24.03.2018 21:04


Návštěvníci brněnské zoo oslavili příchod jara a křest mláďat levhartů

Autor: Veronika Charvátová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Příchod jara přivítali dnes dopoledne návštěvníci Zoo Brno. Děti mohly pomocí vyrobených papírových koulí svrhnout Moranu a nazdobit líto, což je obdoba květnové májky. Jako doprovodný program organizátoři připravili naučnou stezku s úkoly.  Návštěvníci také mohli přijít na křest mláďat levhartů cejlonských.

Morana pár chvil před tím, než se zhroutí k zemi. Foto:Veronika Charvátová

Brno – Vítání jara za zpěvu písní a přednesu říkadel dnes v brněnské zoo oslavili návštěvníci. Děti společnými silami zahnaly Moranu a symbolicky tak ukončily období zimy a přivítaly jaro. Organizátoři připravili pro návštěvníky také další program v podobě křtin dvou mláďat levharta cejlonského, která se v Zoo Brno narodila v listopadu. 

Vynášení smrti neboli Morany je starý pohanský zvyk, který dodržovali předkové a považovali jej za velkou událost. „Dříve byli hlavními účastníky akce děti a mladí lidé. Dospělí a staří lidé se události neúčastnili. Proto jsme i náš program připravili právě pro děti a mládež,“ uvedla organizátorka Dominika Zavadilová.

Morany dříve zhotovovaly dívky ze slámy a oblékaly je do šatů. Figurínu pak odnesly za město kde ji lidé, buď spálili nebo poslali po řece pryč. „My jsme z technických důvodů zvolili svrhnutí Morany k zemi. Na upalování ani házení do řeky zde v zoo nemáme vhodné podmínky,“ dodala Zavadilová.

Návštěvníci zavítali také na křest dvou mláďat čtyřměsíčních levhartů cejlonských. Levhartí slečna dostala jméno Aruni a její bratr Ashanga. Obě jména vycházejí z jazyka, kterým se mluví v jejich domovině na Cejlonu. Jméno Aruni v překladu znamená rozbřesk a jméno samečka má budit hrůzu a děs. „Za sedmnáct let jsme v zoo vyzkoušeli asi šest levhartů, než jsme našli tento pár, který si navzájem sedl, takže věříme, že přijdou ještě další mláďata, sdělil mluvčí zoo Michal Vaňáč. Na slavnostním křtu koťata pojmenovala brněnská bloggerka Michaela Salačová a miss 2013 Lucie Kovandová.

Děti dnes mohly po celé zoo řešit otázky a zapojit se do soutěže o drobné ceny. „Moc jsem si dnešní den v zoo užila, splnila jsem všechny úkoly a viděla leopardí koťata. Mám radost, že jsem se naučila nové básničky a písničky o jaru a hodila sněhovou kouli po Moraně,“ řekla mladá návštěvnice Jana Novotná.

Klíčová slova: Zoo Brno, křest, levhart, vítání jara, Morana

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.