11.10.2014 14:27


Návštěvníky Bodies Revealed nejvíce zajímají anomálie těla, říká průvodkyně Soňa Šikolová

Autor: Monika Rozsypalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Netradiční výstava Bodies Revealed v Brně už od začátku prázdnin přilákala stovky návštěvníků, kteří si zde mohou prohlédnout skutečná lidská těla nebo galerie zaměřené na jednotlivé tělní systémy. Průvodce jim tu dělá řada studentů medicíny, kteří na výstavě pracují jako brigádníci. Jednou ze studentek Masarykovy univerzity, která se na internetovou nabídku přihlásila a na výstavě už dva měsíce provádí návštěvníky, je i Soňa Šikolová. 

Na výstavě BodiesRevealed, kterou nyní mohou zájemci v Brně navštívit, pracuje přibližně dvě stě padesát studentů medicíny. „Nabídku jsem vzala jako brigádu s tím, že bych se i něco nového dozvěděla. Pro mediky je to dobré v tom, že si zopakujeme anatomii, což se nám určitě bude hodit do budoucna,“ vysvětlila své rozhodnutí Soňa Šikolová. Ačkoli už má výuku odborných předmětů za sebou, dozvěděla se i tak spoustu zajímavostí. 

Studentka Soňa Šikolová s jedním z vystavených těl v galerii kostí a svalů. Foto: Monika Rozsypalová

Brigádníci provádějí veřejnost po jednotlivých galeriích, kterých je na výstavě devět. „Ptáme se lidí, jestli chtějí něco vysvětlit, ukázat nebo poradit. Jsme tu pro ně, takže jim nejdříve říkáme základní informace, a pak je prostor pro otázky,“ uvedla Šikolová. V jednotlivých místnostech jsou kromě popisků všech exponátů navíc pro návštěvníky umístěny velké informační tabule s různými zajímavostmi o lidském těle a televize s trojdimenzionálními videi. Svého průvodce dostane i každá skupina žáků či studentů, medik výklad uzpůsobuje věku a znalostem každé skupinky.

Ukázka složité anatomie lidských svalů. Foto: Monika Rozsypalová

Každý den je na výstavě deset mediků, v každé galerii jeden a poslední náhradník.  „Když jsme se přihlásili, byli jsme všichni proškolení, dali nám skripta, kde jsme si mohli přečíst, kde co je a jak to tady chodí, a pak už jsme si prakticky jen rozdělili směny. O ty je pokaždé velký zájem,“ vylíčila medička. Jediným omezením je potom určený počet hodin, které nesmí překročit. 

Soňa Šikolová se medicínou začala hlouběji zabývat na gymnáziu. „Vždycky mě zajímalo, jak v těle co funguje a co tam všechno je. Na gymnáziu mě začala strašně bavit biologie, měli jsme výbornou učitelku, která nás tím provedla. Měla jsem ráda anatomii a patologii, ale třeba i embryologii,“ vypověděla Šikolová, kterou škola i přes obtížnost neuvěřitelně baví. O tom, jaké specializaci se bude do budoucna věnovat, zatím stále přemýšlí. Protože bydlí nedaleko Brna, rozhodla se v tomto městě i studovat. „Učíme se to samé a doktoři z nás budou po škole všichni stejní,“ vysvětlila. 

V galeriích si hosté postupně prohlíží různé soustavy lidského těla. „Začíná se u kostí a svalů, potom je samotná galerie pro mozek, další pro cévní soustavu, jiná zase pro tu pohlavní a tak dále. V každé galerii posluchačům povím základy a také ukážu patologie, například nádory nebo rakovinu,“ přiblížila výstavu Šikolová.

Návštěvníci tedy vidí nejen, jak který orgán funguje ve zdravém těle, ale i orgány postižené. „Člověk se může podívat, jak třeba vypadá mozek po mozkové mrtvici, jak se projevuje rakovinu plic u kuřáků nebo co dělá s tělem alkohol. Dále můžou vidět nádory, adenomy v žaludku, ale taky třeba zlomeniny kostí a vyhřezlou ploténku nebo rozštěp na páteři. Myslím si, že právě patologie lidi, co přijdou, zajímají nejvíc,“ objasnila studentka. Jako medičku ji osobně nepřekvapilo nic, kromě galerie plodů, které „naživo“ ještě neviděla.

Vystavená těla pocházejí z čínské nadace. Exponáty se připravují ve speciálním anatomickém ústavu a příprava některých může trvat i déle než rok. „Pak se těla přivezou na výstavu do zemí jako je Česká republika. My s nimi vůbec manipulovat nesmíme a návštěvníci se jich ani vitrín nesmí dotýkat,“ uvedla Soňa Šikolová. Tělo na výstavě vydrží maximálně sto let.

Ne všichni návštěvníci však prohlídku zvládnou. „Bývají tu lidé, kteří tady omdlí, ale to bylo spíš důsledkem letního horka, teď už návštěvník omdlí málokdy. Proto tu máme větráky, medika v každé místnosti a ochranku. Když se něco stane, hned jsme u člověka a pomůžeme mu,“ uzavřela studentka. 

Tělo znázorňující lovce. Foto: Monika Rozsypalová

Klíčová slova: Výstava Bodies Revealed, lidské tělo, Brno, studenti medicíny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.