09.03.2012 10:32


Návrat zimy potěšil vlekaře

Autor: Petr Janderka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zimní počasí se tento týden opět vrátilo nad Českou republiku a působí starosti motoristům. Zcela jiné pocity však převládají u provozovatelů lyžařských středisek. Letošní zima bude nadprůměrná a vlekaři po ní budou počítat zisky.

Jesenicko/Uherský Brod Začátek letošní lyžařské sezóny nebyl vůbec optimistický. Zatímco běžně střediska fungují od listopadu, letos si zima dávala na čas. „Dlouho jsme čekali na sníh. Ještě na začátku prosince byly svahy zelené, zima letos přišla hodně pozdě,“ potvrdil provozovatel vleku v Bystřici pod Lopeníkem Petr Kroča. Po dlouhém čekání se však podmínky rychle otočily a během prosince a ledna hory sníh doslova zavalil.

Vlekařům pomohly i tuhé mrazy, které republiku sevřely v únoru. „V únoru jsme mohli pustit děla naplno, a to nám nyní prodlužuje sezónu. Ležíme poměrně nízko, a tak jsou pro nás mrazy klíčové,“ uvedl Kroča fakt, že malá střediska jsou na technickém sněhu závislá. Ne všude ale byli z mrazů nadšení. „V mínus dvaceti se lidem jet na hory nechce, navíc se i v médiích hodně probírala zdravotní rizika s tím spojená. Sněhu jsme měli dostatek už z ledna, a tak nám únorové mrazy spíše uškodily,“ oponovala Michaela Majewská, manažerka infocentra areálu v Koutech nad Desnou.Sjezdovky budou lákat lyžaře až do Velikonoc. Foto: Petr Janderka

Současný návrat zimy majitelé lyžařských středisek vítají. „Počítáme s tím, že budeme fungovat až do Velikonoc, a to znamená velmi dobrou sezónu,“ předpověděla Majewská. V Bílých Karpatech jsou s výhledem opatrnější. „Očekáváme poslední dva týdny zimní sezóny. Pokud vydržíme do jarních prázdnin v Trenčínském okrese, budeme spokojeni. Jsme příhraniční oblast a turisté ze Slovenska tvoří velkou část našich hostů,“ odhadl Kroča.

Jako malé středisko také uvažují, jak se dobrá sezóna odrazí v možnosti renovovat stávající zázemí. Předchozí provozovatel vleku pod Lopeníkem totiž zkrachoval a pro nové majitele je letošní sezóna premiérou. Areál potřebuje investici především do nového vleku, protože ten stávající je nedostačující. „Díky ziskům z letošní sezóny bychom se do rekonstrukce vleku měli pustit v létě,“ uzavřel Kroča.

Klíčová slova: zima, lyžování, sníh

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.