01.10.2017 09:30


Národní svatováclavská pouť skončila. Dorazili i někteří politici se svou předvolební kampaní

Autor: Zuzana Kašparová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Letošní Národní svatováclavská pouť přilákala na nejstarší poutní místo v Čechách již po několikáté tisíce návštěvníků. Staroboleslavské ulice se od 28. září plnily lidmi z celé země. Kromě duchovního programu si přítomní užili i program kulturní, který zajistili herci ve středověkých kostýmech či ukázky dobových řemesel. Událost využili pro svou předvolební kampaň také někteří politici. 

Autor: Zuzana Kašparová

Stará Boleslav - Patnáctý ročník Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi skončil. Třídenní program odstartovala téměř dvě hodiny dlouhá poutní mše na Den české státnosti a následoval doprovodný program, kde si na své přišli dospělí i děti. Tisíce lidí si dorazily vyslechnout bohoslužbu nebo si užít koncerty, divadla, atrakce v lunaparku či čtvrteční ohňostroj. Poslechli si třeba Kamila Střihavku nebo Dekameron, vystoupení se konala na několika pódiích. Letošní ročník slavností navázal na loňské oslavy výročí narození císaře Karla IV.

Církevní hodnostáři zahájili mši průvodem s ostatky svatého Václava

Poutní mše začala 28. září jako obvykle průvodem s vystavenou lebkou svatého Václava. Na podiu se poté ke slovu dostali biskup František Václav Lobkowicz, který mši sloužil, i kardinál Dominik Duka, jež svůj proslov směřoval zejména na blížící se volby. „Naši naději vidím v tom, že nám volby pomohou prosadit umlčovanou většinu. Jen tak nebude manipulována a ovládána rozmary některých menšin,“ pronesl Duka na Mariánském náměstí zaplněném lidmi. Uprostřed davu blízko podia seděli někteří politici, například Miroslav Kalousek, Jiří Drahoš, Pavel Bělobrádek, Václav Klaus, Miroslava Němcová či Karel Schwarzenberg. Na konci mše udělila katolická církev čtyři papežské rytířské řády. Jedním z vyznamenaných byl i kostelník a aktivista Radim Ucháč, který je prezidentem Hnutí pro život ČR zasazující se proti potratům.

Kromě čtvrtečního duchovního programu, který vyjma Mariánského náměstí zaplnil i prostory baziliky svatého Václava či místo pod brandýským zámkem, si návštěvníci slavností užili doprovodný a kulturní program pokračující až do soboty 30. září. Událost tentokrát navazovala na oslavy 700 let od narození Karla IV, který do Staré Boleslavi za svého života jezdil. Organizátoři při této příležitosti na slavnostech o panovníkovi zajistili výstavu a divadelní představení. Mezi lidmi chodili také výběrčí příspěvků na různé dobročinné sbírky. „Na slavnostech a podobných akcích jsou lidé uvolněnější, a tak přispívají častěji. Nosí u sebe navíc peníze v hotovosti, protože kartou si burčák nekoupí,“ sdělil Petr Vobořil vybírající peníze na postižené děti. „Průměrně lidé přispívají tak osmdesát korun,“ dodal.

Některé politické strany svatováclavskou pouť využily pro svou předvolební kampaň. Zatímco lidovci vsadili na stan s kávou zadarmo pod bazilikou svatého Václava, pak podpůrci TOP 09 chodili s letáky a balonky přímo mezi lidmi. Před kostelem Nanebevzetí Panny Marie stály tři petiční stánky strany Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie (SPD). Kolem nich se tvořily hloučky lidí, kteří podepisovali petice proti přijímání uprchlíků. „Nejhorší je, že takovéto poutě kvůli migrantům už ani nebudou. Sama jsem u nás již spousty uprchlíků viděla, jsem z Nymburska,“ řekla Alena Svobodová rozdávající letáky SPD. Okamura přijel až po mši, aby se svými příznivci natočil volební videoklip. „Jelikož je před volbami, tak je letos politických stánků víc. Na ty ale musí mít povolení stejně jako jiní prodejci,“ řekl Vít Rejthar, jeden z organizátorů akce.

Duchovního programu se zúčastnili i někteří politici

Protože se slavností zúčastnily tisíce lidí, tak byly poblíž připravené týmy policistů i záchranářů. „Jen během dopolední mše jsme třikrát někoho ošetřovali, většina případů jsou lidé, kteří kolabují,“ řekl záchranář z týmu Rychlé zdravotnické pomoci, který společně s týmem Rychlé lékařské pomoci na slavnostech zasahoval.

Pořadatelé Národní svatováclavské pouti v roce 2003 navázali na stoleté tradice svatováclavských poutí a slavností. V roce 2009 Starou Boleslav při této příležitosti navštívil tehdejší papež Benedikt XVI. Stará Boleslav je významným poutním místem v Česku nejen kvůli tomu, že tam zavraždili svatého Václava. Dalším důvodem je také Palladium země české, gotický reliéf Madony, uchovaný v kostele Nanebevzetí Panny Marie v čele Mariánského náměstí.

Klíčová slova: Stará Boleslav, Národní svatováclavská pouť, kardinál Duka, Den české státnosti, sv. Václav

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.