27.04.2018 09:10


Na Zlínsku se objevil pseudomor drůbeže

Autor: Natálie Švachová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Problémy s dýcháním, průjem nebo poruchy chůze. To jsou příznaky pseudomoru drůbeže, který napadá stovky druhů ptáků. V České republice se tato nákaza objevila po dvaceti letech, tentokrát v malém chovu slepic ve vesnici Šanov na Zlínsku. Proti nákaze lze ptáky očkovat, povinně musí vakcinaci podstoupit chovy nad pět set kusů drůbeže. Pseudomor se zatím nerozšířil do dalších krajů. 

Šanov (Zlínsko) – Pseudomor neboli Newcastleská nemoc se v půlce dubna po dvaceti letech znovu objevil v České republice. Chovatel slepic z malé vesnice Šanov ve Zlínském kraji nahlásil veterinářům úhyn jedenácti z jeho čtyřiatřiceti slepic. Po zjištění, že jde o pseudomor, veterináři jeho chov i další chov v těsné blízkosti zlikvidovali. Následně bylo kolem ohniska nákazy ustanoveno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. Jelikož se Šanov nachází v přímé blízkosti hranic se Slovenskem, část pásma dozoru zasahuje i tam.

Chovatelé drůbeže museli kvůli výskytu nebezpečného onemocnění nahlásit krajské veterinární správě počty svých chovů. „Až na výjimky stanovené legislativou bude zakázáno přemísťování drůbeže do pásem a z nich. Po dobu platnosti mimořádných veterinárních opatření nebude možné v pásmech pořádat výstavy, burzy, trhy a svody drůbeže a ostatních ptáků,“ řekl ředitel Státní veterinární správy Zdeněk Semerád. 

Pseudomor drůbeže je závažné virové onemocnění domestikované drůbeže i volně žijících ptáků. U ptáků se projevuje průjmem, problémy s dýcháním a poruchami nervového systému, které se projevují poruchami chůze nebo nepřirozeným vytáčením hlavy. Virus Newcastleské choroby napadá stovky druhů ptáků a každý druh je na nemoc jinak vnímavý. Nejnáchylnější k pseudomoru je hrabavá drůbež a papouškovití ptáci. Ptáci se mohou nakazit buď přímo od nakaženého jedince, nebo nepřímo například kontaminovanou vodou a krmivem. Pro člověka není nemoc nebezpečná, může vyvolat zánět spojivek, který ale rychle odezní. V chovu drůbeže se nemoc vyskytla naposledy před dvaceti lety, u zájmových chovů holubů a volně žijících ptáků se nemoc objevila na přelomu let 2012 a 2013. Při jakémkoliv nenadálém úhynu drůbeže nebo při rozpoznání příznaků pseudomoru by majitelé měli kontaktovat veterináře nebo krajskou veterinární správu.

V okolí Šanova jsou desítky chovatelů slepic a jiné drůbeže, ale jen jeden velký komerční chov. Kolem sta slepic má i Věra Durčíková z Brumova-Bylnice. „I když se nákaza objevila asi dvacet kilometrů od nás, strach nemáme, jelikož se to zatím nikam jinam nerozšířilo. Snažím se hlavně dbát na dostatečný úklid u slepic a ptáky nikam nepřemisťovat,“ řekla Durčíková.

Proti pseudomoru se dají ptáci ochránit očkováním. „Vakcinace je povinná pro reprodukční chovy kura domácího a všechny chovy nosnic pro produkci konzumních vajec nad 500 kusů ptáků,“ dodal Semerád. Ostatním chovatelům je očkování doporučeno, povinné však není.

Nemoc může postihnout i husy nebo kachny. Marie Holbová z malé obce Nedašov chová kolem deseti hus a pár kusů jiné drůbeže. Zakládá si na kvalitním krmivu pro ptáky a skvělém chovném prostředí. „O očkování jsem zatím nepřemýšlela, protože nechci ptáky zatěžovat chemikáliemi. Je pravdou, že ptáky více pozoruju, abych případné onemocnění rozeznala,“ řekla Holbová. Na Zlínsku veterináři a myslivci bojují i s africkým morem prasat.

Klíčová slova: pseudomor, drůbež, Zlínsko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.