28.02.2019 19:35


Národní divadlo Brno bude vysílat premiéru Romea a Julie přes internet

Autor: Anna Viktorinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Prokofjevovo baletní drama bude mít premiéru 8. března v sedm hodin večer v Janáčkově divadle. Zájemci budou moci sledovat živý přenos prvního uvedení přes internet. Divadlo chce online vysíláním přispět k oslavám 80. výročí světové premiéry. Ta se uskutečnila 30. prosince 1938 právě v Brně.

Brno – Zatímco v originálním textu od Shakespearea hraje podle režiséra inscenace Martina Glasera prim nešťastná láska, v baletním provedení bude dominantním tématem nepřátelské rozdělení společnosti. To je podle tvůrců aktuální i v dnešní době. „Důsledky rozdělení a toho, že nenacházíme společné téma a jednotu, průběžně sklízíme a budeme je sklízet i nadále. Je důležité o tom hrát,“ řekl Glaser. V baletní předloze od Prokofjeva je podle něj cítit také hrůza z totality, ve které autor žil. Ta ve hře funguje jako skryté druhé téma. Glaser ale dodal, že milostný příběh v inscenaci zůstává.

Choreograf Mário Radačovský pro obě rozdělené části Verony vytvořil dva taneční jazyky. „Kapuleti mají působit nadřazeně, honosně a tančí na špičkách. Naproti tomu Montekové jsou modernější. Romeo má větší část představení ponožky,“ popsal Radačovský. Milenci si společně vytvoří i svůj vlastní jazyk, který je jazykem lásky a spojuje elementy z obou předchozích tanečních stylů. Stejné rozdělení se projevuje i v kostýmech. „Svět Kapuletů jsem se snažila uchopit jako svět nadčasové elegance, luxusu, uniformity a neorenesančního stylu. Montekové představují svobodu, anarchii, unisex a uvolněnost,“ nastínila kostýmní výtvarnice Alexandra Grusková.

Plakát inscenace má podle Glasera představovat dystopický svět, který se inspiruje renesančními prvky. „Při tvorbě vizuálu se snažíme o to, aby vznikla fotka, kterou si lidé zapamatují. Samotné postavy jsou vytrženy z běžného a zasazeny do nepatřičného prostředí. U Romea a Julie úplně obracíme děj, postavy i tu prvotní pointu lásky,“ vysvětlil digitální editor Jiří Hofbauer, který pracuje na všech plakátech brněnského Národního divadla.

Aktuální uvedení baletu bude sedmou premiérovou inscenací od roku 1938. Do konce letošní sezóny bude Janáčkovo divadlo titul hrát asi desetkrát. Představení vzniká v několika obsazeních. Na premiéře diváci v roli Julie uvidí Klaudii Radačovskou, Romea ztvární Arthur Abram.

Klíčová slova: divadlo, balet, Sergej Prokofjev, Romeo a Julie, William Shakespeare, Národní divadlo Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.