11.05.2017 21:35


Nablýskaná auta, traktor nebo velocipedy. Telčské náměstí zdobili veteráni

Autor: Marie Majdičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V sobotu ráno bylo v klidné, probouzející se Telči slyšet burácení motorů. Historické vozy, kola a motorky mířily na náměstí a nechávaly za sebou šedý dým a zápach výfukových plynů. Ve středu města je pak jejich majitelé zaparkovali do dvou řad tak, aby na ně bylo dobře vidět ze všech stran.  Návštěvníci mohli nahlédnout také pod kapotu, nebo zasednout na místo řidiče a užít si tak alespoň na chvíli pocit, který znali naše babičky a dědečkové.

Člen telčských velocipedistů Lukáš Procházka zapisuje přijíždějící motorku. Foto: Marie Majdičová

Telč – Přes dvě stě veteránů první květnovou sobotu zaplnilo náměstí v Telči na Jihlavsku. Kromě starých aut si lidé mohli prohlédnout také traktor, velocipedy, motorky či armádní vozy. Nejstarším kusem bylo kolo Triumph z roku 1917 od Jaroslava Menčíka z nedaleké Třeště. Organizátoři ze Spolku telčských velocipedistů pro návštěvníky připravili půjčovnu dobového oblečení, ve kterém se mohli vyfotit, nebo se jen tak procházet kolem veteránů a nasát tak atmosféru starých časů. Součástí programu byla také ukázka hasičské techniky z konce devatenáctého století a závěrečná jízda elegance.

Už před desátou hodinou ráno se na náměstí začaly sjíždět první vozy. „Auta či motorky se musí nejprve zaregistrovat, abychom měli přehled kolik a jakých veteránů přijelo,“ říká Lukáš Procházka z telčských velocipedistů, oblečený v policejní uniformě z minulého století. Každý, kdo přijel, dostal sladkost ve tvaru autíčka z tamní cukrárny. Procházka očekával příjezd asi sto padesáti aut, nakonec jich i díky příznivému počasí dorazilo na devátý ročník akce dvě stě jedna.

Nejstarším vozem byl Chrysler z roku 1925 s loukoťovými koly. „Mám ještě jednoho sportovního veterána, na srazy je většinou střídám,“ poukazuje majitel Zdeněk Lipš. Do Telče přijel z Dobříše a cestu si kvůli technickým možnostem auta musel rozložit do čtyř dnů. S Chryslerem se sladil i svým oděvem - kostkovanými kalhotami, vestou a černobílými lakovkami.

Návštěvníci si mohli v průjezdu jednoho z renesančních domů zapůjčit historické oblečení. „Mám něco z doby secese, protektorátu i šedesátých let,“ ukazuje Jaroslava Kliková na stojan s oblečením. Lidem nabízí také klobouky, boty nebo rukavice, aby byl jejich model kompletní a odpovídal době. Pro Klikovou je sbírání starých oděvů koníčkem, své poklady skladuje v několika místnostech. Často také pořádá přehlídky, kde lidé mohou vidět módu od secese až po devadesátá léta. Ve své sbírce má také historické plavky nebo svatební šaty.

Pořadatelé za veterány pokládali kusy vyrobené do roku 1980, přesto ale na náměstí přijelo pár novějších vozů. S nimi kontrastovaly nejnovější modely aut, které si příchozí s řidičákem mohli sami otestovat. Sobotní odpoledne v Telči ale nepatřilo jen vozům. „Musíme nejdřív ručně naplnit nádrž, abychom pak ukázali, jak stroj funguje,“ popisuje František Pátek ze Sboru dobrovolných hasičů Hodice, který se chystá na náměstí se stříkačkou předvést zásah.

Velocipedisté z Telče letos výstavu veteránů pořádali už podeváté. Spolek vznikl před jedenácti lety, když pár členů našlo na půdě stará kola po svých předcích. Do povědomí se dostali při otevírání jedné z telčských restaurací, která je zařízená ve stylu Haškova Švejka. „Vzali jsme kola a přidali se k průvodu, kde byli vojáci a Švejk na kolečkovém křesle, takhle jsme blbli na náměstí,“ vypráví jeden ze zakladatelů Jan Wimmer. Podle něj je ale problém přesvědčit mladší generaci, aby se ke spolku přidala a oživila tak jeho činnost.

Klíčová slova: Telč, veteráni, velocipedy, Telčský klub velocipedistů, Chrysler

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.