02.10.2018 19:57


Nabitý program letošní Noci vědců pomůže návštěvníkům zvládnout mobilní aplikace

Autor: Mariya Ostrenko | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Trhavina semtex, polarografie, kontaktní čočky, remoska – i u těchto objevů stáli čeští vědci. Na více než třiceti místech po celé České republice se mohou zájemci dozvědět o těch největších českých úspěších, vynálezech, pokusech a osobnostech. Letošní celorepublikové téma zní 100 let české vědy, a je to alternativní možnost, jak oslavit výročí založení České republiky.

VŠB - Technická univerzita Ostrava

Brno – Noc vědců je jedinečnou akcí, která otevírá brány vědeckých institucí, hvězdárny a univerzit, přednáškové místnosti, laboratoře a další veřejnosti běžně nepřístupná místa. Třináctý ročník Noci vědců v České republice bude probíhat tento pátek 5. října mezi 17. a 23. hodinou. Vstup pro veřejnost bude zdarma. V Brně se například zapojí Masarykova univerzita, Hvězdárna a planetárium Brno, Technické muzeum v Brně, VIDA! science centrum, Vysoké učení technické v Brně a Univerzita obrany. „Na Noc vědců se vždy těším. Tento rok se chystám jít do VIDA! science centra, budou tam mít science show Časograf, kterou speciálně vytvořili k výročí založení republiky,“ plánuje studentka Masarykovy univerzity Klára Hlavačková.

Prestižní celoevropskou akci podpoří i Masarykova univerzita. Téma 100 let české vědy představí všech devět fakult a pět pracovišť v celkově sedmi vědeckých zónách. Program zahrnuje možnost nahlédnout do mikrosvěta, prozkoumat genetický kód, zažít cestu do pravěku anebo výbuch sopky, vyzkoušet si 3D modelování nebo se zúčastnit simulovaného soudního jednání. „Minulý rok jsem nahlížela cez teleskop na měsíc. Letos chci navštívit Přírodovědeckou fakultu a jejich noční prohlídku skleníku botanické zahrady. Celkem se chystáme s kamarády stihnout co nejvíc,“ řekla studentka Andrea Slezáková.

Novinkou letošního ročníku Noci vědců je mobilní aplikace se systémem Android. Návštěvníci akce ji budou moci využívat bezplatně. Aplikace pomůže zájemcům sestavit svůj vlastní program a využít mapku, na které budou zobrazená všechna místa konání. Může být využita i jako navigace. Na aplikaci pracoval tým z Univerzity Palackého v Olomouci.

Kompletní program akce je k dispozici na webové stránce http://www.nocvedcuvbrne.cz/

Klíčová slova: Noc vědců, věda, výročí, vynálezy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.