14.03.2019 21:43


Národní divadlo Brno představí inscenaci o životě Rudolfa Těsnohlídka

Autor: Sára Davidová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nová činoherní inscenace Národního divadla Brno Mne Blesk se dotekl má rozšířit povědomí o spisovateli a básníkovi Rudolfu Těsnohlídkovi. V rámci volného cyklu Spílání Brnu, který si dává za úkol zpřístupnit brněnské osobnosti široké veřejnosti, bude mít společné dílo Zoji Mikotové a Ivy Klestilové premiéru v divadle Reduta 22. března. Těsnohlídka bude hrát Dušan Hřebíček.

 

Brno – Celý název inscenace zní „Mne blesk se dotekl – Polozapomenuté osudy muže, jehož život bolel.“ První část je úryvek z Těsnohlídkovy básně Na rozloučenou, kterou napsal pro Lidové noviny, kde pracoval jako redaktor. V této větě se připodobňuje ke stromu, který zasáhl blesk. Celá inscenace by měla podle autorů být jakýmsi kaleidoskopem pohledů na Těsnohlídkův život. Autorka a zároveň režisérka Zoja Mikotová dodává, že by měla být zřejmá jinakost pohledů na tuto pozoruhodnou osobnost.

Zoja Mikotová se spolu s Ivou Klestilovou nechaly inspirovat nejen historickými prameny o Těsnohlídkově životě, ale i jeho soukromou korespondencí. Mikotovou a Klestilovou zajímaly také osudy sourozenců Rudolfa Těsnohlídka. Velkou část faktických informací čerpaly ze vzpomínek jeho sestry a syna Milana. „Překvapující informací pro mne bylo, že většinu Těsnohlídkovy korespondence má Praha (Památník národního písemnictví, pozn. redakce), přestože byl natolik spojen právě s Brnem,“ říká režisérka.  

Nejedná se ale pouze o životopis. „Naší ambicí bylo pohybovat se na ose jeho života v různých důležitých bodech. Ve hře jsou zdůrazňovány méně známé okamžiky jeho dramatického životního příběhu, ty notoricky známé ale nezamlčujeme,“ popisuje režijní postupy Mikotová.

„Co se týče prostoru a scénografie, nesnažili jsme se o věrný popis. Je tam jasný jak snový svět Těsnohlídka, tak i jeho reálný život. Mezi těmito dvěma rovinami se pohybujeme. Atmosféra doby fin de ciécle je cítit, ale inscenace není bezpodmínečně dokumentární,“ vysvětluje dramaturg Pavel Jurda. Činohra se ponese tedy spíše v abstraktním a náladovém módu, je inspirována dobovým výtvarným uměním.

Mne blesk se dotekl je pravděpodobně posledním dílkem v cyklu Spílání Brnu. V dramaturgickém plánu na příští rok už se podobné inscenace, věnující se brněnským osobnostem, neobjeví. „Je možné, že nové umělecké vedení dospěje k tomu, že bude Spílání ještě pokračovat, prozatím o tom ale neuvažuje. Milan Šotek Brno ještě moc nezná, možná teprve zjistí, že to za to stojí,“ objasňuje Jurda a dodává, že se podle něj pro Redutu uzavírá určitá kapitola.

Jelikož je dílo spojeno s cyklem Spílání Brnu, jehož jednotlivé inscenace navštěvuje široká veřejnost, očekává režisérka pokračování v podobném duchu. „Myslím, že hra osloví jak mladé i starší lidi, tak i pamětníky a diváky, kteří jsou nějak sepjati s Brnem a zajímají se o místní osobnosti." Do premiéry zbývá více než týden. Ještě tedy není známa přesná délka představení, ale už teď je jasné, že bude představení rozděleno přestávkou. Autoři se tak chtějí vyhnout zahlcení diváků vjemy a informacemi. 

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.