09.11.2020 18:09


Návrat ke kultuře bude pomalejší, říká vedoucí kulturního střediska

Autor: Eliška Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Kvůli vládním opatřením, která mají zabránit šíření koronaviru, musí být zavřená divadla, kina, muzea anebo galerie. Ruší se také společenské a kulturní akce. S touto nepříjemnou situací se musela vypořádat kulturní střediska všude v republice.

Koncert, zdroj: needpix.com

 

Vlasta Vlčková pracuje jako vedoucí oddělení kultury na Kulturním zařízení města Pelhřimova už osmnáct let. Každým rokem organizace pořádá řadu společenských i kulturních akcí. To se ale letos kvůli epidemii koronaviru změnilo. Po velmi úspěšných sezonách přišla již podruhé v tomto roce doba, kdy kina a divadla zejí prázdnotou a kulturní akce se musí rušit nebo překládat na příští rok. „U některých akcí jsme datum na příští rok ani nenašli,“ říká Vlčková.

Platí opět téměř identická opatření jako při jarní vlně epidemie. Můžete porovnat, jak kulturu zasáhla koronavirová krize teď, a jak na jaře?

Největší rozdíl bude asi v tom, že na jaře to bylo velké překvapení. Ze dne na den se uzavřela divadla, kina a další. Když je to již podruhé, tak z organizačního hlediska má člověk víc zkušeností. Nepříjemné je to dvojnásob s otázkou, co bude dál. Na jaře jsme věřili, že od podzimu už bude všechno zase fungovat, to se bohužel nestalo. Epidemie a ta opatření zasáhla kulturu úplně stejně. Musí se rušit či překládat akce, ruší se nebo překládají domluvené pronájmy a podobně.

Zmiňujete pronájmy, což se určitě týká také kulturního domu. Jak to zasáhne letošní plesovou sezonu?

V této sezoně to bude zásah daleko větší. Na jaře už končila. Teď se ale ruší maturitní plesy, dále různé výroční schůze, které se konají na konci roku. Přes léto jsme v kulturním domě zase museli rušit festivaly, každá doba nese něco jiného. My samozřejmě hledáme pro akce nová data. Největší problém je v tom, že člověk neví, na kdy má co vlastně překládat, kdy bude zase otevřeno a jestli budou chodit lidé. 

Jak postupujete v případě, kdy se nějaká akce musí takto nečekaně zrušit?

Snažíme se většinu akcí překládat a ne rušit, ale samozřejmě u některých to nejde. Postup je takový, že se zkontaktujeme s agenturou, účinkujícím a podobně. S ním se domluvíme na přeložení či zrušení. Co se týká návštěvníků, pokud je akce zrušená, vracíme vstupné. Pokud je přeložená, nabídneme jim prodloužení platnosti vstupenek a když jim datum nevyhovuje, vrátíme jim vstupné. Důležité také je, abychom lidi informovali o všech změnách.

Kolik takových akcí jste letos zrušili či přeložili?

Nevím to přesně, ale jsou to desítky akcí. Některé překládáme již podruhé, překládali jsme je z jara na podzim a teď je předkládáme opět na jaro nebo podzim příštího roku. U některých jsme bohužel nenašli ani datum na rok 2021, protože nejsme jediní, kdo akce pořádá a přesouvá.

Dokážete odhadnout, jaké budou ztráty?

Ztráty si odhadnout nedovolím, nejsem náš ekonom, jsme větší organizace, kde nejde jen o zavření divadla a kulturního domu. Jedná se i o kina, knihovny, galerie, turistická centra a tak dále. Naštěstí letní sezona fungovala a zde v Pelhřimově byly otevřené různé turistické cíle jako vyhlídková věž, Muzeum strašidel, Pelhřimovské peklo nebo MÚZYum Lipských (muzeum věnované rodině Lipských, která z Pelhřimova pochází, pozn. red.). To nám aspoň částečně pomohlo.

Ano, v létě kultura fungovat mohla. Bylo otevřené kino, divadlo, konaly se koncerty. Myslíte, že byl zájem o ně také nějak poznamenaný pandemií?

Ano, myslím, že lidé byli opatrnější a chodili méně. Před pandemií se kultuře velice dařilo, spousta akcí byla vyprodaná. Lidé rádi chodili na akce všeho druhu, ale po jaru se vše zabrzdilo.

Podepsala se pandemie nějak i na jejich průběhu? 

Nelze říct, že se podepsala na průběhu, akce vždy proběhla přesně tak, jak měla. Vždy byla připravená perfektně jak z naší strany, tak ze strany účinkujících, ale lidí bylo, bohužel, mnohem méně, než by přišlo třeba v loňském roce. 

V současné době je situace hodně nejistá. Jak to vy osobně vidíte do budoucna?

To se velice špatně odhaduje, doufám, že od jara se situace stabilizuje a lidé se budou za kulturou rádi vracet, ale bude to určitě opatrné a pomalejší. Myslím si, že to nějakou dobu potrvá, než se vrátíme na úroveň návštěvnosti například roku 2019, kdy se kultuře opravdu hodně dařilo. Chtěla bych ale zmínit, že se na všechny návštěvníky moc těšíme. Kromě toho, že kulturní akce rušíme a překládáme, tak také domlouváme nové, které ještě předtím domluvené nebyly. Snažíme se připravit co nejpestřejší program na dobu, kdy se situace opět vrátí do normálu.

Klíčová slova: kultura, koronavirus, vládní opatření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.