30.04.2019 17:42


Nalíčený chodím jen na akce, kde mě někdo nezbije, popisuje Samuel Adamčík

Autor: Martina Homoláková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Kosmetické produkty už dávno nejsou pouze pro ženy. Na sociálních sítích se čím dál častěji objevují muži, kteří ukazují svůj talent v líčení. Jedním z nich je i šestnáctiletý Samuel Adamčík ze Slovenska.

Inspiraci na líčení hledá u influencerů na sociálních sítích. Autor: Samuel Adamčík.

Na sociálních sítích se po celosvětovém vzoru stále více objevují české a slovenské profily mužů, kteří dokazují, že líčit se může každý. Šestnáctiletý Samuel Adamčík se před dvěma lety rozhodl, že svou tvorbu začne prezentovat na platformě Instagram. Od té doby nasbíral několik tisíc fanoušků a stal se ambasadorem slovenské akademie krásy.

Kdy jste se začal líčit?

Začátkem léta to budou dva roky, co jsem se poprvé namaloval. Všechno jsem se naučil sám, sledoval jsem hlavně tutoriály na Youtube. Z českých influencerů jsem se učil především od Petry Vančurové, z těch zahraničních jsem koukal na videa hlavně od Jamese Charlese, Jeffreeho Stara a NikkieTutorials. 

Jak vás vůbec napadlo, abyste se namaloval?

Osm let jsem se věnoval společenským tancům a na všech tanečních soutěžích vídával výrazně nalíčené slečny. Líbilo se mi to natolik, že jsem se to rozhodl sám vyzkoušet a začalo mě to bavit, takže jsem u toho zůstal až doteď. 

Líčíte se i na běžný den?

Ne, na běžný den se jen lehce upravím, což znamená, že si udělám obočí a dám si korektor, ale nic výrazného.

Kde hledáte inspiraci pro svou tvorbu?

Inspiruji se ostatními makeup artisty na Instagramu, kteří vytváří různá líčení. Většinou si to ale ještě přetvořím podle sebe. Občas se mi ale stačí podívat na paletku očních stínů a přesně vím, jaké barvy použiju a jaký styl zvolím. Docela často experimentuji.

Setkával jste se nebo se stále setkáváte s negativními reakcemi?

Ano, samozřejmě se našli a ještě pořád se občas s někými takovými lidmi setkám, kterým se nelíbí, co dělám, nebo s tím nesouhlasí. Člověk by si řekl, že mě budou urážet hlavně venku na ulici, ale s negativním ohlasem se setkávám spíše na Instagramu v komentářích nebo soukromých zprávách. Nejspíš proto, že ven většinou namalovaný nechodím. A pak si ze mě někdy dělají srandu spolužáci ve škole. Na druhou stranu si ale myslím, že se to dá očekávat, když se kluk líčí.

Jaký měli na vaše líčení názor rodiče?

Moji rodiče vzali tento můj koníček překvapivě úplně v pohodě. Hlavně moje mamka je mi od začátku oporou a pomáhá mi.

Jak se vůbec dozvěděli, že vás líčení baví?

Sám jsem jim řekl, že je to činnost, které se chci věnovat.

Když jste se rozhodl ukázat svou tvorbu i na sociálních sítích, měl jste strach?

Ano, bál jsem se toho opravdu hodně. Nicméně moje maminka mi řekla, abych se na názor ostatních vykašlal, pokud to mě samotného baví.

Co následovalo po zveřejnění prvních příspěvků?

Byl jsem docela překvapený, že se lidem má tvorba líbila. Ale samozřejmě se našlo i pár nepřejících poznámek.

Myslíte, že jsou v Česku a na Slovensku lidé zvyklí na kluky, kteří se líčí?

Absolutně ne. Hlavně ti, kteří se v oblasti makeupu nepohybují, protože líčení berou jako nějakou věc, která je určená výhradně pro ženy, aby vypadaly krásnější. Podle mě je ale makeup spíše umění.

V zahraničí je velmi populární například James Charles nebo Jeffree Star, které sledují miliony lidí. Myslíte si, že se podobná komunita rozroste u nás?

To by zajímalo i mě, ale doufám a věřím, že se podobných lidí, jako jsem já, ukáže časem více.

Chtěl byste se makeupem v budoucnu živit?

Samozřejmě, to bych moc rád! Sám sebe si neumím představit třeba někde v kanceláři. Zatím ještě nelíčím na zakázku, jelikož studuji a nemám kvůli tomu mnoho času, ale když se někdo ozve, že by byl rád, kdybych dotyčného namaloval, a já mám místo v diáři, tak je možné se dohodnout.

Na Instagramu máte spoustu výrazných líčení. Když se tedy takhle každý den nemalujete, kam je vynosíte? Nebo jste namalovaný pouze na focení?

Většinou je to kvůli fotkám na Instagram, ale sem tam se výrazně namaluji i na akce, kde je možné jít s takovým makeupem i bez toho, abych se bál, že mě někdo zbije.

Takže se denně nelíčíte výrazně proto, že se bojíte?

Není to úplně strach, spíš se necítím úplně pohodlně, když na mě lidé zírají s odporem a úplným nepochopením. Radši se tedy maluji jen na akce, kde vím, že budou lidé, kteří ostatní neodsuzují.

Nemyslíte, že se koukají třeba proto, že se jim váš makeup líbí?

To nevím, ale občas jde na lidech snadno rozpoznat právě ten odpor. Na některých na první pohled jasně vidím, že se na mě koukají stylem, jestli jsem vůbec normální.

A chválí vám lidé líčení i na veřejnosti, nebo pouze na sociálních sítích?

Už jsem se párkrát setkal s tím, že za mnou někdo přišel a makeup mi pochválil. Poprvé jsem byl ve městě namalovaný v Praze, tam mě pár lidí oslovilo. Ale samozřejmě jsem zaznamenal i negativní pohledy, i když jich nebylo až tak moc.

Může to mít souvislost s tím, že ve velkých městech jsou lidé na extravaganci zvyklí?

Já myslím, že spíše ano, ale nemaluji se na běžný den tak často, abych to mohl posoudit. 

Máte v oblasti kosmetiky nějaký cíl, nebo už jste už dosáhl všeho, co jste chtěl?

Časem až budu známější, bych si rád založil vlastní značku kosmetiky. Velkou inspirací jsou mi v tomto ohledu zahraniční influenceři Jeffree Star a James Charles. Jeffree má celou svoji značku, James měl několik úspěšných spoluprací s ostatními kosmetickými firmami.

Klíčová slova: líčení, makeup, muž, kosmetika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.