05.05.2020 18:52


Navštívila jsem spoustu míst, která mě chytla za srdce, říká cestovatelka Tereza Menclová

Autor: Jessica Niederlová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Cestovatelské účty na Instagramu se těší čím dál větší oblibě. Sledující se dostanou k zajímavým tipům na turistická místa, restaurace i hotely v jakékoliv zemi, na kterou si jen vzpomenou.  Jeden takový účet má už skoro deset let i Tereza Menclová.

Tereza Menclová na cestách po Islandu. (Foto: archiv Mikuláš Pejcha)

BRNO - Terezu Menclovou z Prahy na jejím instagramovém účtu sleduje téměř padesát tisíc uživatelů. Sdílí na něm hlavně své fotky z cest a zajímavých míst. „Baví mě vést s mými sledujícími zajímavé konverzace a inspirovat je k dalšímu cestování,“ říká Menclová. V rozhovoru se rozpovídala o cestování, životních hodnotách, ale také o tom, jak ji epidemie omezila v práci.

Jak dlouho už se Instagramu věnujete? 

Na Instagramu jsem téměř od jeho počátků, to znamená od roku 2011. Aktivně se mu věnuji hlavně posledních pět let. Předtím to pro mě byl spíš jen fotodeníček. 

Kdy se to tedy zlomilo? 

Zlom přišel, když jsem žila v Madridu. V létě 2015 jsem se tam dost nudila, a proto jsem začala fotit svoje oblíbená madridská místa a výsledné fotky publikovala na Instagramu. Právě tam jsem také začala aktivně komunikovat s dalšími uživateli. Díky tomu můj profil postupně rostl. 

Na profilu máte velmi málo reklam. Živíte se především Instagramem, nebo je váš hlavní příjem z jiného zdroje?

Instagram mám pořád spíš jako koníček a občasný přivýdělek. Mojí hlavní pracovní činností je focení pro klienty na zakázku a správa sociálních sítí.  

Podle čeho si vybíráte, s kým budete spolupracovat? 

Důležité pro mě je, jaké má daná značka hodnoty. Témata jako životní prostředí nebo třeba práva zvířat jsou pro mě dost zásadní, proto nespolupracuji se značkami, které tyto hodnoty nesdílejí.  

Na jaký nejzvláštnější produkt vám byla nabídnuta spolupráce? 

Asi prášky na hubnutí. To mě kdysi hodně pobavilo. 

Na vašem účtu se věnujete především cestování. Jaké nejzajímavější místo, ať už v zahraničí, nebo v Česku, jste navštívila? 

Tuhle otázku dostávám poměrně často a musím říct, že na to neexistuje jedna odpověď. Navštívila jsem spoustu míst, která mě chytla za srdce. Ale rozhodně jedním ze životních zážitků byla cesta do Himaláje v Nepálu. 

Napadá vás nějaká vtipná, nebo naopak děsivá situace, která se vám při cestování přihodila? 

Bizarních situací se mi stalo poměrně dost, ale naštěstí nikdy nic tak hrozného, co by se mi opravdu vrylo do paměti. Z poslední doby bylo asi nejhorší, když jsem si v Itálii zlomila ošklivě ruku a nedokázala jsem se v nemocnici domluvit s doktory, protože mluvili jen italsky. 

S kým se na cesty vydáváte nejčastěji? 

S mým přítelem, případně mám asi tři dobré kamarády, se kterými ráda opakovaně cestuju. A pak taky můj pes. 

Jaké změny pro vás nastaly v období nouzového stavu a zákazu cestování? 

Změny jsem zaznamenala především pracovní. Tím, že hodně fotím svatby a různé akce, většina zakázek se mi přesunula, nebo úplně zrušila. Posouvaly se mi také instagramové workshopy, které jsem měla mít. Co se cestování týče, měla jsem naplánovanou akorát pracovní cestu do Německa, která se posunula na podzim, a pak soukromou cestu do Kanady. Ta se bohužel odložila na neurčito.

Sleduje vás skoro padesát tisíc lidí. Snažíte se je k něčemu nabádat? 

Jak jsem už zmínila, hodně důležitá jsou pro mě témata jako ekologie, veganství a práva zvířat, takže se snažím svoje sledující nenásilnou formou vzdělávat v těchto směrech. 

Píšou vám někdy lidé nepřátelské zprávy nebo komentáře? 

Naštěstí ne. Za celou tu dobu jsem dostala možná dva nebo tři negativní komentáře. Nikdy ale žádné urážky. Asi je to i tím, že na svém profilu tolik neprezentuju svoje osobní názory. 

Co je podle vás klíčem vašeho úspěchu a důvodem, proč vás lidé sledují? 

Úplně si nemyslím, že bych měla klíč k úspěchu. Dřív to lidi bavilo, protože českých cestovatelských profilů ještě tolik nebylo a moje práce se poměrně vymykala. Teď je profilů s krásnými fotkami spousta. Navíc se změnily i algoritmy, což bohužel dopadlo i na můj profil a nové sledující teď nabírám mnohem pomaleji než dřív. Každopádně mě ale pořád baví vést s mými sledujícími zajímavé konverzace a inspirovat je k dalšímu cestování. Takže asi proto mě stále sledují.

Klíčová slova: Instagram, cestování, terumenclova

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.