19.04.2014 20:52


Náměstí v Uherském Hradišti zaplavily stánky s rukodělnými výrobky

Autor: Gabrielová Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Stovky lidí dnes přilákal Velikonoční jarmark v Uherském Hradišti, který hostí na sto čtyřicet řemeslníků. Výrobci zabývající se tradiční lidovou a uměleckou tvorbou budou na Masarykově náměstí celý víkend nabízet své produkty. Stejně tak v sobotu i v neděli je akce doplněna doprovodným programem. 

Uherské Hradiště – Velikonoční víkend je v mnoha obcích a městech spjat s jarmarkem nabízejícím tradiční a tematické produkty. Nejinak tomu je i v Uherském Hradišti, v jehož centru se na Bílou sobotu sešlo několik stovek lidí. Stánkaři nabízející rukodělné výrobky pocházejí nejen ze Slovácka, ale i z jiných koutů Moravy, Čech, Slezska a Slovenska. Foto: Dětský foklorní soubor Kopaničárek. Autor: Andrea Gabrielová

„Návštěvníci mohou zakoupit a ochutnat velikonoční gastronomické speciality, které se vztahují k Božímu hodu a k Velikonočnímu pondělí, stejně tak i výrobky spjaté s jarem,“ uvedl organizátor Libor Habarta. Své zboží zde představují mistři lidové ruční výroby ocenění titulem ministra kultury Nositelé tradice lidových řemesel a stejně jako každý rok je velká část plochy vyhrazena pro řemeslníky ze Slovácka, kteří jsou nositeli ochranné známky Tradiční výrobek Slovácka. „Na jarmarku jsou ale i začínající řemeslníci, kteří na poctivou řemeslnickou tradici navazují,“ dodal Habarta.  

Jarmark nabízí také hudební doprovodný program. Bílosobotní dopoledne zahájilo vystoupení dětského folklorního souboru Dolinečka ze Starého Města. V obdobném duchu se neslo i pokračování, kdy na jevišti zazpíval a zatančil folklorní soubor Kopaničárek pocházející ze Starého Hrozenkova. Děti následně vystřídali jejich starší kolegové ze souboru Kopaničár, kteří na pódiu předváděli tradiční lidové tance až do dvanácté hodiny. Ke změně žánru došlo po krátké přestávce, kdy až do půl čtvrté odpoledne Masarykovo náměstí rozezněly tóny country v podání kunovické kapely Country Kanonýři.

Nedělní program je vyhrazen odlišnému druhu hudby, v deset hodin dopoledne jej zahájí rocková kapela Žlutá ponorka, kterou po dvou hodinách bude následovat vizovická kapela Fleret. „Dnes jsem sem šla jen proto, že můj syn tady vystupoval, ale zítra rozhodně plánuji přijít, a to na skupinu Fleret,“ prozradila návštěvnice Martina Chovancová. Folkrocková muzika Fleretu zakončí dvoudenní jarmark krátce před druhou hodinou odpolední.          

Klíčová slova: Velikonoce, velikonoční jarmark, tradice, folklor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.