nikdy nezbavím.

Nikdy jsem neměla problém s uklízením domácnosti. Už jako malá jsem si zvykla brát do ruky prachovku, leštiče, vysavač a další potřeby a zapojit se do ranního sobotního úklidu celého bytu. Ani v pubertě, kdy většina mých vrstevníků odmítala své pokoje uklízet na protest vůči rodičům, se můj postoj k pořádku nezměnil. S přibývajícím věkem a počtem proflámovaných pátečních nocí se změnil pouze čas úklidu ze sobotního rána na sobotní odpoledne.

Můj uklízecí syndrom se však netýká pouze uklízení bytu, ale jakési organizace všeobecně. „Ty si ty komínky s oblečením snad měříš pravítkem“ nebo „Už přestaň s tím skládáním a rovnáním jak nemocná,“ slyšela jsem od spolužaček na třídních výletech na gymnáziu. Mám prostě ráda pořádek, ať už jde o skříně a poličky v obýváku, koupelně nebo kuchyni. I při vaření musím mít všechno na správném místě. Nedej bože když se mi k lince přimotá nějaký pomocníček, smíchá mi všechny předem připravené a nakrájené suroviny dohromady a naruší celý můj systém. I věšení prádla na šnůru má svá pravidla, každá ponožka musí viset vedle své drahé polovičky, každý člen domácnosti má své spodní prádlo na své šňůře, aby se náhodou nepopletlo, a košile musí viset na ramínku, aby s nimi nebylo tolik práce při žehlení. Podobná pravidla a postupy mám ve své hlavě i pro další činnosti. Marie Zemanová. Foto: Marie Zemanová

V posledních letech jsem kvůli svému střídavému žití v Česku a ve Španělsku a jakési neustálé potřebě utéct stereotypu vystřídala spoustu bytů, ve většině případů sdílených s jinými studenty nebo pracanty. Jednou to byl čistě ženský kolektiv velmi pilných (a taky velmi nudných) studentek, podruhé šlo o bydlení s mužskou převahou, které po většinu dní a nocí sloužilo jako azyl pro známé i cizí, anebo byt sdílený s kolumbijským doktorandem a španělským dealerem. Každé bydlení mělo něco do sebe a něco mi dalo. Naučila jsem se především nelpět tolik na pořádku a snažit se nevšímat si nepořádku ostatních spolubydlících ve společných prostorách.

V některých bytech mi už při nastěhování bylo jasné, že s uklízením to bude horší. Vrstvy prachu na skříních, zaschlý kečup a jiné dobroty na podlaze v kuchyni a hora nádobí ve dřezu napovídaly, že něco jako generální nebo společný úklid se tu nevede. Naopak v jiných bytech se zodpovedně dodržoval plán a každý se tak podílel na týdenním úklidu společných místností. Bydlet jsem si vyzkoušela opravdu v jakýchkoli podmínkách.

Nedávno jsem si však uvědomila, že ať už to byl ten či onen případ, zatím v každém bytě vykonávám pořád dokola stejnou funkci, a tou je vynášení smetí. Asi nikdo z mých spolubydlích totiž nikdy nechápal, že když odpadkový koš přetéká, je potřeba vzít pytel a vyhodit ho. Nebo ho nachystat za dveře pro toho, kdo půjde první dolů. Ani dřív ani teď však bohužel nefunguje to, že by ten pytel nachystaný na chodbě uprostřed rohožky vynesl někdo jiný než já. Deset kroků, které dělí vchodové dveře od popelnic, je totiž ohromná zacházka a desetivteřinové zdržení kvůli vyhození odpadků je nepřípustné. Párkrát už jsem se snažila ignorovat ten nachystaný pytel ve víře, že když ho zavěsím na kliku, snad někdo pochopí, že je tam opravdu na vyhození a ne pro parádu. Snaha marná. Ignorování pytle mi vždy vydrží nanejvýš tři dny. Pak už většinou neustojím neustálé zakopávání o pytel a smrad hnijících slupek a zbytků jídla linoucí se po chodbě, popadnu odpadky a s nadávkami mířím k popelnicím. Každopádně za těch pár let už to prožívám čím dál méně. Už jsem se nějak smířila s tím, že je mým osudem být do smrti popelářem.

Klíčová slova: úklid, popelář, bydlení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.