05.03.2014 12:38


Návštěvníci blešího trhu pomáhali opuštěným kočkám

Autor: Vlčková Kamila | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Milovníci bleších trhů a koček měli příležitost propojit své zájmy. V kreativním a vzdělávacím prostoru Zakotveno v centru Brna se konal v pořadí již druhý blešák. Podstatná část výdělku putovala k opuštěným a nemocným kočkám. 

Brno – Pro více než dvě stovky návštěvníků, kteří v pondělní podvečer zavítali do Zakotvena, byly k mání věci použité i zcela nové. Za ceny více než příznivé. „Pokud není uvedeno jinak, záleží na lidech, kolik za nákup dají,“ řekla Kamila Podivínová, jedna z organizátorek celé akce. Některé systém trochu překvapil, ale rychle se přizpůsobili. „Vzal bych si knihu a desku. Ale není tu cena, můžu dát třeba sto korun?“ ptal se jeden z nakupujících.

Mezi stoly zaplněnými nejrůznějšími předměty byl i jeden patřící občanskému sdružení Brněnský Max. Každý, kdo si u tohoto stolu něco koupil, přispěl na provoz sdružení, které funguje jako útulek pro opuštěné, ale i staré a nemocné kočky. V současné době v něm žije kolem stopadesáti koček a na blešáku se na ně podařilo vybrat téměř čtyři tisíce korun. „Za peníze vydělané na blešáku i jiných akcích kupujeme všechno, nejvíce ale krmivo a veterinářskou péči,“ řekla Vlaďka Vraná ze sdružení Brněnský Max. Měsíční provoz útulku pro nemocné a opuštěné kočky vyjde podle ní asi na šedesát tisíc korun. „A to se k veterináři jezdí jen v nejnutnějších případech, mnoho ošetření zvládne paní majitelka sama. Na rentgenová vyšetření a různé větší zákroky se však musí k lékaři,“ dodala Vraná.

Na bleším trhu si mohli návštěvníci koupit staré a používané věci, ale také nové i ručně vyráběné. Na odbyt šly šperky z korálků, knihy a všelijaké dekorativní a dárkové předměty nebo drobná umělecká díla, třeba obrázky na kamíncích. U stolu pro Brněnského Maxe převažovaly předměty darované příznivci. „Věci nám dávají lidé, kteří chtějí pomoci. Na různých akcích potom darované předměty prodáváme,“ uvedla Vlaďka Vraná. Dodala také, že často jim lidé dávají předměty, které sami dostali darem, ale nehodily se jim. Zástupce zde měly i ruční výrobky. "Prodáváme ušité rybky, které jsou naplněny bylinkami šantou a kozlíkem, které kočkám dobře voní," vysvětlila Vraná.

V Zakotvenu se kromě blešáků pořádají tvořivé kurzy, například kreslení, tvoření šperků z různých materiálů, korálkování, drátkování nebo linorytu. Centrum Zakotveno funguje téměř dva roky. „Minulý rok jsme měli zkušební provoz. Od září pořádáme více kurzů i akcí pro veřejnost, jako třeba tento blešák,“ doplnila Jana Gajdošová, která vede mimo jiné i kurz grafomotoriky pro děti.

Druhý blešák v Zakotvenu sice již skončil, organizátorky ale plánují uspořádat do léta další. Na konci měsíce (30. a 31. března) můžete navštívit také jarmark. Více informací naleznete přímo na stránkách Zakotvena. Pokud byste chtěli pomoci opuštěným kočkám, 13. až 15. dubna se bude konat Bazar kocoura Maxe v galerii Artissimo na Jánské ulici (více na stránkách sdružení).

Klíčová slova: blešák, bleší trh, Zakotveno, občanské sdružení Brněnský Max

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.