08.03.2019 22:22


Návštěvníci nahlédnou do šaten filmových hvězd

Autor: Kamila Jablonická | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Spojení prvorepublikového prostředí s filmy ze stejné éry si mohou návštěvníci již od pátku vychutnat ve vile Stiassni. Díky kostýmům, líčidlům a dalším rekvizitám budou některé z pokojů majestátné vily připomínat spíše divadelní šatnu z třicátých let.

Brno – Každý víkend až do 5. května se mohou lidé přenést do života hvězd stříbrného plátna. Hlavním lákadlem výstavy jsou filmové kostýmy, ale také osobní věci herců a hereček z meziválečné éry. Atmosféru dokreslují dobové plakáty, karikatury či filmové časopisy. Všechny artefakty zapůjčilo Studio Barrandov.

Výstava je součástí komentovaných prohlídek, které jsou vždy od pátku do neděle. K vidění jsou zde například hodinky Zity Kabátové, čelenky Adiny Mandlové nebo frak Oldřicha Nového. Tvůrci výstavy neopomenuli ani „obyčejné" lidi a představují oděvy, v nichž se běžně chodilo do kina.

Doprovodný program výstavy nabídne i promítání vybraného filmu pro pamětníky. Zajímavostí je, že sami návštěvníci si tento film vyberou prostřednictvím internetového hlasování. Projekce bude předposlední den výstavy, tedy 4. května. Netradiční jsou také kostýmované prohlídky s podtitulem „Jen pro ten dnešní den". Návštěvníky nečeká pouze výklad, ale také hudba, zpěv nebo šerm v podání herců Divadla historie v pohybu Exulis. Tyto prohlídky pořádají ve vile jen jednou měsíčně. Na tu nejbližší si zájemci musí počkat do 20. března.

Výstava není jediná, co v poslední době spojuje vilu Stiassni s filmovým světem. Na konci ledna měl v Londýně slavnostní premiéru snímek Tonight the World. Režisérka Daria Martinová se inspirovala sny jedné z obyvatelek vily, své babičky Susi Stiassni. Část filmu natočili právě ve vile Stiassni.

Klíčová slova: film, první republika, vila Stiassni, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.