20.04.2020 16:12


Nádraží v Králově Poli čeká rekonstrukce za bezmála dvě a půl miliardy korun

Autor: Terezie Sekáčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kompletní přestavba čeká železniční stanici v brněnském Králově Poli. Projekt zahrnuje mimo jiné výstavbu nové nádražní haly, nástupišť nebo kolejové trati. Podle Správy železnic stanice v současné době neodpovídá současným standardům cestování. Rekonstrukce královopolského nádraží vyjde přibližně na dvě a půl miliardy korun a potrvá téměř dva roky.

Vizualizace nádraží v brněnské městské části Královo Pole. Zdroj: Správa železnic

Brno – Rozsáhlou rekonstrukcí projde brněnské železniční nádraží v Králově Poli. Přestavba bude zahrnovat kromě výstavby nových nástupišť také kompletní rekonstrukci zabezpečovacího zařízení a demolici současné nádražní haly, kterou následně nahradí nová. Náklady se podle Správy železnic vyšplhají k téměř dvěma a půl miliardám korun. Začátek stavby je naplánován na leden 2023, hotovo má být v prosinci následujícího roku.

Stávající nádražní budova neodpovídá současným standardům cestování, proto ji čeká demolice. „Na stavbu již bylo vydáno pravomocné územní rozhodnutí. Předpokládané náklady na likvidaci stávající haly a výstavbu nové dosahují sto dvacet milionů korun,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí Správy železnic Nela Friebová. V těsné blízkosti pak město Brno připravuje výstavbu parkovacího domu systému P+R (Park & Ride, pozn. red.) a nového terminálu hromadné dopravy.

Projekt bude zahrnovat také výstavbu nových ostrovních nástupišť a kolejové trati. „Nádraží je už v opravdu špatném stavu, takže rekonstrukci určitě ocením. Zároveň ale doufám, že to nijak vážně nezkomplikuje dopravu,“ řekla studentka Weronika Bonczková. Součástí je také celková rekonstrukce koleje číšlo 1, která naváže na dřívější stavební práce na koleji číslo 2. Trať zde kromě nového trakčního vedení dostane také zabezpečovací a sdělovací zařízení. Vlaky zde dosáhnou rychlosti až sto dvacet kilometrů za hodinu. 

Celá stavba má zvýšit bezpečnost drážní dopravy a poskytnout cestujícím zbrusu novou výpravní budovu. Stávající hala je v provozu od 50. let minulého století. Správa železnic nyní ve výběrovém řízení hledá firmu pro zpracování dokumentace a realizaci stavby.

Klíčová slova: Královo Pole, nádraží, rekonstrukce, vlak, železnice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.