19.11.2020 18:43


Naším snem je spolupráce s Realem Madrid, říkají podnikatelé ze světa esportu

Autor: Jan Podmol | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Znak slavného fotbalového klubu, logo oblíbeného filmu nebo šťavnatý meloun. To vše teď mohou mít majitelé herních konzolí na svých ovladačích. Česká firma Game Arts totiž jako jediná na trhu nabízí jejich grafickou úpravu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedenadvacetiletý Daniel Stoklasa a o rok mladší Filip Kotzur jsou kamarádi, kteří žijí v Kravařích. V červnu založili firmu Game Arts, která nabízí originální vzhled herních ovladačů. Zatímco se první jmenovaný stará o reklamu a spolupráce, druhý zajišťuje výrobu. „Nejdřív chceme ovládnout trhy v Česku a na Slovensku, pak je cílem expanze do Evropy,“ říkají majitelé firmy, která měsíc před Vánocemi nestíhá počítat objednávky.

Na trh jste vstoupili s originálním produktem. Jak vás napadlo vyrábět designové herní ovladače?

Daniel Stoklasa: Už dlouho jsme chtěli společně podnikat, ale pořád jsme hledali to správné odvětví. Jednou jsem v práci tmelil dřevo, a protože mám blízko k esportům (dříve založil vlastní tým, pozn. redakce), tak mě napadlo, že bychom se mohli zaměřit na vzhled ovladačů. 

Filip Kotzur: Trávili jsme spolu hodně času a oba jsme se věnovali hraní her, takže nás to lákalo. V té době existovaly pouze čínské polepy na ovladače, ale my jsme se rozhodli, že bychom to chtěli dělat jinak a lépe.

Jaké byly vaše první kroky k realizaci nápadu?

Daniel: Já osobně jsem silikonové polepy na ovladači měl, takže jsem věděl, jak jsou nepraktické. Rychle se trhají a odlepují. Nakonec jsme se rozhodli, že chceme ovladače stříkat barvou. Na první pokus jsme si koupili klasické barvy ve spreji a začali jsme zkoušet.

Filip: Nejtěžší bylo vymyslet, jak na ovladač nastříkat různá loga. Napadlo nás, že budeme používat šablony, takže jsem skalpelem vyřezal z tvrdého papíru znak fotbalového klubu. Ten jsem pak přestříkal sprejem na ovladač.

Ovladače na herní konzole nejsou levné. Kolik jste jich při zkoušení zničili?

Filip: Úplně první byl od kamaráda, který mi jej před dvěma lety půjčil a už na to zapomněl. Takže jsem to zkoušel na něm. Nabarvil jsem zadní stranu ovladače modře a přední oranžově.

Daniel: To si pamatuju úplně přesně. Ty barvy se k sobě vůbec nehodily a mysleli jsme si, že tím kamaráda naštveme. On z toho byl ale nadšený. První pokus byl tedy úspěšný a můžu říct, že jsme při testování nezničili ani jeden ovladač.

Jedna věc je nápad, ale podnikatelský úspěch závisí především na zájmu o produkt. Jak jste designové ovladače propagovali?

Daniel: Já jsem od začátku věřil, že náš nápad má skvělý potenciál. Protože pořádám herní turnaje, tak jsem měl potřebné kontakty. Oslovil jsem Emericksona, což je jeden z nejlepších českých hráčů fotbalové hry FIFA. Představil jsem mu náš projekt a zadarmo mu nabídl speciálně vytvořený ovladač. Za to jsem požadoval pouze sdílení na jeho sociálních sítích, protože jsem věděl, že má obrovský dosah. On na to přistoupil a Game Arts zpropagoval. Lidi začali objednávat opravdu ve velkém.

Jak jste se vypořádali s tak vysokým zájmem?

Filip: Stalo se to teprve měsíc po tom, co se nám v hlavách zrodila myšlenka založit firmu. Takový nápor jsme nečekali, takže jsme museli uvažovat, jak zefektivnit výrobu a zjednodušit některé postupy.

Daniel: Musím říct, že podobné je to i teď před Vánoci. Game Arts existuje teprve půl roku, takže se pořád učíme. Někdy je toho hodně, ale ještě jsme se nedostali do fáze, kdy bychom potřebovali pomoct od někoho třetího. Zatím vše zvládáme sami.

Co následuje po tom, co vám zákazník odešle svou objednávku?

Filip: Na našich internetových stránkách si vybere design, který se mu líbí. Ovladač, který máme na skladě, musím rozebrat, abych nepoškodil elektroniku. Potom na něj podle předlohy nanáším barvu stříkací pistolí. Nakonec celý ovladač nalakuju, aby se barva nepoškodila častým používáním. Jednotlivé části sestavím dohromady a zboží odešleme.

Vše tedy děláte ručně. Jak dlouho trvá výroba?

Filip: Na to se mě ptá opravdu hodně lidí. Když skutečně spěchám, tak jsem schopný udělat jeden ovladač za den. To už mi ale musí pomáhat i Daniel.

Daniel: Důležité je také to, jestli děláme více stejných designů, nebo různé varianty. Je totiž časově náročné měnit barvu ve stříkací pistoli.

Kde pracujete na zhotovení objednávek?

Daniel: Na začátku nám můj taťka půjčil svoji bývalou dílnu. Byly to dobré prostory, ale nebyly vytápěné, takže jsme celou výrobu museli na zimu přestěhovat k Filipovi domů.

Filip: Je to tak. Ale věřím, že jednou postavíme vlastní výrobní halu.

Herní konzole jsou populární hlavně mezi mladými lidmi. Kdo je vaším typickým zákazníkem?

Daniel: Zájem je opravdu různorodý a nejde říct, kdo nejvíc objednává. Hodně záleží na tom, se kterým influencerem máme zrovna navázanou spolupráci. Snažíme se oslovit lidi napříč všemi spektry. Ozývají se nám amatéři, profesionálové, ale oslovujeme i samotné fotbalové kluby.

Na vašich produktech jsou loga různých fotbalových klubů ale i filmů. Řešili jste už nějaký problém ohledně autorských práv?

Daniel: Musím přiznat, že se pohybujeme na tenkém ledě. S některými kluby už máme domluvenou exkluzivitu, ale třeba produkty se znakem Sparty a Slavie jsme raději stáhli z prodeje a momentálně s kluby vyjednáváme. Co se týká světových týmů, tak si myslím, že neděláme nic špatného, protože všude na světě se mnohdy nelegálně prodávají miliony produktů s jejich znaky.

Firmu jste založili teprve v létě, ale jistě už přemýšlíte o budoucnosti. Jaké jsou vaše cíle?

Daniel: Je hodně těžké mluvit o nějakých konkrétních číslech, protože si uvědomujeme, že herní ovladač není spotřební zboží, které by si člověk kupoval každý den. Navíc si zakládáme na kvalitě, takže usilujeme o maximální životnost našich produktů. Už se nám ale ozvalo pár lidí, že jsou ze svého ovladače nadšení a chtějí i druhý. Někteří produkt pořizují i jako sběratelský kousek.

Filip: Souhlasím s Dankem. Nejbližším cílem je zaměřit se na český a slovenský trh. Chceme růst postupnými krůčky a Česko spolu se Slovenskem je pro nás dobrá možnost na to, abychom se stále zdokonalovali a hledali zlepšení výroby a distribuce. Až zvládneme toto, tak bychom chtěli expandovat do Evropy. Naším snem je jednou podepsat smlouvu o spolupráci s fotbalovým klubem Real Madrid.

 

Daniel Stoklasa (21) a Filip Kotzur (20) žijí v Kravařích ve Slezsku. Jsou kamarádi už od mala, kdy spolu hráli v jednom fotbalovém týmu. Oba dva studují na Slezské univerzitě v Opavě. V červnu tohoto roku společně založili firmu Game Arts, která se jako jediná na trhu zaměřuje na grafickou úpravu herních ovladačů.

Klíčová slova: esport, podnikání, byznys, Game Arts

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.