07.12.2019 19:09


Naučné knížky, recyklované oblečení nebo tradiční cukroví. To vše nabízí Festival vánočních dárků

Autor: Tomáš Mitvalský | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na brněnské Tržnici vypukl v sobotu ráno víkendový Festival vánočních dárků. Během dvou dnů se tam představí sedmdesát různých prodejců. Ti prodávají vlastnoručně vyrobenou keramiku, oblečení nebo hračky pro děti. Kromě nakupování vánočních dárků se návštěvníci mohou zúčastnit i několika workshopů. 

 

 

Brno – Je sobota, den před druhou adventní nedělí a do budovy brněnské Tržnice na Zelném trhu vcházejí davy lidí. V deset hodin ráno zde totiž začal Festival vánočních dárků. Ten uspořádala organizátorka Martina Langhammerová již počtvrté. „Osobně chodím nerada nakupovat před Vánoci do přeplněných obchodů. Proto jsem chtěla vytvořit místo, kde každý rok nakoupím jedinečné dárky v klidu a zároveň u toho podpořím lokální výrobce,“ říká organizátorka akce.

V jednotlivých patrech budovy jsou rozmístěny stánky, kde prodejci nabízí jednotlivcům, párům i rodinám s dětmi různé, podomácku vyrobené předměty. Lidé kolem výrobků prochází, pohledem si je vybírají a následně nakupují originální dárky na Vánoce. „Vyrábím didaktické knížky, které dětem zlepšují jemnou motoriku, učí je poznávat barvy nebo počítat,“ říká Jana Kopecká, která se výrobě těchto naučných pomůcek pro děti věnuje už pátým rokem.

Návštěvníci si mohou na festivalu pořídit také ručně vyráběnou keramiku, domácí čokoládové pralinky nebo kabelku z hovězí kůže. „Šiju je ručně, bez pomoci šicího stroje. Jednu mám hotovou asi za čtyři hodiny,“ popisuje proces výroby kožených kabelek designérka Vendula Valnohová. Za malým stolkem hned vedle sedí mladá dívka. Na něm má vystavené kousky potištěného oblečení. „Pomocí techniky sítotisku dáváme obnošenému oblečení nový život,“ sděluje grafička Klára Mikulcová.

Většinu příchozích zastupují rodiny s dětmi. „Málokomu se podaří jít nakupovat na Vánoce bez dětí, a proto jsme vytvořili program i pro ně,“ říká Langhammerová. Děti si v tvůrčích dílnách zkouší vyrobit vlastní deníček nebo dekoraci z přírodních materiálů. „Dílnám je vyhrazeno celé čtvrté patro budovy,“ dodává organizátorka.

Podle názorů návštěvníků se akce vydařila. „V Brně jsem na víkend, a kromě vánočních trhů jsem chtěla navštívit i tuto akci. Nejvíce mě zaujaly pletené košíky a vyráběné brože,“ sděluje své dojmy z festivalu studentka Barbora Petrů. Letošní ročník Festivalu vánočních dárků bude končit už zítra v šest hodin odpoledne. Během dvou dnů se na něm představí sedmdesát různých prodejců. Vstup je zdarma.

Klíčová slova: Vánoce, dárky, festival, Tržnice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.