20.04.2019 13:42


Naše historie je propletená osudy lidí, kteří bojovali, abychom mohli vyjádřit svůj názor, říká Ondřej Zeman

Autor: Patrik Švec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Většina studentů v jeho věku řeší státnice a bakalářskou práci. Ondřej Zeman k tomu v květnových volbách kandiduje do Evropského parlamentu. Chybí tam podle něj mladší zastoupení. Jako přelomové nadcházející volby nevnímá. Za výzvu pro nové europoslance považuje problém migrace, válku na Ukrajině nebo odložený brexit. Úspěchem pro něj bude vyšší volební účast.

Ondřej Zeman. Foto: Patrik Švec

Brno - Před rokem spoluzakládal spolek Společně Brno. Chtěl poukázat na potřebu medializovat důležitá společenská témata a podporovat občanskou angažovanost v politice. Letos jde student fakulty informatiky Masarykovy univerzity ještě dál. Rozhodl se totiž kandidovat do Evropského parlamentu. „Snažím se nemít nudný život a přijímat co nejvíce nabídek,“ říká o své kandidatuře Ondřej Zeman (23).

Jaká je šance, že se český vysokoškolák stane europoslancem?

Nějak šance rozhodně je. Bylo by chybou říct, že s úspěchem nepočítám. Několik lidí už jsem přesvědčil, ať volí nás. Jsem pro ně důvěryhodná osoba.

Proč ses rozhodl kandidovat?

Myslím si, že úspěšná a odolná společnost se dá vybudovat jen tím, že se každý z nás začne aktivně podílet na věcech veřejných. Pro mě to začalo občanským aktivismem a pořádáním kulturních akcí tady v Brně.  Politika se za poslední dobu stala něčím spíše odrazujícím. Z vlastní zkušenosti vím, že ji spousta lidí vnímá jako spolek vlivných přátel, kteří do ní nechtějí pustit mladé a svěží osoby. Pro mě je kandidatura další cesta, jak ovlivnit dění a zapojit se.

Kandidaturou rovnou do Evropského parlamentu?

Když byly komunální volby, nechtělo se mi kandidovat v Ivančicích (bydliště Ondřeje Zemana, pozn. red.). V té době jsem měl taky spoustu starostí se studiem. Ale možná to takhle zpětně byla chyba.

V současnosti studuješ informatiku ve veřejné správě. Jak se dá skloubit studium s funkcí europoslance, který tráví spoustu svého času mimo Česko?

Stíhat se dají i větší bizáry. Koncem června budu dokončovat bakalářské studium. Zároveň se rozhoduji, co studovat dál. Přemýšlím o kombinovaném studiu na právech. To by se podle mě stíhat dalo.

 

Každá kandidatura je dobrá

Jak ses ocitl na kandidátní listině hnutí Evropa společně?

Oslovila mě Jana Spekhorstová, která za hnutí taky kandiduje. Nějakou dobu mě sledovala na sociálních sítích a nabídla mi kandidovat za jejich hnutí.

Jak dlouho ses rozhodoval?

Asi dva týdny. Pomohlo mi, že většinu lidí z té kandidátky osobně znám. Každý z nich má co říct.

Má v Evropském parlamentu „co říct“ student české vysoké školy? Nevnímáš svůj věk a postavení spíše jako handicap?

Myslím, že kandidují ještě mladší lidé. Bylo by samozřejmě zvláštní, kdyby se Evropský parlament skládal jen z lidí v mém věku. Na druhou stanu, neměl by tam chybět nějaký mladší pohled. Vidíme to u nás ve Sněmovně, kde je Dominik Feri. Takový člověk může mít nadhled a víc možností, jak o své práci informovat veřejnost.

Takže Dominik Feri je tvým vzorem?

Minimálně se mi líbí, jak na sociálních sítích informuje o fungování Poslanecké sněmovny. Je to skvělý způsob, jak oslovit mladší publikum. Ze svého okolí ale cítím, že ani starší generace neví, kde hledat informace třeba o Evropské unii.

Na to by ses chtěl zaměřit jako europoslanec?

Asi bych na to neměl takový vliv, jako člověk působící v národním parlamentu. Ale i tak bych se o to pokusil. Hodně odpovědnosti ovšem leží na českých orgánech.

Nebylo by vlastně lepší vstoupit do české politiky a o Unii informovat přímo v Česku?

Neporovnával bych, jestli je lepší kandidovat do evropské politiky nebo do té domácí. Každá kandidatura je dobrá. Někde se začít musí. A nemizím navždy. Navíc tady zůstává spousta skvělých lidí a mým cílem je povzbudit je k tomu, aby třeba kandidovali v některých dalších volbách.

Ale i někteří tví sledující na Facebooku ti psali, že o EU je třeba bojovat doma, nikoli utíkat do Bruselu.

Jsme v Evropě a jsme součástí Evropské unie. Unie má velký vliv i na naši vnitropolitickou situaci. Jde to vidět na příkladu našeho premiéra, na kterého je spousta českých úřadů krátká. Jakmile se jeho problém střetu zájmů přesunul na půdu Evropské unie, je mnohem větší síla a vůle zasáhnout.

 

Pro Čechy jsou to největší volby

Evropa společně je výrazně proevropské hnutí. V programu přímo máte, že chcete přijmout euro. Není to v situaci, kdy podle různých průzkumů až 75 procent Čechů euro odmítá, minimálně riskantní?

Není to hlavní bod našeho programu. Já osobně na to nemám zcela vyhraněný názor. Myslím si, že otázka přijetí eura je na úrovni vyšších ekonomických znalostí. Je třeba vyvarovat se emocí. Česká republika se k tomu kdysi zavázala. Myslím si, že otázkou není, jestli vůbec euro přijmout, ale kdy ho přijmout.

Na Facebooku si napsal, že chcete férovou a bezpečnou Evropu plnou příležitostí pro lidi a státy. Můžeš být konkrétnější?

Třeba velkým oříškem pro Evropskou unii je srovnat ekonomické rozdíly mezi jednotlivými státy. Dotace se nevyužívají, jak by měly. Často se z nich stává hlavní zdroj příjmů nějakých gigantů. Místo toho, aby to byl prostředek, jak srovnávat rozdíly mezi Západem a Východem.

Jde to vůbec nějak ovlivnit z pozice europoslance? O přerozdělování dotací přeci rozhodují jednotlivá ministerstva národních vlád.

Myslím si, že jde. Podívejme, co se děje kolem střetu zájmů našeho premiéra. Jakmile se ukáže nějaké možné zneužívání dotací, Evropská unie může zakročit. Třeba dotace omezit. Samozřejmě že hlavní problém je na straně národních vlád. Dotace ale poskytuje Evropská unie a ta by na jejich efektivní využití měla dohlížet.

Takže si myslíš, že je správné přenášet problém střetu zájmů českého premiéra na evropskou úroveň?

Rozhodně ano. Unie by se měla zajímat o to, jak se její peníze využívají. Řešením ale určitě není nějaké evropské gestapo, které se bude pídit po každém euru. Ve chvíli, kdy jde o dlouhodobé zneužití dotací, tak by se o to Unie zajímat měla.

Jakým výzvám bude podle tebe nově složený Evropský parlament čelit?

Určitě pořád nedořešenému problému migrace. Musíme být ovšem připraveni čelit taky problémům, které přicházejí z Východu. Na Ukrajině je v podstatě válka. A pak hodně záleží na tom, jak dopadne brexit. To může být velké téma.

Vnímáš to tak, že jsou tyto volby skutečně přelomové?

Nemyslím si to. Podle mě žádná nová éra politiky nenastane. Třeba volba amerického prezidenta byla podle mě přelomová víc.

Co bys považoval za úspěch?

Všechno nad třicet procent volební účasti. Pro Čechy jsou to největší volby, ve kterých mohou volit. Naše historie je propletená osudy lidí, kteří bojovali za to, abychom mohli vůbec vyjádřit svůj názor.

Pozn. Autor textu si s respondentem při rozhovoru tykali. Proto je tykání zachováno i v textu.

 

Volby do EP v číslech. Autor: Patrik Švec

Klíčová slova: Evropský parlament, eurovolby, kandidát, EU

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.