06.03.2019 21:59


Národní divadlo Brno láká na klasiku i nové hry

Autor: Jakub Smyčka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Národní divadlo Brno, pod které spadá Reduta, Janáčkovo divadlo a Mahenovo divadlo, dnes představilo veřejnosti svůj repertoár na příští sezonu. Kromě baletu a opery se velké změny odehrály především v činohře, která od nového roku změnila vedení.

Brno – Rok 2018 se Národnímu divadlu Brno podle jeho ředitele Martina Glasera mimořádně vydařil. I když se kapacita sedadel kvůli rekonstrukci Janáčkova divadla snížila, povedlo se zvýšit tržby za vstupné a divadlo skončilo dokonce v zisku.

V nadcházející sezoně 2019/2020 bude činohru divadla řídit nový šéf Milan Šotek, který nastoupil na své místo teprve v lednu a zvolil repertoár dvou českých a osmi zahraničních her v původních překladech. Změní také vnímání klasického Mahenova divadla a experimentálního divadla Reduta. Začátek sezony totiž zahájí v Redutě klasickou Jiráskovou hrou Lucerna, zatímco v Mahenově divadle českou premiérou současné americké hry Pera markýza de Sade od Douga Wrighta.

Z dalších her poté činohra představí českému divákovi již známá díla jako Slaměný klobouk nebo Dobové tance. Na prknech Mahenova divadla a Reduty budou moct diváci zhlédnout také mnoho českých premiér, jako například Mars od Mariuse von Mayenburga, Idomeneus od Rolanda Schimmelpfenninga, Protokol od Tracyho Lettse, Velmi, velmi, velmi temný příběh od Martina McDonagha a další.

Pozadu nezůstává ani opera v Janáčkově divadle, která připravuje celkem pět premiér. „Po více než pětatřiceti letech jsem přistoupil k zařazení Straussova Růžového kavalíra, protože pro to v souboru cítím ideální obsazení. Nezapomínáme ani na dětského diváka, pro kterého vytvoří režisér Arnošt Goldflam inscenaci o Ferdovi Mravencovi," uvedl šéf souboru Janáčkovy opery Jiří Heřman.

Nová sezona s sebou přinesla také personální změny, činohru doplní herci z různých divadel republiky, např. Ivan Dejmal. Herci, jako Jan Grundman, Anna Stropnická, Petr Halberstadt a jiní, však divadlo opustí.

Na závěr představitelé Národního divadla Brno oznámili významnou novinku v grafické prezentaci divadla. „Podařilo se nám oslovit legendu české dokumentární fotografie Jindřicha Štreita. Ten pro nás nafotí vizuály pro tuto sezonu. Divadelní plakát sice nikdy nedělal, ale velice se na to těší," uzavírá Šotek.

Klíčová slova: národní divadlo, ndb, štreit, činohra

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.