18.05.2017 10:37


Nádor plic je u psů vzácný. Chcete-li však čichače, nechte ho před hospodou

Autor: Veronika Košťálová | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Trafika

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda vaše kouření neškodí kromě vás i vašim domácím zvířatům? Veterinář Milan Dvořák podobné obavy spíše mírní. Jelikož psi žijí krátce, nestihnou jim škodlivé látky nacházející se v kouři uškodit tolik, jako člověku. Rakovina plic však není příliš častá ani u déle žijících zvířat.

Audio

    Postup léčby nádoru u zvířete popisuje MVDr. Milan Dvořák
         
    Autor: Veronika Košťálová

Život psa nebo kočky je ve srovnání s životem lidským výrazně kratší. Paradoxně to ale může být i výhoda. Alespoň co se rizika rakoviny plic týče. ,,Přestože třeba psi žijí dnes mnohem déle, než tomu bylo před lety, nádor plic je u nich stále vzácný. Nic moc na tom nemění ani fakt, že žijí častěji s kuřáky doma,‘‘ vysvětluje Milan Dvořák, lékař působící na klinice Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně (VFU). Nádor se totiž během krátkého života psa nebo kočky obvykle nestihne vyvinout.

Na dvou grafech níže ukazuje R. A. Weinberg ve své knize The Biology of Cancer dva údaje, jejichž vztah můžeme vnímat jako příčinu a důsledek. Na jedné straně stojí vývoj množství spotřebovaných cigaret (vlevo, v miliardách) a na druhé vývoj počtu lidských úmrtí způsobeného rakovinou plic (v tisících). Druhý nárůst je oproti prvnímu zpožděn o třicet let. Tato doba je obvykle potřebná k plnému vzniku nádoru. Délka obvyklého dožití psa nebo kočky je oproti tomů výrazně kratší.

Graf vývoje počtu vykouřených cigaret a úmrtí na rakovinu plic

Ani u zvířat s delší dobou dožití však není situace příliš odlišná. Většina z nich totiž nepřichází s člověkem do tak těsného kontaktu, aby se opravdu stali pasivními kuřáky. ,,Napadají mě snad jen lidoopi žijící v zoologických zahradách. U těch by teoreticky bylo riziko srovnatelné s lidmi,‘‘ dodává veterinář. Ve velké části zahrad už si ale návštěvník zapálit nesmí.

Mezi zvířaty, která naplňují jak předpoklad života v blízkosti lidí, tak dlouhověkost, jsou drobní plazi, například želva. I ta se však rakovině plic s největší pravděpodobností vyhne. ,,Nádor potřebuje pro růst spoustu živin a dobře okysličenou krev. To mu tělo plaza neposkytuje,‘‘ popisuje Dvořák. Plazi mají obvykle problém s udržením tělesné teploty. Jejich cévní systém není tak vyvinutý, jako u savců. ,,V srdci se jim třeba míchá neokysličená krev s tou okysličenou,‘‘ uvádí veterinář příklad nedokonalosti plazů. Přestože tedy může být délka života, a zároveň tedy i případná doba vystavení karcinogenům z kouře, u želvy a člověka mnohem podobnější než u jiných zvířat, zvíře se rakovině vyhne.

MVDr. Milan Dvořák, Ph.D.

 

Pes tedy zůstává nejčastějším návštěvníkem ordinace s onkologickým nálezem. ,,U velkých plemen jsou třeba časté nádory kosti,‘‘ zmiňuje lékař. Léčba nemoci samotné je pak podobná, jako bývá u člověka. Od chirurgického zákroku až po procedury, jako jsou chemoterapie nebo ozařování. Jeden zásadní rozdíl je však zřejmý. Ne každý majitel je ochotný či schopný veškerá vyšetření svému psovi poskytnout. ,,Léčba bývá často zdlouhavá a drahá. Po sdělení diagnózy spousta lidí raději zvolí cestu, kdy jen řešíme příznaky,‘‘ říká Dvořák. I tak ale lékaři z VFU často přeposílají své pacienty na zahraniční kliniky. Například ve Vídni totiž mají i vybavení na léčbu ozařováním. ,,Chemoterapii u nás máme, vybavení pro radioterapii ale v Brně zatím chybí,‘‘ dodává.

To všechno však neznamená, že kouření nemá na psa žádný dopad. Agresivní kouř může poškodit jeho čich. I když je kvalita lidského a psího čichu nesrovnatelná, jedno srovnání se přece jen nabízí: ,,Je to podobné jako u sommelierů. Těm také hrozí, že po kořeněných jídlech toho ve víně příliš nerozpoznají. Proto se občas říká, že chce-li myslivec dobrého čichače, má ho radši nechat sedět před hospodou,‘‘ uzavírá Dvořák.

Klíčová slova: kouření, zdraví, zvířata

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.